VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balneoterapie – léčivá síla přírody

Minerálkou se zde léčí žaludeční a střevní nemoci, slatinou ženská neplodnost a přírodní oxid uhličitý tu rozšiřuje cévy kardiakům. Jsme ve Františkových Lázních a do tajů lázeňské léčby nás zasvěcuje ředitel léčebné péče Robert Michalič.

28.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock.com

Co je to balneologie a dá se studovat?

Balneologie je vědní obor, který se zabývá výzkumem účinku přírodních léčivých zdrojů na lidský organismus. Je to zároveň lékařský obor, který je stále součástí oboru rehabilitační a fyzikální medicíny, ačkoliv v minulosti několik ministrů zdravotnictví navrhovalo jeho vyčlenění jako samostatného lékařského oboru, v rámci kterého by probíhala postgraduální výchova a příprava lázeňských lékařů na atestaci z tohoto oboru.

Jak pokročila balneoterapie od 18. století, kdy byly Františkovy Lázně založeny?

Františkovy Lázně byly založeny v roce 1793, ale písemné zmínky o léčivých pramenech se datují už zhruba od 15. století. Balneoterapie neboli léčba pomocí přírodních léčivých zdrojů se vyvíjela a do dnešních dnů zásadně změnila. Nezměnily se jenom přírodní zdroje. Postupem času se začala používat slatina ve formě zábalů a koupelí a zjistily se její blahodárné účinky při léčbě pohybového aparátu a ženské neplodnosti. Využití zřídelního plynu přišlo jako poslední a jeho aplikace v podobě plynových injekcí je unikátním postupem, který se používá jenom v České republice a na Slovensku.

Kdy se ujal název balneoterapie?

Pojem balneoterapie se začal používat v poválečném období, kdy vznikl i Výzkumný balneologický ústav v Mariánských Lázních, jenž doznal uznání i u odborné veřejnosti. Vznikla zde řada vědeckých studií o účincích p ř í r o d ních léčivých zdrojů na vysoké o d b o r n é úrovni. Bohužel zrušením Československých státních lázní byl postupem času zrušen i Výzkumný balneologický ústav v Mariánských Lázních a balneologický výzkum nepokračoval. Až v posledním období některá lázeňská zařízení usilují o jeho renesanci nebo vznik jeho následovníka, jako příklad můžu uvést VÚB – Výzkumný ústav balneologický v Lázních Mšené, který vznikl jako veřejná výzkumná instituce.

Kolik dní by měl člověk strávit v lázeňské péči, aby se projevila na jeho zdraví?

K tomu, aby lázeňská léčba měla potřebný léčebný účinek, je nejvhodnější alespoň třítýdenní pobyt. Optimální léčebný účinek procedur, například slatinných zábalů, se projeví po podání deseti až dvanácti zábalů při frekvenci třikřát týdně a z toho plyne právě doba tří až čtyř týdnů, která je potřebná na podání uvedeného počtu.

Čím jsou výjimečné minerální prameny ve Františkových Lázních?

Jsou výjimečné svou pestrostí účinků na řadu vnitřních nemocí (využitelných při pitné kůře) a vysokým obsahem přírodního oxidu uhličitého (ve formě koupelí) u pacientů postižených onemocněním srdce a cév.

Například pramen Glauber IV je pramen s nejvyšším obsahem Glauberovy soli na světě, blahodárně pomáhá klientům s těžko léčitelnou zácpou. Františkův pramen a Kostelní pramen pomáhají pacientům s lehkými katary žaludku a překyselením žaludku. Prameny Nový a Železnatý mají nejvyšší obsah železa ve střední Evropě a pomáhají pacientům s anémií neboli chudokrevností – například po řadě operací nebo u žen, které mají vyšší ztráty krve při pravidelných menstruacích. Pramen Natálie je vhodný u ledvinových kamenů a u pacientů s dnou. Pramen Solný používáme při inhalacích u pacientů s chronickou bronchitidou a jinými nemocemi dýchacího ústrojí. Pramen Luční je vhodný pro pacienty s onemocněním žlučníku a jater, například po hepatitidách a podobně.

Když si budu pravidelně kupovat v obchodě minerálku a pít ji, bude mít na mé tělo stejný účinek jako ta přímo od pramene?

Mezi minerální vodou v láhvi a přímo od pramene je obrovský rozdíl. V lahvích jsou minerálky uměle sycené technickým oxidem uhličitým, bohužel z plastu se dostávají do minerálky nebezpečné ftaláty a podobně. Většina léčivých minerálních pramenů se nelahvuje a je možné je popíjet jenom tak, že si ji natočíme do kelímku přímo u pramene. I našim klientům doporučujeme, aby minerální vodu z pramene popíjeli přímo u pramene po malých doušcích a nenosili si ji na pokoj v plastových lahvích, kde už po několika minutách ztrácí svoji příjemnou chuť tím, že uniká přírodní oxid uhličitý a další stopové plyny a mění se i její jiné fyzikálně-chemické vlastnosti.

MUDr. Robert Michalič
- Narodil se 10. 7. 1961 v Sobrancích na Slovensku.
- Po ukončení Lékařské fakulty UK v Hradci Králové v roce 1990 nastoupil na interní a onkologické oddělení v Michalovcích.
- V letech 1994 až 2003 pracoval jako lékař a později jako primář v Jánských Lázních, kde v roce 1997 atestoval u profesora Jandy z oboru rehabilitace a fyzikální medicíny.
- V letech 2003 až 2005 byl lékařem a ředitelem léčebné péče v Konstantinových Lázních.
- Od roku 2005 působí jako lékař ve společnosti Lázně Františkovy Lázně, a. s.. V současné době zastává i funkci

Čím prospívají lidskému tělu slatinné zábaly a koupele?

Slatinu používáme při léčbě nemocí pohybového aparátu a ženské neplodnosti. Její tepelný účinek se projeví například urychlením metabolických dějů v organismu, uvolněním stažených svalů, zlepšením lokální i celkové imunity, zrychlením hojení ran, snížením bolesti. Huminové kyseliny obsažené ve slatině mají protibakteriální a protiplísňový účinek,  působí hojivě na ekzémy a záněty kůže, obnovují fyziologickou mikroflóru kůže a slizničních povrchů (například v pochvě), a léčí tak chronické poševní záněty, často odolávající léčbě antibiotiky. Slatina má i detoxikační účinky tím, že se z těla do slatiny dostávají (resorbují) odpadní látky vylučované potem a naopak se absorbují léčivé minerály. Z biologických účinků je výjimečný účinek látek, kterým říkáme „mimiks", jež napodobují biologicky aktivní látky. Patří sem třeba fytoestrogény, které napomáhají dozrávání ovariálních folikulů a vajíček, a ovlivňují tak ženskou neplodnost – to bylo v minulosti prokázáno vědci v laboratořích v Mnichově a Berlíně.

O tom, že naše slatina působí blahodárně na ženskou neplodnost, víme už více než sto let. Zajímavé ale je, že poslední léta se u nás léčily na neplodnost stovky žen, kterým se nepovedlo otěhotnět ani po opakovaných umělých oplodněních v centrech reprodukční medicíny a zaúčinkovala až naše slatina. Ročně dostáváme desítky děkovných dopisů či zpráv od těchto šťastných maminek.

Slatina svým nízkým pH vytlačuje třeba z ženské pochvy patogenní mikroorganismy, které způsobují záněty nebo neplodnost a podporuje růst přirozené poševní mikroflóry. Ve slatině se nacházejí i takzvané „přírodní steroidy", které příznivě ovlivňují záněty kloubů.

U vás se léčí i pomocí přírodních plynů, zejména oxidu uhličitého. V čem je přínos?

Oxid uhličitý má hyperemizující účinek, to znamená, že rozšiřuje cévy, a to se projeví zlepšením prokrvení jak lokálně, tak reflexně či kompetitivně i ve vzdálených místech lidského těla.

Můžete laikovi přiblížit konkrétní procedury, při nichž se plyn využívá?

Oxid uhličitý využíváme v podobě suchých uhličitých koupelí v místnosti, kde se u země do zhruba dvaceti centimetrů nachází oxid uhličitý z přírodního vývěru a pacienti zde sedí na lavičkách s nohama v tomto plynu. Využívá se hlavně u jedinců, kteří mají zúžené tepny v dolních končetinách a hrozí jim gangrény a následně až amputace dolních končetin. Gynekologické sedací koupele vypadají tak, že ženy sedí na sedátku podobném bidetu, kde je suchý oxid uhličitý, a ten příznivě působí na prokrvení ženských pohlavních a reprodukčních orgánů.

U plynových injekcí to vypadá tak, že pomocí přístroje se dávkuje přírodní oxid uhličitý z tlakové lahve pomocí tenké injekční jehly do podkoží v množství 20 až 50 mililitrů na jedno z několika lékařem přesně určených míst, kde následně způsobí lokální zarudnutí. To zlepší lokální prokrvení, uvolní se stažené svaly, utlumí lokální bolest.

Plyn využíváme také u pacientů po infarktu myokardu, kdy ho zavedeme do reflexních bodů pro srdce. Tím se vzdáleně zlepšuje prokrvení srdečních tepen, což má důležitý význam v prevenci dalšího infarktu myokardu.

Neudělám chybu, když se budu minerálními prameny napájet, koupat se v nich a zevně i vnitřně užívat nejrůznější přírodní plyny, které se v lázních vyskytují?

Tak to není. Lékař by měl předepsat léčbu šitou na míru. Určí, který přírodní zdroj je pro vás nejlepší, kterou minerálku můžete pít, kolikrát týdně a s jakými dalšími procedurami se může kombinovat. V řadě případů jsou přírodní léčivé zdroje kontraindikované. Například slatina se nesmí aplikovat u onkologických pacientů, minerální prameny nesmějí pít lidé po infarktu myokardu, hypertonici (lidé s vysokým krevním tlakem) a podobně.

Pojem švihák lázeňský už zlidověl. Máte s nimi své zkušenosti i ve vašich lázních?

Setkávám se spíše s klienty, kterým říkáme „lázeňští štamgasti". Jezdí k nám opakovaně, protože zdejší léčba prospívá jejich zdravotnímu stavu. Vzpomínám na klienta, kterému před 18 lety plánoval ortoped umělou náhradu kyčelního kloubu do jednoho roku a on díky naší slatině už 17 let této operaci odolává.

Co je balneoterapie
Balneoterapie neboli lázeňská léčba je množina léčebných postupů, které se pod odborným zdravotnickým dohledem aplikují na lidský organismus. Dělí se podle použitých přírodních léčivých zdrojů.
- V první řadě to jsou takzvané peloidní procedury, kam patří léčba slatinou, rašelinou nebo bahnem.
- Druhou skupinou jsou procedury, které využívají léčivé účinky minerálních vod, a to jak pro vnější, tak vnitřní balneaci, to je pití léčivých pramenů.
- Třetí skupinou jsou postupy a procedury využívající přírodní zřídelní plyn. Jde o přírodní oxid uhličitý, který se používá ve formě plynových koupelí, plynových injekcí pod kůži nebo jako gynekologický plyn či plynové obálky.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

28.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanylu doktoři zavádějí pacientům při závažnějších operacích. Ilustrační foto.
9

Stížnost na lékaře? Pacient platí za důkazy. Komora to chce změnit

Amazon v Dobrovízi.
DOTYK.CZ

Po Rohlíku zasahovala cizinecká policie také v Amazonu

Brexit bude drahý. Pro všechny

Britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálně posílá do Bruselu dopis, kterým odstartuje to, čemu se říká „proces odchodu z EU". Co může brexit znamenat pro Británii a co pro samotnou i unii?

Pohledem Davida Vagadaye: Babiš se naštval

Miliardáře a ministra financí Andreje Babiše naštval komentář našeho redakčního kolegy. V reakci pak jeho styl psaní nazval amatérským a přidal hodně dlouhý výčet počinů, které se mu ve vládě povedly.

V Peru odvolali viceministryni. Během záplav a v pracovní době se opalovala

V Peru skončila náměstkyně ministra zemědělství za to, že se v pracovní době opalovala. Eufrosina Santaová tak činila v době, kdy země bojuje s ničivými záplavami. O případu informoval server Infobae.

Spartě hrozí kolaps. Fanoušci napsali Křetínskému: Ukončete chaos

Kdyby mohly fotbalové kluby mluvit, Sparta by si asi teď postěžovala: Jsem jako fackovací panák. Ano, bez přehánění se dá říct, ženejúspěšnější celek v české historii dostává jednu ránu za druhou. Neustálé výměny trenérů, krach v Evropě, vzdalující se vidina titulu a také lapálie Tomáše Rosického.Může být hůř? Odpověď zní: samozřejmě. Poslední políček dostala Sparta od vlastních příznivců. Před nedělním derby se Slavií se ozvala nejvěrnější skupina: oficiální fankluby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies