VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojíte se pustit dítě na večírek?

Blíží se prosincová doba oslav, jejímž vyvrcholením bývásilvestrovská party. Zejména pro rodiče nezletilého dítěte to může být čas, kdy mu na tváři přibude nejedna vráska a na hlavě zešediví mnohý vlas. Může za toalkohol.

12.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Alkohol ochutná už před dosažením zletilosti většina dětí. Podle evropských statistik je průměrným věkem jeho prvního požití dokonce 11 let. Málokteří rodiče si o alkoholu se svými potomky umí včas promluvit.

Zákon versus realita

Jak vyplývá z ankety fóra Pijte s rozumem, rodiče se sice často snaží s dětmi o alkoholu bavit, své ratolesti však informují nedostatečně. Význam prevence alkoholu podceňuje až 60 procent rodičů dětí v pubertálním věku.

Konzumace alkoholu je v Česku povolena až od 18 let, svůj první zážitek s alkoholem však mnozí získávají už coby nezletilí. Až 30 procent patnáctiletých dokonce pije alkohol více než desetkrát měsíčně. Podle ankety dále přiznává až 83 procent rodičů dětí ve věku od 15 let, že jejich dítě pije či pilo alkohol.

Podle zdravotnických výzkumů se lidský mozek vyvíjí až do 25 let, takže čím dříve a čím více alkoholu mladý člověk vypije, tím více to ovlivní vývoj jeho mozku. Výsledky ankety ukazují, že s dětmi nemluví o alkoholu dostatečně tři z pěti rodičů, 40 procent dotazovaných uvedlo, že s dětmi mluví málo a nepříliš otevřeně, 20 procent s nimi pak o alkoholu nemluvilo vůbec. Ještě horší je tento poměr u mladších dětí mezi 12 až 14 lety, kdy je prevence ve skutečnosti nejdůležitější.

Příklady táhnou

„Převážná většina mladých lidí uvádí, že největší vliv v oblasti konzumace alkoholu na ně měli rodiče. Zajímavé je, že na druhém místě stojí kamarádi s přibližně deseti procenty. Vliv televizní reklamy nebo školy je podle této studie téměř zanedbatelný," sděluje překvapivé závěry výzkumu agentury Roper Vladimír Steiner, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky. Rodiče, kteří své děti považují za poučené o rizikách alkoholu (78 procent), pak více než v polovině případů uvádějí, že dětem zprostředkovala osvětu v oblasti alkoholu škola.

Podle odborníků by se ale rodiče neměli na školu plně spoléhat, neboť ne všechny probírají otázku alkoholu dostatečně. Hlavní impuls k poučení o rizikách alkoholu by měl vzejít od rodiny.

Jasná pravidla

Podle závěrů vědeckých a sociologických studií mají rodiče, kteří si o alkoholu a jeho možném vlivu na lidský organismus se svými dětmi povídají, na své děti pozitivní vliv. Informované děti se pak ke konzumaci alkoholu staví mnohem zodpovědněji.

Nealkoholický přípitek

„To znamená, že rodiče by měli se svými dětmi hovořit o alkoholu a stanovit jasná pravidla, jichž se bude rodina držet. Doporučil bych pro děti ve školním věku vždy nealkoholickou variantu přípitku. Pokud už staršímu dítěti dovolíme opravdu malý příležitostný přípitek, měli bychom mu vysvětlit, že konzumace alkoholu není v jeho věku povolená, tento zákaz má svá odůvodnění a my děláme výjimku, protože dítěti důvěřujeme," říká Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Pro větší účast rodičů při osvětě mluví také další skutečnost.

Odborné průzkumy ukazují, že pokud dítě alkohol poprvé ochutná v rodině, snižuje se později riziko poškození související s konzumací alkoholických nápojů. Tato možnost je však pochopitelně přijatelná až od určitého věku dítěte.

Pozitivním jevem v tomto ohledu je, že většina českých dětí skutečně přijde s alkoholem do styku dříve s rodiči, již mají „ochutnávku" pod kontrolou, než v partě rozjívených kamarádů. Podle ankety své děti ve věku mezi 15 a 17 lety nechali ochutnat alkohol doma tři ze čtyř rodičů. Negativní zprávou je naopak fakt, že až čtyři procenta rodičů nalévají dětem v tomto věku alkohol doma zcela běžně.

ZAJÍMAVOSTI
Alkohol působí různě na muže a na ženy. Jeho distribuce v lidském organismu je vázána na vodu. V ženském těle je obsaženo více tukové tkáně a méně vody než v mužském. Obsah alkoholu je tedy v ženském těle vyšší, takže se ženy obvykle opijí dříve než muži.

K příznakům kocoviny patří žízeň, nevolnost, bolest hlavy a zvýšená citlivost na hluk a ostré světlo. Uvedené účinky jsou vyvolány tím, že alkohol působí jako diuretikum. To znamená, že nutí tělo k vypuzování vody, což vede k dehydrataci. Alkohol také dráždí žaludeční sliznici, a proto může vyvolat poruchu trávení, nevolnost a zvracení.

Kocovinu nelze léčit, i když se říká, že pomáhá silná káva, studená sprcha nebo šumivé nápoje. Játra potřebují čas, aby mohla dělat svou práci, a pomůže jim vypití hodně vody.

Orgány zdravotnictví doporučují, aby dospělé ženy nekonzumovaly alkohol ve větším množství než 16 gramů za den. Limit pro dospělé muže je stanoven na 24 gramů.

V Česku se obsah alkoholu v nápojích zjišťuje jako množství etanolu (čistého alkoholu) v gramech. Například 10° pivo obsahuje 16 gramů etanolu. V půllitrové láhvi 12° piva (5 % alkoholu) je 20 gramů etanolu. Po vypití dvou deci vína (12 % alkoholu) v sobě budete mít 19,2 gramu etanolu a 13 gramů vám sklouzne do těla s panákem čtyřicetiprocentní lihoviny.

Modelové situace:

Všiml/a jste si, že se „odpařil" alkohol v láhvi v kredenci. Podezříváte svou třináctiletou dceru, že se za vašimi zády podívala té láhvi hlouběji na dno. Jste skutečně znepokojen/a, ale nechcete ji obvinit neprávem, protože je váš vztah jinak dobrý.

- Nejdůležitější je zachovat klid a neohrozit váš vztah přehnanou reakcí. Také je možné, že jste se zmýlil/a.

- Najděte si na to klidnou chvilku, ale hlavně svou dceru neobviňujte – pouze jí položte přímou otázku. Pamatujte na to, že ve vašem zájmu je zajistit její bezpečí, a proto se nerozčilujte, řekne-li vám pravdu.

- Pokud se dcerka přizná, chtějte vědět, proč se napila takto tajně, ale nedělejte ukvapené závěry, protože to ještě neznamená, že je na cestě stát se alkoholičkou.

- Místo toho pouvažujte o tom, proč se tak zachovala – chce vědět, co je to alkohol, nebo zkoušela hranice, kam až smí, či vám něco vrací?

- Mohl/a byste s ní pohovořit o tom, proč to není přijatelné, a položit jí takové otázky, abyste se ujistil/a, že to pochopila.

- Buďte pevný/á, ale taktní a vyjasněte si, co by se dělo, kdyby se to opakovalo.

Váš syn se vrátí domů z mejdanu s kamarády opilý a špatně artikuluje. Když se s ním snažíte komunikovat, začne být agresivní a zběsile klopýtá do schodů.

- Nebyli jste si jistí, zda to byl nejlepší způsob, jak se s danou situací vypořádat.

- Následující den vám syn řekl, abyste na to zapomněli, že už se to nikdy nestane a udělal to jen proto, že z něho kamarádi dělali pitomce, protože nechtěl pokračovat v pití.

- Jeho kamarád bude mít brzy šestnácté narozeniny a bude pořádat party, kde bude nejspíše alkohol. Váš instinkt vám praví, abyste synovi zakázali tam jít.

- Dopřejte svému synovi čas na uklidnění. Až bude mít čistší hlavu, zmiňte se o tom, že přišel domů opilý a jakou vám tím způsobil starost. Pokuste se zjistit, co je za jeho chováním, a pátrejte po příčině tohoto problému proč neřekl svým kamarádům ne?

- Zkuste být pevní a držet se svého stanoviska, co se konzumace alkoholických nápojů mladistvými týče, ale neodsuzujte jeho přátele. Mohl to být jednorázový výpadek a nikdo není neomylný.

- Jestliže budete syna kárat nebo se chovat povýšeně, veškerá snaha se mine účinkem. Mluvte s ním klidně a racionálně. Chcete přece, aby pochopil, že udělal něco nezákonného a vystavil se nebezpečí.

- Ujistěte se, že váš syn ví, že jste tady pro něho a rádi si vyslechnete jeho názor. Pro jeho vlastní dobro chcete vědět, s kým je a co dělá, nechcete ho obtěžovat.

- Budete-li se ohánět zákonem a zakazovat synovi, aby se s přáteli setkával, může to situaci jen zhoršit. Zaujmete-li příliš tvrdý postoj, může se syn začít bouřit a pokračovat v pití nebo k vám být v budoucnu méně otevřený.

- Místo toho se pokuste si o tom promluvit a najít řešení, které by vyhovovalo vám oběma.

SHRNUTÍ
Pokud pouštíte svého adolescenta na silvestrovskou party, dobře se informujte o tom, jak bude party vypadat, kde se bude konat, pro koho je určena a podobně.

Abyste měli alespoň částečně situaci pod kontrolou, stanovte hodinu návratu a trvejte na ní.

Slaví-li dítě u kamaráda v bytě, zjistěte si adresu a telefonní spojení na rodiče, jejichž dítě oslavu pořádá.

Jestliže se vašemu potomkovi oslava přece jen vymkne z rukou, není žádoucí dělat scény a obviňovat dítě z neposlušnosti.

Buďme rádi, že dítě dorazilo v pořádku domů, i přes kocovinu, kterou si téměř každý mladistvý musí projít.

Připravme kýbl, mokrý hadr, zajistěme větší přísun vody do organismu a buďme nápomocní. I když to v dané chvíli dítě neocení, příště si na vaši ochotu a pomoc vzpomene a uvědomí si, že nejste otravný rodič, kterému je lepší se vyhýbat, a naopak že máte zájem na jeho zdraví a jenom ho nestrašíte.

Zákazy a příkazy jsou v dané chvíli naprosto kontraproduktivní. Důležité je, aby dítě mělo v rodiče důvěru a vědělo, že s nimi může o čemkoli a kdykoli mluvit.

Důležité také je, abychom správným přístupem zajistili, že situace se nebude opakovat.

Připravil Filip Lukeš/Zdroj Pobavmeseoalkoholu.cz, Forum-psr.cz

Autor: Redakce

12.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Napadení seniora.
6

Mladý cizinec zkopal seniora na zastávce. Nechtěl se nechat okrást

František Rajtoral
AKTUALIZUJEME
1 10

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Severokorejci: Jsme připraveni potopit americké lodě

Pchjongjang se dnes nechal slyšet, že je připraven potopit americkou loď, která demonstruje svoji vojenskou sílu u korejských břehů. K americké letadlové lodi u břehů Severní Korey se včera připojily dvě japonské, kvůli cvičení v západním Pacifiku. Japonsko má v Asii druhou největší ozbrojenou flotilu, hned po Číně.

Nelegální tunningový sraz: policie musela zasahovat

Kvílení pneumatik, řev trápených motorů a hlasitá muzika. V Mladé Boleslavi, na parkovišti marketů Obi a Albert v ulici Na Radouči, si dali nenahlášený sraz příznivci tunningu, aby se navzájem pochlubili svými vyšperkovanými vozy. 

AKTUALIZOVÁNO

Dobrá zpráva pro Pardubice: Hokejová extraliga je zachráněna

Obrovská radost, vyprodaná hala na nohou, potlesk na otevřené scéně. Tak končil poslední zápas hokejistů Dynama v sezoně. V posledním utkání baráže porazili Jihlavu a odvrátili hrozbu pádu do první ligy. Takže nejvyšší hokejová soutěž je zachráněna!

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies