Západní medicína se na metody tradiční čínské léčby dívá poněkud pohrdavě a s odstupem, ačkoliv její postupy jsou ověřené tisícovkami let a pacientů.

Mladoboleslavská nemocnice a potažmo Středočeský kraj, který je jejím zřizovatelem, má ale zcela jiný pohled.

I proto se na sklonku tohoto týdne uskutečnilo setkání zástupců čínské provincie Sičuán s vedením kraje a Klaudiánovy nemocnice.

Jak vysvětlil ředitel nemocnice Luděk Kramář, zatím je celý projekt v plenkách, nicméně možnost výběru této léčby boleslavští pacienti dostanou. Otázkou ovšem zatím zůstává, kdy to bude.

„Naše setkání chápu jako první krok. Jednání bylo neobyčejně vstřícné a skvěle zapadlo do konceptu, který v nemocnici máme. K otevření Centra čínské medicíny ovšem vede ještě poměrně složitá cesta, je potřeba všechno zaštítit legislativně," vysvětlil ředitel nemocnice.

Podle něj by toto centrum mělo být umístěno Na Celně, kde má nemocnice Léčebnu dlouhodobě nemocných. V tomto areálu je třetina prostor nevyužívaná, a právě tam by mohli pacienti nalézt lékaře, provozující tradiční čínskou medicínu.

V centru by samozřejmě ordinovali čínští lékaři, kteří mají s touto medicínou zkušenosti. Záštitu nad ním by ale přebral podle všeho současný primář urologie Klaudiánovy nemocnice Richard Pabišta, který se o metody východní medicíny dlouhodobě zajímá.

„Počítáme také s tím, že by si pacienti tuto léčbu museli hradit, nelze předpokládat, že by je platily zdravotní pojišťovny," upřesnil ředitel Kramář.

A jak vlastně tato myšlenka vznikla? První nápad vzešel z přemýšlení o tom, kde najít styčné body vzájemné spolupráce s čínskou provincií, jak vysvětlil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

„Na podzim minulého roku jsme v rámci cesty do Číny podepsali hned několik dohod o spolupráci. Zdravotnictví je jednou z hlavních oblastí, v níž chceme spolupracovat. Jednání o vzniku centra čínské medicíny ve středních Čechách je tudíž dalším krokem k rozvoji vzájemné spolupráce," řekl hejtman.

Tři obory

Jak čínské, tak české straně jde ovšem o propojení východní a západní medicíny, tedy tak, aby z obou postupů měli užitek především pacienti.

Jak prozradil jeden z členů delegace, Shen Ji, ředitel komise pro zdravotnictví a rodinné plánování provincie Sichuan, v začátku by zde mohly fungovat tři hlavní obory. „Začali bychom s akupunkturou, fyzikální terapií (neboli masáže) a internou tradiční čínské medicíny. Zhruba po roce provozu bychom zavedli ambulantní léčbu."

Radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová doplnila, že čínská delegace byla prostory Na Celně nadšená, a tudíž nebude potřeba velkých úprav. O to dříve by mohla být tradiční čínská medicína v Boleslavi k dispozici. „Potřebou rekonstrukci bychom rádi dokončili ještě letos, aby se od příštího roku mohlo začít s realizací centra," uzavřela Fialová.