„Pokles pohybových aktivit v dnešní uspěchané době plné stresu bývá příčinou snížení tělesné zdatnosti, zhoršení zdravotního stavu a nárůstu civilizačních chorob," říká Rostislav Adamec z havlíčkobrodského Centra přirozeného pohybu My body fitness, které se jako jediné na Havlíčkobrodsku a jako jedno z mála v Kraji Vysočina specializuje na komplexní programy cviků zaměřených především na úpravu hybnosti.

Vaše centrum nabízí lidem celou řadu pohybových aktivit a programů. Existuje ale něco, co je nějakým způsobem spojuje? Co mají společného, řekněme univerzálního?
Řekl bych, že alfou a omegou našeho společného snažení je především dosažení toho, aby naši klienti opětovně dospěli ke správnému držení těla. Abychom u nich vhodnými pohybovými prostředky eliminovali jednostrannou a monotónní zátěž, jíž jsou často vystaveni. A to nejen v práci, ale také ve škole nebo i ve sportu. Jednoduše a laicky řečeno: usilujeme o to lidi narovnat a napravit. Správné držení těla je základ, na který u našich klientů velice dbáme. Chceme jim také pomoci od bolesti zad, krční páteře, kloubů a nohou, které jsou častými projevy jednostranné zátěže. Samozřejmě že nejsme lékaři, ale snažíme se propojit pohyb se zdravím, což jde spolu ruku v ruce.

Z čeho hlavně vycházíte?
Fyziologicky účelně vedený pohyb je základem našeho každého cvičení. Cvičit správně a přesně znamená cvičit spíše pozvolna než uspěchaně. Klientům proto nabízíme takové cvičení, které jim bude vyhovovat a které odpovídá jejich věku, zdravotnímu stavu a aktuální kondici.

Která cvičení, respektive programy, to jsou?
V našem centru vedeme skupinové i individuální lekce zdravotního cvičení a Smíškova systému, zacílených na zdraví, svalovou dysbalanci, zdravotní problémy a postrehabilitační péči. Využíváme i medical jogu či ashanta jogu. V dynamických hodinách, které jsou zaměřené i na rozvoj síly, využíváme především závěsný systém TRX, dále fitslide i metody kruhového tréninku. Cvičíme ale i s těhotnými ženami a maminkami po porodu. Novinkou je takzvaný foot work, tedy cvičení pro zdravou nohu dětí i dospělých, a nově chystáme i pohybové programy pro seniory.

Jaké pomůcky při tom používáte?
Je jich samozřejmě celá řada a jsou velmi různorodé. Namátkou uvedu zmíněný závěsný systém TRX a fitslide, činky, pásky, polštářky, deky, pytle, židle, gumy na Smíškův systém, velké míče, s-ball, overball, therabend, masážní ježky různých velikostí a tak podobně.

Kde a v kolika sálech cvičíte?
Sídlíme v bývalé budově Domu odborových služeb v Havlíčkově Brodě v Žižkově ulici číslo 280. Dnes ale tuto budovu budou lidé znát spíš jako sídlo prodejen O2 či ETA na křižovatce Žižkovy a Dolní ulice. Ve třetím poschodí máme k dispozici dva sály o rozměrech devadesát a čtyřicet metrů čtverečních a další nezbytné zázemí.

Chodíte s klienty i ven?
Samozřejmě. Při hezkém počasí chodíme s našimi klienty i na tartanové kurty ve sportovním areálu v havlíčkobrodské Plovárenské ulici. Kromě toho pořádáme i pravidelné měsíční akce nazvané Sobota v pohybu a se svými klienty vyjíždíme i na cvičební víkendy do Želiva na Pelhřimovsku. Tady bych připomněl, že nadcházející sobotu v pohybu chystáme na 23. ledna. Všechny potřebné detaily si zájemci snadno najdou na našich webových stránkách.

Cvičení vedete sám?
Kdepak. Dá se říct, že jsme taková malá rodinná firma. Spolu se mnou zajišťuje chod centra dalších šest lidí. Všichni jsme držiteli potřebných licencí a všichni jsme oprávněni kvalifikované vést jednotlivé tréninky a lekce.

Každý se tedy specializujete na něco jiného?
Ano. Já osobně vedu cvičení se závěsným systémem TRX, dále kruhové a osobní tréninky, SM systém a vedu i doplňkové tréninky mladých havlíčkobrodských fotbalistů a ragbistů. Kromě toho mám na starosti i administrativní chod centra. Kolegyně Markéta Merunková se zaměřuje na ashtanga jogu, Lucie Domkářová na medical jogu, Alena Adamcová na hatha jogu, Dana Manoušková vede zdravé cvičení a Veronika Kutlvašrová se specializuje na cvičení pro ženy a footwork. No a Kateřina Ferenczová má na starosti bodyform.

Kolik lidí prošlo vaším centrem v loňském roce?
Tak zcela přesně to nevím, ale myslím, že kolem jednoho tisíce to bylo zcela určitě. Jinak našimi klienty jsou lidé ve věku od deseti do sedmdesáti let. S věkovým omezením ale počítáme v programu foot-worku. Veronika Kutlvašrová se chce totiž věnovat i základům správného držení těla při cvičení rodičů s dětmi zábavnou formou, a tam jsme věkový limit dětí stanovili na minimálně tři a půl roku. Jinak k nám může přijít opravdu každý.

Spolupracujete s lékaři?
A nejen s nimi. Externě spolupracujeme i s fyzioterapeuty. Lékaři havlíčkobrodské nemocnice k nám často posílají i své pacienty na post-rehabilitační péči a procedury.

Věnujete se i osvětě?
Věnujeme a chystáme i řadu odborných přednášek a seminářů zaměřených nejen na zdravotní cvičení, ale i na zdravý životní styl.

Předpokládám, že i u vás lidé v průběhu roku přicházejí a odcházejí…
Ano, je to takový přirozený proces. Každému se ale intenzivně a individuálně věnujeme, a to bez ohledu na to, jestli nás navštíví jen jednou, nebo jestli přichází opakovaně. Snažíme se našim klientům vytvářet při cvičení pohodovou rodinnou atmosféru a myslím, že se nám to docela daří. Lidé se k nám rádi vracejí.

Kdy máte nejvíce práce?
Dá se říct, že od podzimu do jara. Přes léto to bývá slabší, ale to je zcela pochopitelné. Stejně tak je pochopitelný i zájem lidí o cvičení po vánočních svátcích. V této souvislosti bych ale všechny další zájemce o naše cvičení chtěl požádat o to, aby nás nejprve kontaktovali. Vzhledem k omezené kapacitě uplatňujeme rezervační systém. Informace najdou i na našich webových stránkách, gravidní ženy a ženy po porodu mohou navštívit i facebookový účet, který zřídila a vede Veronika Kutlvašrová.

Jak jste se ke cvičení dostal vy osobně?
Pocházím ze sportovně založené rodiny a rodiče mě od mala ke sportu a pohybové aktivitě vůbec cíleně vedli. Mimochodem moje maminka, Alena Adamcová, bývala svého času mistryní republiky v házené. V šesti letech jsem začínal v řeckořímském zápase a pak jsem se v žákovském a juniorském věku několik let intenzivně věnoval softballu. Byl to ale dost jednostranně zaměřený sport a přiznám se, že právě to mi nevyhovovalo. Dal jsem si proto asi tříletou pauzu a teprve po ní jsem se začal věnovat cvičení, a to jako osobní trenér a také jako trenér a instruktor fitness. Vedl jsem lekce nejen v havlíčkobrodských tělocvičnách a fitness centrech, ale jezdíval jsem i do okolních měst.

A pak nějak přišlo rozhodnutí, věnovat se tomu sám a profesionálně, že?
Přesně tak. Absolvoval jsem příslušný kurz v pražském IQ Pohybu a pořídil si svou první sadu 10 TRX. Cvičit jsem začal se šesti kamarády. Pak jsem si pronajal i tělocvičnu v ZŠ Štáflova a v Kotlině a také ve Světlé nad Sázavou. Vedl jsem ale i některé hodiny tělesné výchovy na místních středních školách
a od srpna loňského roku jsem se svým týmem, který se v listopadu rozšířil na již zmíněných šest členů, tady v Centru přirozeného pohybu My body fitness v Žižkově ulici.

Máte nějaké osobní krédo, nebo doporučení pro své klienty? Nějakou takovou nepsanou zásadu, kterou při cvičení uplatňujete?
Ale ano, vlastně mám. Pracovně ji lze označit jako 8:1 (úsměv).

Co to znamená?
Osm hodin sezení a jedna hodina kompenzačního pohybu. To vždycky říkávám svým cvičencům. A navíc, aby si přišli zacvičit alespoň dvakrát týdně. To je můj osvědčený a praxí prověřený recept.