VYBERTE SI REGION

Hlasitě chrápe každý třetí Čech. Co s tím dělat?

Potíže s dýcháním během noci se nevyhýbají ani ženám. Pomoci může zdravá životospráva i speciální terapie teplem.

21.3.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Chrápání trápí Pavla Havránka ze Sušice už skoro šest let. V posledních několika měsících však začal problém rušit nejen okolí, ale i jeho samotného.
„Když usnu a začnu chrápat, samotného mě to probudí. Jsem pak přes den unavený, spánek za nic nestojí. Dříve jsem to neřešil, protože přítelkyně často spala se špunty v uších, ale teď už si budu muset k lékaři zajít,“ stěžuje si devětadvacetiletý Pavel.

Odborníci u příležitosti dnešního Světového dne spánku upozorňují, že hlasité chrápání postihuje téměř čtvrtinu žen a celých čtyřicet procent mužů.
„Častou příčinou chrápání je omezená průchodnost horních cest dýchacích. Pokud je problém v nosní neprůchodnosti, provádí se operace přepážky nosní. Ta se dělá v celkové anestézii a je nutné počítat s dvěma až třemi dny hospitalizace. Pak je možné využít cílené termoterapie ke zmenšení velikosti problematických míst nosních průchodů, hltanu, kořene jazyka či krčních mandlí. To znamená přímé odstranění příčiny chrápání. Tato léčba je téměř bezbolestná a velmi účinná,“ vysvětluje Ondřej Skála, lékař ORL v Thomayerově nemocnici v Praze.

Pod dohledem

Kromě specialisty na ORL může problémy odhalit i spánková laboratoř. Ta v Thomayerově nemocnici se specializuje na poruchy dýchání vázané na spánek. Pacient při vyšetření musí v laboratoři strávit připojen na přístroje několik nocí.

„Nejčastějším typem poruchy je syndrom obstrukční spánkové apnoe, který je způsoben nestabilitou horních dýchacích cest. Jejich opakované uzavření, případně zúžení, vede ke snížení nebo až zástavě dýchání ve spánku,“ říká Jan Chlumský z krčské spánkové laboratoře.

Spánková apnoe čili krátkodobé přerušení pravidelného dýchání spolu s mělkým dýcháním trápí pětinu mužů a téměř desetinu žen. Často postihuje ty, kteří mají problémy s obezitou. Porucha navíc bývá spojena i s řadou dalších onemocnění, které může zhoršovat.

Neklidné noci trápí i děti

Problémy se spánkem netíží jen dospělé. Objevit se mohou i u nejmenších. „U dětí jsou spánkové problémy na rozdíl od dospělých ovlivněny vývojovými vlivy. Již v kojeneckém věku se můžeme setkat u dráždivých, neklidných kojenců s nespavostí nebo s častým probouzením. V předškolním a raném školním věku již spánek mohou ovlivnit třeba strach či úzkost a potíže se spaním se mohou objevovat ve formě nočních děsů. Ty s věkem většinou vymizí,“ vysvětluje Jana Šplíchalová z dětské psychiatrie Thomayerovy nemocnice.

Spánkové poruchy jsou u nejmenších často spojeny s psychickými příčinami. Někdy může jít i o strach z písemky ve škole nebo obavy, že nesplní očekávání rodičů. Nejčastěji mají problémy děti hyperaktivní nebo přecitlivělé.

#nahled|http://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku1_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku1.jpg|Co může narušit klidnou noc i den.#
#nahled|http://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku2_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku2.jpg|Co může narušit klidnou noc i den.#

Karel Šonka, šéf Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice řekl Deníku:

Nespavci by si měli odpustit večerní hádku a cigaretu

Podle lékaře Karla Šonky si lidé trpící nespavostí často své problémy zhoršují špatnými návyky.

Mezi lidmi koluje o spánku spousta babských rad a pověr, jako třeba že se nemá chodit spát s plným břichem. Bývá na nich něco pravdy?
Některé mají racionální jádro. Dříve se říkalo, že hodina před půlnocí je jako dvě hodiny po půlnoci. Dnes bychom řekli, že hodina první třetiny spánku je pro člověka biologicky stejně hodnotná jako dvě hodiny v poslední třetině. A že by člověk neměl chodit spát s úplně plným břichem, to se asi shodneme. Na druhou stranu mnohým nevyhovuje jít spát úplně nalačno, takže si před spánkem dají velmi lehkou druhou večeři. Nenormální je ale budit se v průběhu noci a chodit jíst. Dokonce existuje forma náměsíčnictví, kdy člověk shání potravu a jí, ale druhý den si to nepamatuje. Setkáváme se také s poruchou, kdy pacienti při vědomí hodně jedí těsně před spaním nebo během noci v domnění, že lépe usnou nebo že je to uklidní. Tomu se říká syndrom nočního ujídání a vede to k obezitě. Bývá problém se toho zbavit.

Jsou tedy nějaké zásady, kterých by se měl člověk, který má problémy se spánkem, držet?
Jsou lidé, kteří mohou dělat jakékoliv životosprávné kousky a budou spát dobře. Ale ti, kteří problémy mají, by na některé věci měli dávat pozor. Zaprvé by se neměly pít povzbuzující nápoje v druhé polovině dne a také kouřit večer a v noci, protože nikotin povzbuzuje. Pak je třeba se večer nevěnovat aktivizujícím činnostem, tedy třeba soutěžit, hádat se nebo sledovat něco dobrodružného. Také by se lidé s problémy měli vyvarovat toho, aby se v ložnici věnovali něčemu jinému než spánku a sexu. Když si člověk zvykne, že se v posteli telefonuje, kouká na televizi nebo večeří, tak asociace toho, že tam má spát, je zcela smazaná. A má se chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu. Pokud není postižený schopen sám příčinu odstranit a problém začne rušit denní aktivity, je třeba vyhledat lékaře.

Dělají lidé nějakou častou chybu?
Spousta jich řekne: Já piju kafe po večeři od svých dvaceti let a nikdy mi to nevadilo. Tolerance k takovýmto zátěžím však s věkem klesá. To, že mu to nevadilo ve dvaceti, neznamená, že mu to nebude vadit v padesáti.

V pátek byl Evropský den narkolepsie. Kolik lidí u nás touto poruchou trpí a jak se léčí?
Odhadem je jí u nás postiženo asi pět tisíc lidí. Narkolepsie se léčí životosprávně tak, že si pacient jednou za čas, třeba po třech hodinách, dopřeje velmi krátký spánek. Pak existují léky, které spavost potlačují a více či méně pacientovi umožňují zůstat bdělý v denní době. Pacient se sice nevyléčí, ale kvalita života se mu zlepší.

Jak tedy narkolepsie život postiženého narušuje?
Nemoc má různé stupně intenzity. Někdo je jí handicapován tak, že nemůže pracovat a ani léčba mu moc nepomáhá, a jiný je schopný ji překonávat i bez léčby. Není to choroba, která by zkracovala život, ale jeho kvalitu snižuje. Pacientům se zkracuje doba efektivního života. Každý máme běžně 16 hodin bdělosti, které můžeme dle libosti využít, zatímco oni mají času méně, a navíc je rušen návaly spánku, takže se na sebe nemohou zcela spolehnout. Pacientům také vadí, že okolí tuto chorobu nepovažuje často za nemoc, ale mylně ji interpretuje třeba jako lenost. Hodně lidí řekne na to, že někdo málo spí: To vás lituji. Ale když řeknete: Spím moc, tak vám závidí. V tom je ta nemoc nepochopená.

A co náměsíčníci, jsou u nich časté úrazy ve spánku? Jak tomu lze předcházet?
Úrazy nejsou časté, ale ani vyloučené. Pokud je známá příčina, která vyvolává nedokonalé probuzení, snažíme se ji odstranit. To je ale málokdy. Jinak jde o zábranu možných zranění: spánek s další osobou, nepřítomnost nebezpečných předmětů, zabezpečení oken a dveří, prostředí, které by nemocného mělo po opuštění lůžka probudit nebo alespoň spánek ve spacím pytli. Některé léky mohou pravděpodobnost vzniku náměsíčnictví snížit.

Existují noční můry a noční děsy. Čím se liší?
Noční děs je porucha NREM spánku a vyskytuje se spíše na začátku noci. Nemocný je neprobuditelný a nic si pak nepamatuje. Noční můra je porucha REM spánku a objevuje se hlavně ve druhé polovině noci. Je to takový děsivý sen, který si nemocný alespoň po nějakou dobu pamatuje. Léčba spíše spočívá v odstranění případných konfliktních momentů, které by se mohly do spánku přenášet. V extrémním případě se podávají léky, které mohou příznaky omezit, ale musí se podávat dlouhodobě.

Máte vlastní recept na dobrý spánek? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Autor: Michaela Koubová

21.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
12 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Pavel Ploc a Adam Malysz
2 14

Harrachov i Ploc říkají ano olympiádě

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

DVA POHLEDY: Máme se bát, že skončíme v rakvích z papíru?

Komunistům se sice na chvíli podařilo odsunout schvalování novely zákona o pohřebnictví, ale v pátek v parlamentu dostala další šanci a prošla prvním čtením. Nyní ji posoudí sněmovní výbory. Pokud projde celým schvalovacím procesem, měla by nakonec zakazovat používání těch nejlevnějších papírových rakví. Také zavede nový trestný čin hanobení lidských pozůstatků a podnikatelé v pohřebnictví budou muset složit praktické zkoušky. 

V zasypaném hotelu v Itálii jsou vzduchové kapsy, v nichž mohou být živí

V hotelu zavaleném lavinou ve střední Itálii jsou vzduchové kapsy. Záchranáři dnes sdělili, že pod troskami mohou být stále živí lidé. Lavina se na hotel zřítila ve středu, záchranářské týmy dosud vyprostily 11 živých lidí a pět mrtvých. Stále se pohřešuje 23 osob. Podle italských médií se z hotelu 24 hodin neozvaly žádné hlasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies