Podle odhadu lékařů 250 tisíc Čechů neví, že mají cukrovku. Ročně u nás na tuto nemoc zemře až dvaadvacet tisíc lidí

Dlouhá léta prý trpěla velkými bolestmi.

„Začalo to v pětadvaceti letech. Tehdy mi doktoři diagnostikovali rakovinu kolene," vzpomíná Jana Jungwirthová. Nad zákeřnou nemocí se jí podařilo zvítězit, ale aby mohla chodit, museli jí lékaři voperovat do nohy po celé délce drát.

Přesto všechno se však Jana s hendikepem vyrovnala velmi dobře. „Připadala jsem si téměř zdravá," říká. Její syn byl tehdy malý a ona s ním chtěla trávit co nejvíce času.

S amputací se už smířila…

„Chodili jsme spolu plavat, na procházky, dělala jsem s ním to, co každá jiná máma s výjimkou aktivit, které jsem měla od lékařů zakázané," vybavuje si šťastná léta. Za několik roků ji však začala bolet kyčel.

„Musela jsem znovu na operaci. Dostala jsem nový náhradní kloub," líčí Jana. Zpočátku se vše vyvíjelo dobře, po čase se jí ale noha zanítila. Infekce se stále zhoršovala.

„Z nohy mi neustále vytékal hnis. Zánět se mi dostal až do kostní dřeně. Měla jsem tehdy opravdu strašné bolesti. Lékaři mi řekli, že se jim mou nohu nepodaří zachránit," usmívá se trpce Jana Jungwirthová.

Představa amputace nohy je pro mnoho lidí patrně jen velmi těžko snesitelná. Janu ale nemoc a neustálá bolest vyčerpaly natolik, že se s amputací smířila.

„V tu chvíli jsem si říkala, že je to dobře. Konečně mě nebude nic bolet," popisuje své rozpoložení žena.

Náhodou se ale dozvěděla o lékaři Emilu Záhumenském, který se na zlínské klinice Ormiga specializuje na novou léčebnou metodu. Téměř dva roky se u něj léčí pacienti trpící bolestivými komplikacemi cukrovky. Od letošního podzimu pomáhá přístroj i lidem s chronickými bolestmi nenádorového původu.

Právě do této kategorie spadá i Jana Jungwirthová. A pravděpodobnost, že jí léčba pomůže, byla vysoká. Po dvouleté praxi, kdy ve zlínské ordinaci podstoupilo terapii téměř dvě stě diabetických pacientů, pomohl přístroj 85 % z nich.

„Přestaly je například trápit bolestivé křeče a lépe se jim usíná. Přístroj má prokazatelné terapeutické a hojivé účinky," tvrdí Emil Záhumenský, který je naším předním odborníkem v oblasti diabetologie a podiatrie (obor věnovaný komplexní péči o dolní končetiny pozn. red).

Léta neléčená cukrovka může nemocnému přinášet řadu komplikací, jako je třeba postižení nervů, zraku, ledvin či nedokrvenost končetin.

„Pacient necítí akutní bolest. Nebolí ho, když si dá nohy na příliš horké topení, nevnímá ani žádná poranění," vysvětluje doktor Emil Záhumenský. Bolest však podle něj slouží zdravému člověku jako ochranný mechanismus.

Co je to diabetická neuropatie Diabetická neuropatie je postižení nervů projevující se bolestí, sníženou citlivostí (nejčastěji dolních končetin) a problémy s trávicím a močovým ústrojím, cévami a srdcem. Je to nejčastější pozdní komplikace u nemocných s cukrovkou. Postihuje přibližně 50 % diabetiků. Diabetická neuropatie ohrožuje přes 300 tisíc lidí. V roce 2012 lékaři evidovali 43 248 pacientů s touto komplikací. Celkem 10 425 lidí nakonec o nohu přišlo. Lékaři přitom stále upozorňují, že toto číslo mohlo být nižší, kdyby nemocní začali svůj problém řešit včas a dodržovali lékařem stanovenou léčbu. Zdroj: www. vitalon.cz

„Pacienty s diabetickou polyneuropatií obtěžuje trvalá chronická bolest. Ta přichází hlavně tehdy, když je pacient v klidu. Také se snadněji zraní," popisuje lékař příznaky neduhu. Dodává, že poranění nohou se u pacientů s diabetickou polyneuropatií a nedokrevností hojí jen velmi obtížně. To může vést až výskytu syndromu diabetické nohy.

„K nám s tímto postižením většinou chodí až lidé, kterým hrozí amputace končetiny," objasňuje Emil Záhumenský.

Zdravotní stav většiny z nich se zlepšil díky komplexní léčbě a použití moderních metod natolik, že se amputaci vyhnuli. Také Jana Jungwirthová dnes sice chodí o berlích, nohy má ale obě.

„Pan doktor mi opravdu pomohl. Cítím se mnohem lépe. Přišla jsem do jeho ordinace za pět minut dvanáct. Řekl mi, že nemám nic vzdávat a že amputace není nevyhnutelná. Nakazil mě svou vitalitou," neskrývá svou radost zachráněná pacientka.

Cukrovka v číslech

22 tisíc - přibližně tolik lidí v České republice ročně kvůli cukrovce umírá

55 tisíc - tolika lidem za rok u nás lékaři diabetes diagnostikují

250 tisíc - podle odhadu lékařů u nás žije přibližně tolik osob, u nichž diabetes vznikl, ale nebyl ještě rozpoznán

825 382 - tolik cukrovkářů bylo léčeno loni v České republice

3 miliardy - tolik zaplatí jen Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně za léčbu cukrovky