Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokázali byste poskytnout první pomoc?

Ruku na srdce, nevyrazil vám na čele pot a nezachvátila vás panika při představě, že se například někdo z vašich nejbližších ocitne v ohrožení života a vy nebudete vědět, co dělat? Pak čtěte dál a vězte, že k záchraně nemusíte být zrovna lékař – postačí naučit se několik relativně jednoduchých pravidel.

16.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock.com

Pomineme-li to, že neposkytnutí první pomoci je trestný čin, často slýcháme věty typu: Nesnáším krev!, A nemůžu spíše ublížit?, Nenakazím se?!… Jenže neočekávanou událost, kdy se octneme tváří v tvář naší smrtelnosti, nám výmluvy a panika určitě neusnadní. „Učit se první pomoc je jako návštěva u zubaře. Nechce se nám do toho, ačkoliv bychom měli. Už dávno jsme to měli udělat," podotýká Robert Pleskot, odborný garant projektu ZDrSEM – první pomoc zážitkem.

Jak postupovat

Systém tří kroků vychází z praxe záchranářů a rozděluje záchrannou akci na tři části. Jde o systematický postup – rozhlédni se, reaguj, rozmýšlej. První a často opomíjený krok je bezpečnost. Nejprve bychom měli myslet na tu svou, v druhé řadě na bezpečnost ostatních a teprve pak na bezpečnost zraněného či ohroženého.

Obzvláště opatrní bychom měli být u úrazů elektrickým proudem, tonutí, je-li na místě krev a u otrav (plyn a podobně). „Například jsou -li lidé svědky autonehody, obvykle mají tendenci takzvaně ‚vběhnout' do situace a zajímat se ihned o postižené, aniž by označili místo nehody, zapnuli výstražná světla, postavili trojúhelník a vypnuli třeba motor havarovaného vozu – ohrožují tak sebe i ostatní účastníky provozu. Mrtví zkrátka nikomu nepomůžete," popisují lektoři projektu ZDrSEM.

Po zajištění bezpečnosti byste se měli zajímat především o mechanismus úrazu/obtíží – jakým způsobem k nim došlo a co z toho plyne (navede k možnému poranění/řešení). Dále byste měli zjistit množství – a to jak zraněných, tak potenciálních záchranářů a také materiálu (mobil, lékárnička). „Nemáte-li k dispozici dostatek materiálu, místo rukavic stejně dobře poslouží igelitové sáčky, místo obvazu čistá tkanina, ve vozech autolékárničky," radí Jiřina Ernestová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Jednej rychle, postupuj pomalu

Druhým krokem je reakce – u ohrožených v kritických stavech ověřujeme základní životní funkce, což je vědomí, dýchání a oběh krve. Nejprve se snažte komunikovat – dotyčného oslovte, dotazujte se, případně s ním zatřeste (za ramena).

Pokud postižený reaguje nebo zřetelně dýchá v normálním tempu (lapavé dechy nestačí, jsou i při zastaveném srdci), ponechte ho v poloze, v jaké se nachází, zavolejte tísňovou linku 155 (první pomoc) a nepřetržitě monitorujte jeho stav. Představte se a sdělte co nejpřesněji nejdůležitější údaje – kde jste (město, ulice, číslo, patro, orientační body v okolí) a co se stalo. Vnímejte, co vám říká/radí dispečer, a nikdy nezavěšujte jako první. Nemáte-li signál nebo jste v zahraničí, použijte číslo 112 (pracovníci zajistí potřebné spojení, jedná se však o hasiče).

Zástava masivního krvácení

Krev obíhá stále dokola a jakákoliv odchylka je špatně. Na životě je člověk ohrožen také tehdy, pokud tepenně krvácí a ztratí-li kolem jednoho a půl litru krve. Je tedy nutné najít zdroj krvácení a provést takzvaný tlakový obvaz. V podstatě jde o ucpání/stlačení rány, aby ztráta krve byla co nejmenší, čímkoliv, co máme po ruce (balíček kapesníků a jiné), a ovinutí nejlépe elastickým obinadlem.

V nouzi lze použít i takzvanou přímou manuální kompresi, tedy stlačení krvácející tepny přímo v ráně prsty. Nemáme-li rukavice či jinou ochranu (riziko přenosu infekce) nebo se potřebujeme vzdálit pro zavolání pomoci, lze požádat i samotného zraněného, aby si ránu utěsnil vlastními prsty, pokud to zvládne.

Průchodnost dýchacích cest

U postiženého, který nereaguje na oslovení ani zatřesení, musíme dále zjistit, zda má průchodné dýchací cesty. Položíme ho do polohy na zádech, provedeme mírný záklon hlavy současně s otevřením úst a předsunutím dolní čelisti, čímž dosáhneme oddálení kořene jazyka od hltanu, což je nejčastější příčina ucpání dýchacích cest lidí v bezvědomí (viz fotografie).

Ilustrační foto.

Často praktikovaná stabilizovaná poloha je vhodná jen u postižených v bezvědomí, kteří dostatečně dýchají a mají stabilizovaný krevní oběh. Používá se tedy například jako prevence proti vdechnutí zvratků, rozhodně ne v ohrožení životních funkcí!

Nepřímá masáž srdce

Nedojde-li k obnově dýchání nebo postižený dýchá „divně" (nepravidelné či lapavé nádechy), považujeme stav za zástavu oběhu a snažíme se ho oživit. Položíme ho na trvdou rovnou podložku na záda a zahájíme nepřímou masáž srdce – vkleče napjatýma rukama s dlaněmi přes sebe rytmicky stlačujeme hrudník (zhruba na spojnici bradavek a hrudní kosti) do hloubky nejméně pět až šest centimetrů, frekvencí 100x za minutu (asi 2x za sekundu) nepřerušovaně (viz fotografie). Jedná-li se o dítě, nejprve jej prodechneme asi pěti umělými vdechy a pak postupujeme jako u dospělého. V oživování pokračujeme až do příjezdu rychlé záchranné služby nebo do doby, než postižený začne reagovat.

Ilustrační foto.

„U naprosté většiny zástav oběhu se již neprovádí dýchání z úst do úst (zachráncům nehrozí zdravotní rizika), zbytkový kyslík v těle je dostačující," upozorňuje na rozšířený mýtus Jiřina Ernestová.

V posledním třetím kroku rozmýšlejte, jak můžete ještě pomoci. Postiženému zajistěte aspoň minimální pohodlí, hledejte další zranění, ptejte se na obtíže, příčiny i případných svědků a hlavně dále sledujte stav vědomí a dýchání. Oživit člověka je možné dokonce i po hodině a půl. Dojezd sanitky je zákonem stanoven na 20 minut, v Praze tato doba činí kolem sedmi minut (ke vchodovým dveřím), ale i přesto má laická první pomoc nesmírný význam. Říká se, že každá minuta bez oživování bere postiženému deset procent šance na přežití.

Naučte se více
PRVNÍ POMOC ZÁŽITKEM
Absolvujte akreditovaný kurz, kde se první pomoc naučíte v reálně simulovaných situacích! Více na www.zdrsem.cz.

PRVNÍ POMOC V MOBILU
Aplikaci První pomoc vydal Český červený kříž a je určena pro elefony s OS Android a Apple iOS. Členění v přehledné grafice určují tři základní záložky: NAUČTE SE, V NOUZI a PŘIPRAVTE SE.

PŘÍRUČKA OD PROFESIONÁLŮ
Minipříručku první pomoci si můžete prolistovat také na stránkách záchranné služby www.zachrannasluzba.cz/prvnipomoc/prirucka.

Dita Lahovská
Poznámka: V článku byly použity informace z příručky První pomoc zážitkem MUDr. Karla Štěpánka, MUDr. Roberta Pleskota a kolektivu.

Autor: Redakce

16.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok v Cambrils
2 21

Útočníci z Barcelony plánovali krvavější akci. Řidič dodávky je prý mrtvý

Melbourne, ilustrační foto
5 10

Kde se žije nejlépe? Vítězí Melbourne a Vídeň. Praha uzavírá šestou desítku

VIDEO: Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze do Prahy

/FOTOGALERIE, HARMONOGRAM/ - Kolem dvaceti kousků naservíruje zítra publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin. 

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Dětské úrazy loni stály 815 milionů korun, častější jsou v létě

Dětské úrazy loni stály české zdravotnictví více než 815 milionů korun, nejvíce jich je v letních měsících. Počet i náklady každoročně rostou. Nejčastější jsou například poranění kotníků, chodidel, zápěstí, rukou a hlavy.

Lenovo je po dvou letech ve ztrátě. Ta činí téměř dvě miliardy

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo hlásí za první fiskální čtvrtletí ztrátu ve výši 72 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,6 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jsou příčinou vyšší náklady a tlak marže v souvislosti s nedostatkem některých součástí, jako jsou například paměťové čipy. Jedná se o první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení