V tuzemských lesích a na loukách nejčastěji mohou výletníky poštípat komáři, včely, vosy, sršni, čmeláci, ovádi i muchničky, ale také mravenci. Proto je podle zdravotníků dobré znát postup „první pomoci“.

„Po bodnutí je nutné postižené místo co nejrychleji ošetřit, aby se ve tkáni nerozvinul zánět. Na kůži můžeme nanést různé gely, které obsahují desinfekční a zklidňující látky. V lékárnách je takových přípravků minimálně desítka,“ doporučovala praktická lékařka pro děti a dorost Zdeňka Sobotková.

Gel přinese úlevu od svědění způsobeného hmyzím štípnutím a působí příjemným chladivým efektem na povrch pokožky. Zabrání tomu, aby si hlavně děti škrábaly místo bodnutí. Jedině tak je možné odvrátit případný vznik zánětu. „Nejde jen o vlastní hmyzí jed. Bodnutím komárem, včelou či muchničkou se dostávají do těla i chemikálie z postřiků, které obsahuje hmyzí sekret. Způsobují toxoalergické reakce, které trvají čtyři dny, extrémně svědí, je to silně zarudlé a oteklé,“ vysvětlovala následky útoku hmyzu.

Včelí „jed“ není pro zdravého člověka nijak nebezpečný. Na místo už babičky doporučovaly přiložit rozříznutou cibuli. Otok ochlazovat. U alergických jedinců může nastat reakce, jejíž důsledky mohou být někdy dramatické. „Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě. Často začíná kožními příznaky, následovanými nauzeou, usilovným dýcháním, tíhou na hrudi, bolestmi břicha,“ upozorňovala Andrea Kubátová z Dermatovene­rologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle lékařů většinou alergici vědí, že by měli nosit při sobě na delší túry či dovolené potřebné léky. „Stejně tak je zapotřebí vybavit alergické dítě na prázdninovou cestu k babičce, aby bylo možné lék včas dítěti podat. Pokud již je podezření na anafylaktický šok, je zapotřebí přivolat záchranku,“ dodala praktická lékařka z Dubu nad Moravou Zdeňka Sobotková.

Jak odradit hmyz, aby člověka poštípal?

Lidé by si měli přibalit repelenty, kterých je na trhu celá řada. „Doporučuje se i podávání B-komplexu. Malé dražé každý den ráno. Po celý den poté páchne krev podobně jako moč, což hmyz nemá rád a funguje to jako prevence,“ přidala svůj tip dětská lékařka Zdeňka Sobotková. Další informace na internetových stránkách www.bodnutihmyzem.cz.