Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Cajthamlová: Lidé chtějí vypadat jinak, než jak jim bylo dáno

„Kdybych jmenovat jednu složku potravy, na kterou nedám dopustit, byly by to rybí tuky. Obsahují vysoké procento omega3 nenasycených mastných kyselin a v naší stravě chybí," říká mimo jiné Kateřina Cajthamlová.

4.2.2016
SDÍLEJ:

Kateřina Cajthamlová.Foto: ČTK

S časem se mění i ideál krásy, zejména u žen. Ve kterém období se podle vás nejvíce přiblížil k tomu, jak by měl vypadat zdravý jedinec?

V dřívějších dobách byl ideál krásy ženy spojen s její biologickou funkcí. Za krásnou byla považována žena robustní, s pevným tělem, širokou pánví a velkými prsy, říkalo se jí „pořádná ženská" nebo „matrona", a bylo to pochvalné označení, zatímco výrazy pro éterické bytosti jako víla, Rusalka nebo Elfka byly spíš označením hanlivým, evokujícím povětrnou ženskou. Doba se mění. Ne tak lidská genetika a hormonální vlivy na postavu, takže k normě své biologické funkce se tělo ženy dostává během prvního, maximálně druhého těhotenství. To je pak důvodem frustrace žen, které takto přiberou chybějící objem i kila aktivní hmoty a tuku, kterých se pak jen velmi obtížně zbavují.

Do pořadu Jste to co jíte jste mimo jiné vstupovala i pro to, abyste národu sdělila, že obézní lidé trpí bílkovino-sacharidovou podvýživou, což se vám podle vašich slov nepodařilo. Můžete tedy znovu vysvětlit, co tato podvýživa obnáší a jak se jí vyhnout?

Při omezování kalorického příjmu pod 6000kJ se tomuto typu podvýživy prakticky nelze vyhnout. Prvním vodítkem jsou návaly chutí zejména na sladké a tučné nebo slané a tučné potraviny v odpoledních a večerních hodinách, případně pocity hladu, ztráty energie a demotivace k pohybu kdykoli během dne. Pokud se už objeví metabolické onemocnění s hromaděním útrobního tuku, měl by takto nedostatečně živený člověk zpozornět. Typickými projevy jsou ztráta svalové hmoty, zvětšování objemu v pase, změny hladiny tuků a cukru v krvi, změny funkce žláz s vnitřní sekrecí (slinivka břišní, štítná žláza, vaječníky), emocionální výkyvy a depresivní stavy. Dokumentací stravy za využití různých serverů s výživovými hodnotami lze jasně vysledovat, které živiny ve stravě chybí. Při vylučování příloh, laických dietách či při odmítání masa se tento stav vyskytuje docela často.

Setkáváte se tedy ve vaší praxi častěji s lidmi obézními nebo podvyživenými?

Setkávám se nejčastěji s těmi, kdo chtějí vypadat jinak, než jakou mají stavbu kostry a genetiku. Lidé robustní se považují za tlusté, lidé štíhlí za oplácané. Vinen je právě onen zmiňovaný posun ve vnímání krásy lidského těla. S vysloveně obézními (BMI nad 31kg/m2) se setkávám zřídka. Nejčastěji přicházejí právě matky, které po těhotenství chtějí zhubnout na původní často velmi hubenou postavu, případně muži, kteří přibrali po úraze či vysazením sportu. Většinou jde o lidi s nadváhou nebo prvním stupněm obezity, lidi se sníženým metabolickým obratem nebo o chronické dietáře, kteří chtějí hubnout stravou a ne pohybem.

Co říkáte na výrobky s označením light, má význam je jíst?

Light má řadu významů. Může jít o odlehčené množství nasycených i nenasycených tuků, jednoduchých cukrů či soli. Vždy je třeba číst složení, aby nám bylo jasné, čím byly odstraněné složky nahrazeny. Pokud vodou, škrobem nebo méně kvalitní surovinou, měli bychom si raději ředit kvalitní potraviny doma při přípravě pokrmů.

V módě je bezlepková strava. Má její konzumace pozitivní efekt i pro lidi, kteří netrpí celiakií?

Nadužití pšenice, zejména té geneticky modifikované, je známou věcí. Mouka se objevuje jako přidaná látka i tam, kde nemá co dělat, například v uzeninách, a pšeničné pečivo dominuje. Myslím si, že zařadit výrobky bezlepkové rozhodně zvyšuje pestrost naší stravy a orientaci na luštěniny, případně suroviny, které nejsou moukou vylepšeny. Držet bezlepkovou dietu není nutné, pokud intolerancí netrpíme, ale rozhodně to není zdraví škodlivé.

Kdo by měl navštívit výživového poradce?

Každý, kdo zná svá zdravotní rizika a chce jim předcházet, případně ten, kdo chce upravit svůj jídelníček a neví jak na to. O návštěvě výživového poradce a o doporučeném postupu by ale měli být informováni lékaři, kteří mají takového zájemce v péči. Řada doplňků či pohybových doporučení může být v rozporu s tím, co doporučuje ošetřující lékař.

Začal jsem pravidelně cvičit a běhat, ale v zimě bývám často nemocný a musím si dát pauzu. Když nic nedělám, mám pocit, že všechno, co jsem pro své tělo v létě udělal, se jaksi vypařilo. Za jak dlouho se to opravdu může vypařit?

Tady záleží na tom, zda to, co děláte v ostatních obdobích roku, je pro vás zdravé a prospěšné. Tělo má neuvěřitelnou schopnost takzvané homeostázy – udržování typických hodnot ve stejném rozmezí. Disponujeme také velkou řadou zpětnovazebných regulačních dějů, sebeobranných mechanismů a existuje i určitá setrvačnost. Pokud změníme životní styl, změny se projevují za tři až šest týdnů, někdy až za půl roku a přetrvávají zhruba dvojnásobek doby, po kterou jsme na změně pracovali. Ale pozor! Počítá se jen změna systematická, pozvolná a respektující zdravotní stav. Změny násilné, prudké a krátkodobé většinou tělo samo poměrně rychle opraví k původnímu stavu.

Po vašem účinkování ve Star Dance jste si libovala, že jste omládla, ztratila na konfekčních velikostech a získala na výkonu. Nakoplo vás to a teď chodíte pravidelně tančit. Co by mohlo fungovat jako startér pro obyčejného líného smrtelníka, kterému pozvánka do Star Dance určitě nepřijde?

Na dobu půl roku jsem se ocitla v pozici člověka sportujícího na úrovni střední až vysoká, což není pro mou profesi běžné. Pro obyčejné smrtelníky funguje jako motivace výzva, šance, nabídka profesionálního vedení a zábavnost celého procesu. Lépe se trénuje v partě než osaměle a rozhodně dobře působí, když vás daná činnost baví, případně oprášíte minulé zkušenosti. Pro mě bylo Star Dance přesně ten případ.

Televizní pořad DoktorKA se netýká jen vašeho oboru. Co všechno musíte nastudovat a jak dlouho se připravujete na jeden díl?

DoktorKA je mravenčí práce obrovského týmu lidí. Dramaturgie, scenáristé, rešeršisté, odborníci z různých oborů medicíny, rekvizitáři, kašéři (vyrábějí modely), grafici, režiséři, kameramani, zvukaři, střihači – ti všichni začínají pracovat postupně již asi půl roku před uváděním další řady. Scénáře se mi dostávají do ruky čtvrt roku před natáčením, opakovaně si je procházíme, doplňujeme, vylepšujeme, učím se texty, procházím mediálními tréninky, hovořím s odborníky. Za pochodu se učíme všichni a všechny nás příprava dalších pořadů nesmírně zajímá a baví. Díly se natáčejí vždy v sériích, po dvou denně. To je trošku náročné, ale jde to.

Dozvěděla jste se díky pořadu něco, co jste nevěděla?

Dozvěděla jsem se spoustu úžasných příběhů pacientů, ale také to, jak obrovský posun udělaly jednotlivé obory medicíny. Konkrétně mě nejvíc zaujaly pokroky v léčbě melanomu a také to, že i dospělí mohou trpět syndromem ADHD, který jsem do té doby považovala za ryze dětskou diagnózu.

V rámci Jste to co jíte jste se musela stylizovat do role přísné dámy. Jak na to reagovali lidé, kteří vás znali osobně jako dámu milou?

Od jednoho z režisérů jsem se dozvěděla zajímavou informaci: herec, je-li dobrý, zahraje kohokoli, moderátora vybíráme podle formátu. Jsem někdy hodná, jindy přísná, někdy zmatená, jindy překvapená či zvědavá na odpověď. A to jak v ordinaci, v soukromém životě i na obrazovce. Nelze si na někoho hrát, jste-li popularizátor. V této roli splňujete požadavky formátu – a těmi je srozumitelnost, přehlednost, přesnost ve sdělení a názornost. O to vše jsem se snažila v obou formátech. To, že licence Jste to co jíte vyžadovala ráznost, přepadání lidí a důraz při „vyhazování z lednice" je direktivní metoda, k níž sahám občas také, ale ne v takovém rozsahu jako ve Jste to co jíte. Ale mí kolegové, pacienti i přátelé mě znají ve všech mých polohách, takže se jen smáli, že v tom prvním formátu nedostaly ty milejší polohy takový prostor. Ale tak je tomu u každého moderátora. Nepřemýšlíte o něm jako o lidské bytosti, ale jako o roli. Žádné z přátel jsem během své mediální kariéry neztratila a nové naopak získala. A to je to, co považuji za podstatné.

DoktorKA je vyráběna také v licenci. Je i zde nějak definována vaše role?

Cílem pořadu je ukázat, že každá zdravotní situace má své nadějné řešení. Ať už zlepšení, stabilizaci nebo vyléčení. Je důležité mít správné informace, rozumět svému případu a spolupracovat s odborníky. Zbavit se strachu a beznaděje. A má role v pořadu DoktorKA je přístupnou formou ukázat možnosti a za pomoci odborníků z daných oborů vysvětlit to, na co se divák třeba stydí nebo bojí zeptat. To, s čím mám dodnes problém, je mluvit rychle. Pořád při mluvení přemýšlím. Roli moderátorky v talkshow se teprve učím. Moc si přeji, aby pořad pokračoval a aby byl divákům prospěšný a užitečný. Zatím to snad tak je.

V rozhovorech často citujete svého dědečka, u kterého jste nějaký čas vyrůstala. Čím byl váš děda?

Můj dědeček byl hlavně moudrý a vzdělaný muž. Byl bankovním úředníkem, krátce ředitelem, věnoval se za první republiky charitě, byl členem Českobratrské evangelické církve a byl v naší rodině jakýmsi stařešinou, rádcem, inspirátorem a postojovým vzorem. Byl studnicí lidové moudrosti i praktických lidských postojů a humoru a měl nás všechny bezpodmínečně rád. V podstatě byl autoritou celý svůj život a zůstal jí i po své smrti. Ostatně on to byl, který vždycky říkal – jen ten neumřel, na koho se vzpomíná. Takže pro mě děda v mém srdci i mysli stále žije.

Vizitka:
- Kateřina Cajthamlová (53) je česká lékařka, internistka a psychoterapeutka.
- Před patnácti lety otevřela soukromé zdravotnické zařízení zaměřené na prevenci a léčbu interních chorob.
- Do povědomí široké veřejnosti se dostala díky pořadu Jste to co jíte.
- Loni na podzim se zúčastnila taneční soutěže StarDance.
- Nyní ji můžeme vidět v televizní talkshow DoktorKA.
- Je také autorkou odborných knih, popularizuje zdravý životní styl v médiích.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

4.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
7 8

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Adam Sebastian Helcelet
5

Desetibojař Helcelet: Atmosféra v Londýně? Lepší jsem nezažil

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka v jižních Čechách: domácnosti bez proudu, nejezdí vlaky

Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko. Několik tisícovek domácností v jižních Čechách je stále bez elektřiny. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě.

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Vyšetří nenarozené dítě a rodičům ukážou, jak bude vypadat třeba ve třech letech. Prozatím neuvěřitelnou představu se snaží přivést do reality brněnští vědci.

Teror ve finském Turku: policie podnikla noční razii, zatkla pět osob

Finská policie při noční razii ve městě Turku zatkla pět osob. Zároveň oznámila, že motivem včerejšího činu, při němž osmnáctiletý Maročan pobodal nožem deset lidí, byl terorismus. Agresora střelila do nohy a zadržela. Dvě oběti na následky zranění zemřely.

Vydavatelství univerzity v Cambridge se podvolilo čínské cenzuře

Prodáváte svou duši, zní nejčastější kritika na účet akademického vydavatelství Cambridge University Press. Nejstarší nakladatelský dům na světě totiž ustoupil ve sporu s Komunistickou stranou Číny a zablokoval více než tři sta článků ze svého prestižního sborníku China Quarterly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení