Čekám své první miminko a netrpělivě se těším na jeho první pohyby. Kdy nejdříve je mohu ucítit a lze z nich i něco rozpoznat? (Julie)

Vnímání pohybů plodu je velice individuální, záleží na množství plodové vody, poloze plodu, umístění placenty i síle břišní stěny ženy.

Prvorodičky pociťují první pohyby plodu okolo 20. týdne těhotenství, vícerodičky mohou první pohyby zpozorovat již v 17. týdnu těhotenství. Na ultrazvuku jsou pohyby patrné již od osmého týdne.

Jak je lze popsat?

První pohyby plodu popisují ženy jako bublání, vlnění nebo doteky motýlích křídel. Postupně jejich intenzita roste až na klasické kopání, které vzniká dotekem končetiny o děložní stěnu. Nejintenzivněji žena pociťuje pohyby mezi 24. a 34. týdnem těhotenství.

U plodu se během dne střídají období klidu a aktivity. Miminko reaguje na zvuky zvenčí, fyzickou aktivitu matky a částečně také na množství cukru v těle matky.

Ženy obvykle nejintenzivněji pociťují pohyby plodu po probuzení, po obědě a večer. Nastávající maminka tak brzy vypozoruje „denní režim“ svého miminka. Každé miminko je ale jiné a platí to i o těch nenarozených.

Značí problémy?

Problém může nastat, když se intenzita pohybů nějakým způsobem změní. V takové situaci je na místě vyhledat gynekologa. Žena nemusí pohyby pociťovat, je-li placenta umístěna na přední stěně, při větším množství plodové vody, u nedostatečně vyživovaného plodu, při dlouhodobém nedostatečném zásobení kyslíkem a v nejhorším případě u mrtvého plodu.

Zvýšená aktivita

Zvýšenou aktivitu můžeme zaznamenat, když je náhle plod nedostatečně zásoben kyslíkem. Plod reaguje křečovitými bouřlivými pohyby stejně jako při malém množství plodové vody v děloze.

V dřívějších dobách byl podle prvních pohybů plodu stanovován i termín porodu. Dnes se již termín porodu stanovuje jen podle prvního dne poslední menstruace nebo podle ultrazvukového vyšetření.

Na dotaz odpovídá gynekoložka Radka Gregorová, spolupracovnice Babyweb.cz, portálu pro rodiče.