Letošní klíšťová sezona je proti loňskému roku výrazně horší, ale proti dřívějším rokům má standardní průběh. Proti loňskému roku připravili krvežízniví cizopasníci lékařům infekčního oddělení víc práce a pacientům větší problémy.

U pacienta s klíšťovou encefalitidou došlo na poruchu vědomí a jeden pacient při ní ochrnul. „Nadále intenzivně rehabilituje a pevně doufám, že vyvázne bez následků. Je dlouhodobě známo, že více než polovina postižených vůbec netuší, že byla nedobrovolným hostitelem klíštěte," říká primář oddělení Petr Kümpel.

Současně též upozorňuje, že proočkování proti této nebezpečné nemoci je v našem regionu stále nedostatečné. První vlna sezony klíšťat nastupuje v květnu a druhá v září. To znamená, že problémy ještě zdaleka nekončí. Hodně záleží na počasí, protože klíšťata nemají ráda sucho, kdežto vlhko jim prospívá.

MNOHO PACIENTŮ S NEUROBORELIÓZOU

Tato forma boreliózy napadá nervový systém postiženého a nejčastějším projevem bylo ochrnutí hlavových nervů. Jde o jednu z možných komplikací, které mohou nastat u pacientů s lymeskou boreliózou a po léčení a dobré rehabilitaci se zpravidla upraví.

Proti boreliózám dosud neexistuje vakcína a lidé by proto měli riziku věnovat zvýšenou pozornost. Jejich výskyt bývá totiž až dvacetkrát vyšší než encefalitidy.

„Postupně se zvětšující zarudnutí s centrálním výbledem po kousnutí klíštětem je signálem k co nejdříve provedené návštěvě lékaře. Po procházce lesem nebo loukou se vyplatí důkladná prohlídka celého těla, neboť včasné odstranění klíštěte snižuje riziko. Vhodným pomocníkem proti klíšťatům zůstává repelent," upozorňuje primář Kümpel.

DVĚ VELMI VZÁCNÉ HOREČKY

Opavské infekční oddělení zažilo letos také dvě horečky, které se řadí mezi velmi vzácné. Z cest po světě si opavský sportovec přivezl Q-horečku, která se ve Slezské nemocnici objevila zřejmě podruhé a premiéru měla v tomto roce Ťahyňa horečka, přivezená pravděpodobně ze Slovenska.

Po delší době přivedly letos ve větší míře na infekční oddělení Slezské nemocnice lidi trápené salmonelami. Naopak klesl počet pacientů postižených klostridiovým zánětem střev, který obecně bývá celoročním postrachem všech nemocnic. Epidemie žloutenky se naštěstí unavila už na Brněnsku a k nám na Opavsko nedorazila.

„Kauza se však v regionu přece jen projevila v podobě zvýšeného zájmu o očkování, konkrétně proti žloutence typu A," konstatuje Petr Kümpel.