VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize nahrává šikaně, ponižují neurvalec a elegán

Opojení, srovnatelné s drogovým, prožívají agresoři, šikanující své kolegy nebo podřízené. Týrání a ponižování se jim stává potřebou, kterou může nasytit jen další stupňování teroru. Naproti nim stojí jejich oběti, které neví, jak se bránit, chřadnou a většinou svou bezmoc a zoufalství obrací sami proti sobě.

18.11.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Psychologický profil agresorů na pracovišti bývá podle psychologů podobný. Násilníci jsou zpravidla starší, fyzicky zdatní, manipulátoři, kteří si nezřídka sami týrání vytrpěli třeba ve škole či od rodičů a sourozenců.

„Ztotožnili se s násilím jako s formou projevu a komunikace, která jim není bytostně cizí. Jejich motivace může pramenit z vědomí své vlastní psychické nedostatečnosti, nízkém stupni sebevědomí a společenské nejistoty,“ vysvětluje motivaci chování násilníků psycholog Joža Spurný.

Jednání predátora

Je zajímavé, že agresor si svou oběť nevybere hned. „Jedná tak trochu jako predátor, který si na savaně ve stádu vzhledově naprosto totožných antilop neomylně vybere slabší kus, který oddělí od skupiny a začne zpracovávat. V tomhle jednání je člověk podobně přesný a metodický. A to i tehdy, pokud jeho osobnost v běžném životě tyto rysy postrádá,“ poznamenal psycholog.

Nejvíce ohrožen rizikem stát se terčem týrání má tedy člověk, který se něčím od svého okolí liší. „Ať již proto, že jinak vypadá či mluví, anebo proto, že se chová odlišně od svého okolí. A důležitá je i osobní charakteristika šikanovaného člověka. Větší dispozice stát se obětí šikany mají lidé kvůli některým svým duševním dispozicím. Třeba ti, kdo obtížně navazují kontakty s druhými nebo trpí úzkostí,“ řekl Spurný.

Teror na pracovišti

Klasická šikana na pracovišti má svůj zákonitý postup. Začíná tím, že je oběť zahnána „do kouta“ a pak se formy teroru stupňují, až se naplní klasická rovnice pán-otrok. Od této doby lze mluvit o dokonalé šikaně. „Tento moment můžeme charakterizovat jako ztotožnění mezi agresorem a jeho obětí, což jenom prohlubuje následky, jimiž se tato situace podepíše na šikanovaném jedinci,“ konstatuje Spurný.

Oběť v podobné situaci rychle ztrácí sebevědomí, snaží se chápat a omlouvat tyranovo jednání a její pracovní výsledky jdou rapidně dolů, přičemž vinu dává postižený paradoxně sám sobě. Cestu z tohoto děsivého kolotoče pak hledá v lécích a alkoholu a často bohužel pomýšlí i na dobrovolný odchod ze života.

„To je samozřejmě mezní a nejhorší řešení. Boj proti šikaně sice nelze vyhrát, ale toto patologické jednání lze výrazně omezit. Člověk nesmí být lhostejný a aktivně vystupovat proti jevům, které šikanózní prostředí vytváří. Nebýt obětí znamená znát svou hodnotu, nevystupovat pasivně, nebát se ozvat, žádat o nápravu a pomoc,“ radí psycholog.

Profil typického agresora

Neurvalec * spíše mladší, fyzicky silný, má problémy ve vztahu k autoritám a nevyrovnaný osobní život. Teror z jeho strany je brutální, přímý.

Elegán * zpravidla středního věku, sebestředný, inteligentní. Ubližuje sofistikovaně, ve skrytu, beze svědků.

Vtipálek * mladší, s přehnanou sebedůvěrou. Násilím proti druhým a šikanou se baví a svou „zábavou“ se netají.

Dopad krize

Podle čerstvého průzkumu agentury Stem/Mark je s ekonomickou krizí na vzestupu také šikana. Některou z forem mobbingu, pocítilo 27 procent Čechů starších 15 let. Dvaačtyřicet procent respondentů prý trpí některou z forem šikany déle než rok. Typickou obětí je mladý člověk ve věku do 29 let a lidé nad 50.

Obvyklé metody teroru

Způsob šikanování ovlivňuje věk a pohlaví, tvrdší formy ubližování jsou spojeny s lidmi staršími. Pro muže je typické fyzické násilí, u žen psychické týrání, jako jsou výsměch a manipulativní nesmyslné příkazy.

Slovník šikany
* V češtině pomalu zdomácněly termíny jako bossing (šikanování ze strany nadřízených) a mobbing (teror ze strany kolegů).
* Hitem posledních dnů je kyberšikana. Jde o zneužití moderní technologie, třeba mobilních telefonů, k nahrávání kolegů v ponižujících situacích a jejich další šíření, např. po internetu.


Jak se bránit

* Dejte najevo, že nebudete trpět šikanózní praktiky.
* Vystupujete sebevědomě, reagujte věcně, nedávejte znát nejistotu.
* Schovávejte si důkazy, ať již písemné nebo třeba SMS zprávy. Veďte si „mobbingový“ deník. I zdánlivé maličkosti pomohou doložit vážnost situace.
* Informujte svého nadřízeného nebo své kolegy. Komunikujte o svých problémech.
* Když problémy přestoupí únosnou mez, kontaktujte psychologa. Ten vám pomůže zvolit účinnou terapii a obrannou strategii.

Oběti šikany

Vyštvaná učitelka

Marie K. (59), učila na druhém stupni základní školy ve středních Čechách takřka třicet let. V kabinetu jako veteránka nakonec zůstala nejstarší a narážkami na její věk a posměchem také začalo týrání ze strany kolegů. K tomu se postupně přidaly problémy se zvládáním žáků. Výsledkem soustavného šikanovaní se nakonec stala dlouhodobá pracovní neschopnost s diagnózou fobická neuróza. Kantorka se už do školy nevrátila a nastoupila do předčasného důchodu.

Zůstal venkovanem

Libor L. (28) nastoupil do velké pražské reklamní agentury, ale od začátku je kolegové „nebrali“. Zůstal pro ně venkovanem, od posměchu postupně došlo na poškozování jeho osobních věcí i sabotování pracovních úkolů. Po půldruhém roce skončil na lehátku u psychoterapeuta. Poté změnil zaměstnaní. Obětí šikany se už nestal.

Nová vedoucí

Práce na úřadě se Miroslavě R. (48) změnila v peklo, poté, co na post vedoucí odboru nastoupila nová vedoucí. Úsměšky a ústrky začalo brzy střídat ponižování na poradách a zadávání úkolů, jež se ukázaly jako naprosto zbytečné. Po necelém roce týraná žena začala brát léky na uklidnění. To během několika měsíců přerostlo v závislost, z níž se dodnes léčí.

18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Londýně demonstrovali lidé proti brexitu.
AKTUALIZUJEME
6

Mayová spustila odpočítávání brexitu a vyzvala Brity k jednotě

Tragická nehoda ve Špindlu
AKTUALIZOVÁNO
4 6

Muž jel ve Špindlu po sjezdovce na matraci, po nárazu do tribuny zemřel

AKTUALIZOVÁNO

Tvaroh s marží 97 procent. Výrobci zápasí s řetězci

Výrobci potravin si stěžují na obchodní řetězce. Při výkupu jejich výrobků je nutí k poskytování stále větších slev. Zákazníci je však nepocítí a za potraviny platí vysoké ceny. Řetězce si do nich podle výrobců započítávají příliš vysoké marže.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel se přiznal ke zneužívání studentů. Neuvědomil jsem si to, hájil se

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr se ve středu u soudu přiznal ke zneužívání mladistvých studentů při školních pobytech na chatě. Podle obžaloby v letech 2010 až 2016 prováděl celkem deseti chlapcům masáže celého těla včetně přirození, spal s nimi nahý, sprchoval se s nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.

Starostové se bojí, že EET zničí společenský život na vesnicích

Evidovat, či neevidovat? Ministr financí Andrej Babiš navštívil obec Vysočina, aby zde se starosty a zástupci spolků z regionu diskutoval nad problémem, zda mají spolky evidovat své tržby elektronicky. Andrej Babiš sice zamítl myšlenku vyjmout spolky z povinnosti EET, přesto účastníci odjížděli relativně spokojení.

Krajta pozřela dospělého muže, tělo se našlo v jejích útrobách

Tělo pohřešovaného pětadvacetiletého Indonésana bylo objeveno v útrobách krajty mřížkované na ostrově Sulawesi. Muž jménem Akbar byl nezvěstný od neděle, kdy odešel z domova sklízet palmový olej, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies