Abychom správně pochopili co je skolióza, popište, jak má páteř vypadat správně a jaká je její funkce.
Páteř je, kromě kosterní ochrany míchy, osovým opěrným systémem trupu. Má být tedy při pohledu zezadu úplně přímá, a v jeho středu – ose . Při předklonu se jeví opět jako plynulá linie obratlových trnů bez výchylek do stran. Toto postavení páteře při optimální funkci svalového korzetu zajišťuje vzpřímené držení těla.

V případě skoliózy tedy páteř vypadá jak?
Pod pojmem skolióza se rozumí vybočení páteře do stran. Většinu skolióz doprovází i rotace – pootočení obratlů, tedy i žeber, která jsou s obratli kloubně spojená. To způsobuje asymetrie, které lze snadno vidět při předklonu . V oblasti hrudníku vystupují žebra vzad na jedné straně více než na druhé, podél bederní páteře vidíme nestejné svalové valy.

Má skolióza svoje příčiny?
Vrozené skoliózy se diagnostikují v dětském věku a největší progrese bývá v období puberty, kdy je překotný růst. Daleko častější je v současné době výskyt skoliotického držení těla, kdy je příčinou svalová nerovnováha díky životnímu stylu – obecně málo pohybu či jednostranné přetěžování.

Můžeme sami poznat, že skoliózou páteře trpíme a nese si s sebou toto onemocnění nějaké příznaky?
Nejzávažnější skoliózy, tzv. juvenilní idiopatie, jsou vrozené z nejasných příčin, jindy jsou získané vlivem neuromuskulárního postižení (např. při dětské mozkové obrně či poruše mozečku). Tyto skoliózy mají největší progresi a náročnou léčbu. Další možností získané skoliózy – lépe řečeno skoliotického držení těla – je poúrazový stav, nestejná délka končetin a podobně.

Pokud lékař konstatuje, že máme skoliózu, co nás čeká dál, jaká je léčba?
V počátcích tato deformita páteře nebolí, proto si ji sami na sobě těžko uvědomujeme. Co však může být nápadné, je nestejná výše ramen, odstávající jedna lopatka, vyčnívající klíční kost, vybočení pánve apod. Toto jsou signály k tomu nechat dítě vyšetřit odborníkem a důležitý je i rentgenový snímek celé páteře, pro určení závažnosti situace. Základem léčby je vždy fyzioterapie. Na základě celkového kineziologického rozboru je sestaven individuální plán korekčního cvičení. Tento pohybový režim je nutné dodržovat pravidelně, nejlépe denně a dlouhodobě. Pokud se jedná pouze o funkční poruchu, tedy svalovou nerovnováhu, je možné problém poměrně dobře kompenzovat.
U vrozených skolióz, kdy jsou strukturálně poškozená obratlová těla, je léčba komplikovanější. Záleží na závažnosti: u lehčích zakřivení postačí pohybová léčba, u těžších je nutné doplnit o nošení korzetu až na 23 hodin denně (v době maximálního růstu) a u nejzávažnějších je nutná operace páteře.

Lze skolióze úspěšně předcházet?
Prevence je možná pouze u funkčního postižení – to je dostatečný a vhodný pohybový režim, dále doporučuji nepodceňovat asymetrie těla, ploché nohy , drobné úrazy apod.

Pokud podceníme toto onemocnění, hrozí nám nějaká rizika?
Nedodržení pohybového režimu má za následek kosmetický defekt – důležitý zejména pro dívky. Postupem času se objevují bolesti, díky nerovnoměrnému zatížení na jednotlivých obratlích může dojít i k výhřezu ploténky. Nelze opomenout dopad na celkovou kapacitu plic – vzhledem k omezení pružnosti žeber se omezuje hloubka dechu, vzniká dušnost, únava při běžných denních činnostech. Léčba skolióz je proto celoživotní proces.

Dagmar Čerňanská