„Tento přístroj s výrobním číslem šest již není prototypem, ale vůbec první sériově dodaný přístroj tohoto druhu na světě," vyzdvihuje jedinečnost supermoderní drtičky kamenů zástupce primáře urologického oddělení Aleš Petřík.

Urolitiáza, čili tvorba a přítomnost kamenů v močových cestách, je onemocněním starým stejně jako lidstvo samé.

V současné době postihuje přibližně každého desátého člověka. Vývoj léčby urolitiázy ovšem v posledních dvaceti letech prošel převratnými změnami ve prospěch nemocných.

Zařízení se používá při operativním odstraňování močových kamenů z dutého systému ledviny prostřednictvím malého řezu v těle pacienta. „Tento výkon je určen především pro pacienty 
s objemnými, velkými kameny v ledvině nebo v horní části močovodu a vhodně doplňuje laserový dezintegrační přístroj," dodává MUDr. Aleš Petřík.

Doposud lékaři používali obdobné, o osm let starší zařízení, které ale pracovalo pouze na principu ultrazvukové drtičky, která rozmělňovala kámen a odsávala drť. Jeho nový nástupce se chlubí dvojnásobným výkonem, navíc doplněn balistickým přístrojem. Lékař tak může při zákroku současně využít jak ultrazvuk, tak lidově řečeno „sbíječku".

„Díky těmto schopnostem dochází k rychlejší dezintegraci kamene 
a zkrácení délky celého výkonu," vyjmenovává největší výhody urolog.

Skalpel už musí brát do ruky jen v ojedinělých případech

Do učebnic historie medicíny už patří klasická otevřená operativa močových cest v případě, že v nich dělají neplechu močové kameny. Léčba udělala za poslední dvě desítky let na dobře vybavených a erudovaných pracovištích obrovský pokrok.

„Ještě před dvaceti lety byly prakticky jedinou možností odstranění konkrementu otevřené operace. Ty v současné době z 50 procent nahradily extrakorporální litotrypse odstraňující kameny mimotělní rázovou vlnou a z 50 procent endoskopické metody," naznačuje zástupce primáře urologického oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Petřík.

Nejméně zatěžující pro pacienta je zmíněná extrakorporální litotrypse, kdy lékaři rozbíjejí močové kameny mimotělní rázovou vlnou. „Laicky řečeno se jedná o způsob odstranění močových kamenů z ledvin nebo močovodu bez zásahu skalpelu. Jejím cílem je rozdrtit konkrement na drobné částky, které pacient vymočí," přibližuje MUDr. Aleš Petřík princip zákroku.

„Pokud už musejí lékaři vstoupit dovnitř těla, využívají k tomu výhradně pro pacienta maximálně šetrné endoskopické zákroky. Při nich zavedou do močovodu a ledviny miniaturní přístroj, a to buď přes močovou trubici a močový měchýř (ureteroskopie), nebo jedním malým otvorem v těle (perkutánní výkon)," doplňuje. Právě při takových zákrocích nyní lékařům českobudějovické nemocnice pomáhá zbrusu nová drtička konkrementů.

Zdejší urologické oddělení je v současnosti centrem, které poskytuje komplexní terapii močových kamenů nejen pro pacienty z Jihočeského kraje, ale i z jiných regionů republiky. Ročně zde lékaři provedou okolo 500 extrakorporálních litotrypsí, 400 ureteroskopických a 100 perkutánních výkonů. Řadí se tak mezi největší centra v republice.