Lékaři provedli transplantaci v noci na pondělí, játra dostal mladý manželský pár, který se otrávil muchomůrkou zelenou. Otrava touto houbou je téměř vždy smrtelná.

„Podobný výkon, rozdělit játra mezi dva dospělé, kteří potřebují urgentně transplantaci po otravě, se s největší pravděpodobností nepodařilo žádnému pracovišti na světě," uvedla mluvčí.

Příprava řady dílčích operací trvala celý den, sama operace pak 12 hodin. „Nyní, čtyři dny poté, se manželům daří dobře, transplantovaná játra začala fungovat a je reálný předpoklad, že by tak otravu mohli přežít," uvedla mluvčí s tím, že nebýt okamžité transplantace, mladý pár by se nedožil ani dalšího rána.

Stav manželů se po otravě rychle zhoršoval, játra jim selhala během několika hodin. Okamžitá transplantace byla jediným řešením. Orgán se našel jen jeden, proto se lékaři rozhodli je rozdělit na dvě poloviny.

Program IKEM zavedl v roce 2003

„Zákrok byl o to náročnější, že mladá žena nebyla kompatibilní svou krevní skupinou s krevní skupinou dárce. Z tohoto důvodu jsme u ní museli ještě rychle provést imunologickou přípravu, která spočívala v odstranění protilátek. Bez toho by tělo nový orgán okamžitě odmítlo a žena by zemřela," řekl přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Program dělení jater na dvě části zavedl IKEM v roce 2003. Dosud dělili játra v pěti případech, větší část pro dospělého, menší pro dítě. Dělením se zčásti řeší nedostatek orgánů k transplantaci, lékaři tak jsou schopni pomoci více pacientům, kteří na nová játra čekají.

IKEM transplantuje játra 18 let, jen loni pomohl 83 pacientům, což byl rekord, letos by počet zachráněných mohl být ještě vyšší.