Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři v sedlčanské nemocnici už rok léčí chronické rány pomocí nové metody MDM

Již rok využívají lékaři v Nemocnici Sedlčany terapii MDM k léčbě chronických ran a tzv. syndromu diabetické nohy – jedné z nejčastějších komplikací cukrovky. Za tu dobu využilo této možnosti dvaadvacet pacientů s rizikem amputace nohy. Středočeský kraj je jedním ze tří míst v České republice, kde můžou lidé trpící chronickými ranami terapii podstoupit.

8.3.2015 1
SDÍLEJ:

Zkušenosti s komplexní léčbou podpořenou terapií MDM má také dvaaosmdesátiletý Jiří Motyčka z Příbrami. Foto: MDM Center

Začíná to velmi nenápadně: diabetikovi stačí malé poranění, které může vést do několika dnů k zanícení a riziku šíření infekce. Specializovaní lékaři – tzv. podiatři – mají v posledních letech stále více možností, jak se pokusit o záchranu končetiny, která by byla dříve důvodem k amputaci. Jednou z novinek je například i doplňková fyzikální terapie MDM, která je jednou z neinvazivních neurostimulačních metod.

Ta se do loňského března využívala nejen v Nemocnici Sedlčany k úlevě od neuropatických i chronických bolestí. Od loňského jara navíc lékaři metodu využívají také k léčbě chronických ran. Sedlčanská nemocnice se tak stala třetím místem v České republice, kde mohou pacienti tuto metodu podstoupit. Za téměř rok této možnosti využilo dvaadvacet pacientů, terapie výrazně pomohla 82 procentům z nich.

„Zlepšení bývá patrné již na konci první desetidenní série, kdy se rána zpravidla vyčistí, ohraničí vůči okolí, ustoupí okolní zánět a otok. Rána zarudne a pozorujeme ostrůvky granulující tkáně od periferie ke středu. Nastartuje se tak proces vlastního hojení, který ale nadále potřebuje svůj čas a podporu dalších léčebných postupů. U pacientů, kteří přichází po čtyřech až šesti týdnech na druhou sérii, je patrné plošné zmenšení defektu tak o dvacet až třicet procent. Akcelerace hojení po aplikaci MDM léčby je zcela nesporná," popsala zkušenosti zástupkyně vedoucího lékaře Interního oddělení sedlčanské nemocnice a lékařka MDM Centra MUDr. Agnieszka Kulíková.

Podle ní se velmi osvědčila spolupráce s regionálními specialisty na problematiku syndromu diabetické nohy a dalších chronických ran. „MDM terapie však není všelék a je vhodné ji nasazovat tam, kde již byla zahájena komplexní léčba. Spolupracujeme proto s chirurgickou ambulancí naší nemocnice a s podiatrickou ambulancí v nemocnici v Příbrami. Nyní také zvažujeme spolupráci s pracovištěm, kde používají ozonoterapii, která se začíná v praxi na léčbu chronických ran stále více prosazovat," dodala lékařka Kulíková.

Slézt z vozíku a zase chodit

Zkušenosti s komplexní léčbou podpořenou terapií MDM má také dvaaosmdesátiletý Jiří Motyčka z Příbrami. Dlouholetý diabetik před časem utrpěl úraz na bazénu. Z drobných poranění na palci a patě se však za dva týdny staly hnisající rány, které vedli lékaře k rozhodnutí prsty amputovat.

„Situaci jsem prvních čtrnáct dní podcenil a pak jsem skoro rok zachraňoval nohu před další, mnohem drastičtější amputací. Léčba se však zdá úspěšná. Pan doktor Bürger z Příbrami mi navrhnul komplexní léčbu, která zahrnovala i terapii MDM. Rány na pahýlech prstů se zacelily a mohl jsem slézt z vozíku a zase chodit," říká Jiří Motyčka.

Podle Agnieszky Kulíkové se i u této metody potvrzuje, že lékaři jsou bezradní v situacích, kdy pacienti odmítají spolupracovat, nebo přicházejí „na poslední chvíli". „Čím dříve nemocný se svými komplikacemi přijde, tím lepší léčebný efekt se dá očekávat," podotýká Kulíková.

Používání přístroje MDM povoluje Ministerstvo zdravotnictví ČR používat pro čtyři diagnózy: diabetickou (poly)neuropatii, chronické bolesti, erektilní dysfunkce a od loňského března také pro chronické rány, jako je syndrom diabetické nohy, bércové vředy, proleženiny apod. Provozovatel nestátních zdravotnických zařízení MDM Centrum se rozhodl používat přístroj na léčbu chronických ran zatím jen ve třech městech v Česku: v Sedlčanech, Praze a Zlíně.

„V těchto regionech totiž spolupracujeme s lékaři, kteří se na problematiku diabetické nohy a dalších ran specializují a jsou tak schopní zajistit komplexní péči o pacienta. Uvědomujeme si totiž, že nastartování procesu hojení přístrojem MDM neznamená pro lidi ohrožené amputací výhru. O pacienta se musí po celou dobu starat specialista, který umí zapojit moderní postupy, které současná medicína nabízí," dodala ředitelka MDM Center Alena Svátová.

Léčbu chronických ran zahájili lékaři ve zmíněných centrech po dokončení studie potvrzující pozitivní vliv MDM na léčbu těchto komplikací. Navazující klinickou studii vedl tým předních českých diabetologů prof. Milan Kvapil a MUDr. Emil Záhumenský. Zkoumali vliv terapie na patnáct lidí, jimž hrozila amputace dolní končetiny. Radikální zákrok po dobu klinického sledování nemusel podstoupit nikdo, po roce sledování bylo nutné přistoupit pouze k jedné amputaci a rána se zmenšila v průměru o 54 %.

V současně době působí v České republice osm MDM Center, dvě MDM Centra se v nedávné době otevřela také na Slovensku. Amputaci nohy v souvislosti s diabetem jen v roce 2012 muselo v Česku podstoupit 10 045 pacientů.

Metoda MDM

Terapie MDM je jednou z metod ze skupiny transkraniálních elektro-stimulačních metod. Jde o fyzikální neinvazivní léčbu, která upravuje a harmonizuje poruchy způsobené funkčními i orgánovými chorobami či traumaty. Originální je umístění elektrod na hlavě pacienta v pozici frontálně occipitální a průběh modulovaného elektrického proudu.

Syndrom diabetické nohy/chronické rány

Zvředovatění nebo poškození tkání nohou u diabetiků způsobené neuropatií a ischemií. Při zanedbání léčby se defekty nehojí a časem dochází k jejich rozšíření. Často se přidává infekce, která dále zhoršuje stav končetiny. V nejtěžších případech ohrožuje infekce přímo život nemocného. Drobný otlak z nepadnoucí obuvi potom může skončit amputací prstů nebo celé končetiny.

Terapie se skládá z 13 procedur v trvání 10 po sobě jdoucích dnů včetně víkendu (první 3 dny probíhá procedura 2x denně, poté 1x denně), procedura trvá 30 minut. V současné době je terapie nabízena jako doplňková léčba u diabetické polyneuropatie a poruch mikrocirkulace. Vzhledem k tomu, že terapie MDM není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, je zřejmé, že ji volí pacienti až ve druhé linii, nebo jako alternativu ke klasickému způsobu léčby v případech, kdy nejsou výsledky standardní léčby příliš uspokojivé. I přesto, že do ordinací lékařů poskytujících neinvazivní fyzikální terapii MDM přicházejí pacienti až ve fázi chronických bolestí, jsou výsledky terapie velmi povzbudivé.

Klinické studie a statistiky

Klinické studie i praxe prokázaly, že se příznivé účinky terapie projevují již po několika prvních výkonech. Léčba je zcela neinvazivní, nebolestivá a pacienta nijak nezatěžuje. Má minimum kontraindikací a téměř žádné nežádoucí účinky.

V ČR byly provedeny tři klinické randomizované cross over studie ve FN Motol v Praze, FN v Hradci Králové a FN v Plzni. Dvě z nich prokázaly významné zlepšení neuropatické bolesti a periferní kapilární cirkulace. Třetí studie zlepšení také prokázala, ale pod hranicí statistické významnosti proti placebové skupině. Loni na jaře čeští lékaři zveřejnili výsledky dalších klinických-follow up zaměřených na léčbu chronických bolestí a chronických ran. Studie trvající více než rok prokázaly významný vliv MDM při léčbě těchto zdravotních komplikací.

Za pět let lékařské praxe v České republice terapii podstoupilo 1600 pacientů, z nichž 80 procent uvedlo, že jim terapie pomohla úplně nebo z části od palčivých bolestí, zmírnily se nebo zcela odstranily křeče a mravenčení v dolních končetinách. Pacienti začali mít znovu cit v nohou a mohli se po mnoha měsících opět vyspat. 

Hana Nečasová

Autor: Redakce

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
4 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Jiří Kajínek hraje fotbal v Třemošnici
15

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

Řidič podezřelý z útoku v Barceloně je možná stále naživu

Řidič dodávky, která zabila ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Novým hlavním podezřelým z útoku je totiž Younes Abouyaaqoub.

Mezi oběťmi teroru v Barceloně jsou také děti, islamisté zavraždili i tříletou

Rodina sedmiletého Juliana Cadmana pomocí sociálních sítí zoufale prosí o informace. Julianovu matku srazila vražedná dodávka, žena je nyní s těžkými zraněními v kómatu. Chlapce od té doby nikdo neviděl. Blízcí jiných mladých obětí ale už nemají ani tuto slabou naději.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení