VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leváci nejsou leví, mnohdy vynikají

Jestliže vaše dítě nápadně často bere věci do levé ruky, snadněji se otáčí doleva a lépe reaguje na váš hlas zleva, s největší pravděpodobností máte doma leváka. Pokud už se ve vaší rodině nějaký levák vyskytl nebo vyskytuje, můžete si být téměř jistí, leváctví je totiž dědičné.

15.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Dítě, které preferuje levou ruku, je zcela normální. Být levákem je stejně přirozené, jako být pravákem. Encyklopedie říká, že leváctví (sinistralita, levorukost) je preference levé ruky nebo jiné části těla před pravou. Levák je osoba, která má levou ruku obratnější než pravou, tedy opačně, než je obvyklé, obrácená lateralita však bývá pozorovatelná také ve funkci nohou (dominantní noha se používá ke kopání), zraku nebo sluchu.

Dominance může být nejen funkční, ale může se projevit i na tvaru orgánů. Levák častěji používá levou ruku při manipulaci s předměty a levou rukou se učí psát snadněji než pravou. V minulosti bývalo leváctví závažným sociálním handicapem a převažovala tendence násilně přeučovat leváky na praváky (v Československu byla tato snaha oficiálně zavržena v roce 1967 vyhláškou ministerstva školství, protože toto přeučování není zcela úspěšné a působí neúměrné riziko škod na duševním zdraví).

V dnešní době jsou v moderní společnosti leváci akceptováni a mnohé výrobky jim jsou přizpůsobovány.

Kterou si vybrat?

S konečným verdiktem, jestli je vaše dítě levák nebo pravák, není dobré pospíchat, některé děti jsou sice vyhraněné od útlého věku, ale jiným to může trvat mnohem déle. Kolem pátého až šestého roku věku se obvykle situace vyjasní, ale některé děti si hledají svou ruku ještě po nástupu do školy. Těžší situaci mají zvláště děti nevyhraněné, protože dříve se přiklonily v převládajícím pravorukém prostředí k ruce pravé. Dnes, kdy mají na výběr strany dvě a není na ně tolik naléháno, jejich rozhodování může být delší. Může se i stát, že vnitřně odkládají rozhodnutí přihlásit se k jedné nebo druhé převažující ruce, a nakonec se rozhodnou až pod tíhou okolností, které nejdou odvrátit.

Pokud se vám však u vašeho dítěte zdá cokoli v nepořádku, je nejlepší navštívit pedagogicko- psychologickou poradnu, kde se třeba jen přesvědčíte, že všechno je, jak má být, a navíc budete mít dobrý pocit, že jste ve výchově svého dítěte něco nezanedbali.

Spolupráce se školkou

Pro rodiče leváků, kteří jsou sami praváci a s leváctvím zatím příliš velké zkušenosti nemají, jsou v této oblasti zásadní znalosti učitelky mateřské školy. Takovým rodičům by učitelka mateřské školy měla srozumitelně vysvětlit přirozenou podstatu leváctví a také to, že v některých činnostech postupují leváci jinak než praváci.

Nejdůležitější však je, aby rodiče, prarodiče a škola byli v zájmu dítěte ochotni a schopni postupovat jednotně v souladu se současnými znalostmi o levácích. Samotní rodiče předškoláků většinou leváctví svých dětí přijímají dobře a jsou také připraveni na to, že v některých činnostech budou muset se svým dítětem pracovat jinak, než jak jsou zvyklí.

Do první třídy jasno

U dětí stranově ještě nevyhraněných je potřeba postupovat individuálně a s velkou citlivostí a zatím jim v otázkách stranové orientace nechávat mnohem větší prostor pro rozhodování, aby si vyzkoušely a osahaly různé činnosti. Tlak na rychlé dokončení stranové orientace může vyvolat psychické problémy.

Nicméně již před nástupem do školní docházky a pro potřeby zápisu do první třídy by bylo dobré vědět, zda dítě bude psát levou, nebo pravou rukou.

U vyhraněnějších dětí se zpravidla pozná podle toho, kterou rukou berou do ruky hračky, příbory, jakou rukou lépe a častěji kreslí. Lépe se lateralita rozezná u činností, u kterých dítě není vázáno společenskou konvencí.

Malí leváci mají v dětském kolektivu sklon napodobovat, kontrolovat a při práci srovnávat své výkony s ostatními dětmi. Takto, aniž to tuší, mají někteří sklon napodobovat praváky děti i dospělé, a zvykat si na postupy, které jdou proti jejich přirozeným pohybům a sklonům tím, že napodobují způsoby a postupy práce těch, kteří s nimi sedí a pracují nejblíže a kteří jsou jim vzorem.

Citlivý přístup a zájem

Při práci s leváky předškoláky není vhodné je neustále upozorňovat na to, že jsou leváci. Děti tuto informaci přijímají bez většího sebeuvědomění. Lépe je nastínit situaci, kdy dítě musí upřednostnit levou, nebo pravou ruku například pobídkou: „Vezmi si tužku do té ruky, kterou se ti lépe kreslí." K úplnému uvědomění si a prožití vlastního leváctví dochází obvykle na konci prvního stupně základní školy.

Pokud s dětmi nacvičujete praktické činnosti, jako je zavazování tkaniček, úchop psacích pomůcek, vedení vodorovných linek křídou na tabuli nebo v papíře a dalších úkolech, snažte se neukazovat a nenacvičovat tyto dovednosti čelem k dítěti. Nejefektivnější je postavit se za ně tak, aby si dítě nemuselo pohyby stranově obracet.

Problematika leváctví v předškolní výchově je pořád jen málo prozkoumána a metodicky propracována nejen pro práci v mateřských školách, ale například i v kurzech pro uvolnění motoriky ruky, stejně jako v oblasti položení základů hry na hudební nástroje nebo jednotlivých sportů. Základem práce s leváky je ovšem citlivý přístup jak rodičů, tak pedagogů.

zajímavosti
• V arabských zemích (levá ruka se používala místo papíru po vykonání velké potřeby), Indii nebo Indonésii je neslušné jíst levou rukou, v Indonésii je také neslušné přijmout levou rukou dar.
• V církevním prostředí bylo někdy leváctví považováno za znamení ďábelského vlivu. Eskymáci (Inuité) věřili, že každý levák je čaroděj.
• Pokud se chlapec při výcviku do římské legie projevoval jako levák, byla mu levá ruka přivazována k tělu, aby byl donucen naučit se používat pravou ruku.
• Japonský muž mohl opustit svou ženu, když zjistil, že je levačka.
• V Číně byli ještě nedávno leváci důrazně nabádáni, aby se přeučili na praváky. Tvary čínského písma lze levou rukou psát jen obtížně.
• V některých afrických zemích bývalo zvykem, že dítěti polili levou ruku vařící vodou a ponořili do bahna, dokud nervy v ruce neodumřely. Tak ho donutili používat pravou ruku.
• Leváky byli například Leonardo da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart, Charles Chaplin, Vladimír Menšík, Josef Lada nebo Franz Kafka.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební sněm hnutí ANO probíhal 26. února v Praze. Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
35 10

Volby by vyhrálo ANO. Lidovci se STAN by se do Sněmovny nedostali

Ilustrační foto
1

Učitelka ponižuje děti, tvrdí někteří rodiče. Pochybení zjistila i inspekce

Rajtoralovi chyběla rodina, shodli se hráči. Má pozitivní vliv, říká Hašek

Co třeba vzpomínka na to, jak František Rajtoral na Schalke nádhernou brankou vynutil pro Plzeň prodloužení nervydrásajícího fotbalového poháru? Pro fanoušky kulatého nesmyslu hřejivá vzpomínka na jedno z nejpěknějších období světlovlasého kluka z Příbrami, který si v neděli vzal život.

AKTUALIZOVÁNO

Jako z akčního filmu: houkající policejní vůz k případu nedojel

Scéna jako z akčního filmu. V pondělí krátce po poledni se po Boleslavské třídě od centra směrem k železničnímu nadjezdu řítí houkající policejní vůz. Spěchá k případu pobodaného muže, kde jde o život. Na místo však už nedojede. Na křižovatce s ulicí V Kolonii mu do cesty z vedlejší silnice vjede řidička se Škodou Fabia. Střetu nelze zabránit. Zatímco řidička s autem skončila na rohu nejbližšího domu, policisté vjedou vlevo vedle silnice do úzkého pruhu mezi dům a betonovou stěnu, jíž začíná samotný nadjezd.

Francouzi žijící v Česku Le Penové nevěří. Do druhého kola by ji neposlali

Francouzi, kteří v prvním kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, by do finálního souboje poslali středového kandidáta Emmanuela Macrona a republikána Françoise Fillona. Plyne to z výsledků voleb na webu francouzské ambasády v Praze. 

Dočkají se přidání? Marksová žádá nárůst platů v sociálních službách

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhne růst platů v sociálních službách, v přímé péči o 5,1 procenta. Ostatním pracovníkům, jako jsou uklízečky, kuchařky a také vedoucí pracovníci, o 9,4 procenta. Od července by některým platy stouply o víc než 1000 korun měsíčně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies