Mezi řečí se kamarádům na táboře zmínil, že má na noze už pár dní divný flek. A hned druhý den pro jistotu jel na pohotovost, ostatním se totiž ošklivá skvrna na noze nezdála.

„Původně jsem si myslel, že to je jen otlačené, klíště jsem na tom místě neměl, nebo alespoň jsem o něm nevěděl. 
U doktora mi řekli, že je to jasná borrelióza a že se to dá vyléčit antibiotiky. Po dvou týdnech není flek skoro vidět, je tam jen lehký náznak. Až doberu prášky, budou mi dělat testy," popisuje své zkušenosti.

Zřejmě se bude moci počítat mezi šťastlivce, kteří  se zotaví bez následků. Jiní pacienti, zvláště pokud je klíšťata nakazila encefalitidou, se ale mohou potýkat s dlouhodobými problémy.

Podle statistik jihočeských hygieniků je ale letošní sezona poměrně klidná. „Ke 33. týdnu zatím evidujeme v celém kraji 21 pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou, případů lymské borreliózy máme nahlášeno 141," uvedla  MUDr. Jitka Luňáčková z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. „Pro srovnání, ve stejném období loňského roku to bylo 42 případů encefalitidy a 113 nemocných s borreliózou.

Nemocných s encefalitidou letos na jihu výrazně ubylo

Přesně poloviční počet nemocných s klíšťovou encefalitidou než ve stejném období loňského roku evidují zatím lékaři na jihu Čech. Vyhráno ale podle odborníků zdaleka nemáme.

Příznivá statistika může být  podle doktorky Jitky Luňáčkové z krajské hygienické stanice důsledkem hned několika faktů. „Lidé se jednak nechávají ve větší míře proti klíšťové encefalitidě očkovat. Jde o přibližně osmatřicet procent populace. Vzhledem 
k tomu, že naše republika stále patří mezi největší ohniska výskytu této nemoci, je ale pořád proočkovanost nízká," připomíná.

Výhodou podle ní může být i letošní počasí. Poměrně dlou᠆ho byly buď vysoké teploty, nebo naopak vydatně pršelo. Takové prostředí klíšťatům nesvědčí, jsou schovaná v hrabance a  nestává se tak často, že by se na člověka přisála," vysvětluje Jitka Luňáčková.

Ani tak ale zatím nelze mluvit o příznivé sezoně. Ta má podle odborníků dva vrcholy. „První vlna zvýšeného výskytu bývá na začátku léta, druhá pak přichází obvykle v září. Může se tedy ještě stát, že nemocných citelně přibude," varuje MUDr. Jitka Luňáčková.

Lidé by se proto měli mít před klíšťaty stále na pozoru, 
a to i ti, kteří jsou očkovaní proti encefalitidě. Vysoké je totiž i riziko nákazy borreliózou, proti níž vakcína zatím neexistuje.  A nemocných i ve srovnání s rekordním loňskem přibývá. Zejména při pohybu v přírodě by měli lidé pamatovat na vhodné oblečení, používat repelenty, po návratu domů se důkladně prohlédnout,  klíšťata co nejdříve odstranit a v případě zdravotních potíží vyhledat lékaře.