Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marie Pešková, rodačka ze Čkyně, byla první dámou české chirurgie

Jižní Čechy - Byla to první dáma české chirurgie. Prof. MUDr. Marie Pešková DrSc., která pocházela z rodiny soukromého zemědělce z malého šumavského městečka Čkyně na Prachaticku, to dotáhla ve svém oboru dál než všichni ostatní. Jako jediná žena u nás vedla 1. chirurgickou kliniku a získala nejvyšší akademický titul profesor, z asi nejnáročnější lékařské disciplíny všeobecné chirurgie.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Marie PeškováFoto: Deník

Kniha nazvaná Paní Chirurgie

Paní Chirurgie je i název knihy plné vzpomínek, která vyšla počátkem letošního roku. Na její příběh, který patří k nejzajímavějším osudům české chirurgie přelomu 20. století v knize, vzpomínají kolegové jako Pavel Pafko, ale i největší přítelkyně Jiřina Jirásková, další herečka Iva Janžurová nebo zesnulá televizní moderátorka Olga Čuříková.

Je to příběh úspěšného lékaře, pardon lékařky, která kariéře obětovala absolutně vše. Příběh první dámy české chirurgie, Marie Peškové. Ta by se v lednu roku 2015 dožila 80 let.

Marie Pešková, rozená Zíková, se narodila v městečku Čkyně na Prachaticku v rodině soukromého zemědělce. Její tři sestry vystudovaly právnickou fakultu, bratr František pracoval jako střelmistr v lomu. „Náš otec nebyl vzdělaný, ale byl to velice moudrý muž. Snažil se nezištně pomáhat všem lidem. Mařenka z nás byla nejstarší a nejvíc si od něj vzala. Její život byl plnohodnotně protknutý snahou o pomoc druhým lidem. Proto šla studovat zdravotní školu, pomáhat jí bylo naprosto vlastní," uvádí její sestra Anna Kvardová.

Po maturitě na zdravotní škole pracovala jako zdravotní sestra

Tato práce ji začala bavit, a tak pokračovala studiem medicíny. Po promoci v roce 1967 nastoupila jako sekundář na II. chirurgické klinice. Její kariéra pokračovala ruku v ruce s její pílí, odhodláním a houževnatostí strmě nahoru. V roce 1990 byla jmenována zastupující a v roce 1991 definitivní přednostkou I. chirurgické kliniky. V roce 1990 získala z chirurgie profesuru.

Povolání obětovala absolutně vše. A česká medicína na tom vydělala. Od svatby bydlela s akad. malířem Jaroslavem Peškem v Malenicích v rodinné vile. „Strýc Jaroslav byl výborný člověk, vzdělaný, povahou volnomyšlenkář, který žil uměním. Péče o dům, zahradu, domácnost to vše většinou čekalo na tetu. Navíc mu v neděli navařila na celý týden a zase pospíchala do Prahy. Měli víkendové, ale harmonické a spokojené manželství," popisuje neteř Olga Řehořková.

Ve volném čase pečovala o zahradu a ráda jezdila na běžkách

Milovala procházky po okolí Malenic nebo šumavské Kvildy, rychlou jízdu autem, vážnou hudbu, zvířata, kolotoče na poutích, navíc byla vynikající kuchařka a pozorná hostitelka.

Jaroslav Pešek byl celoživotním parťákem známého režiséra Zdeňka Podskalského. I ten pocházel z Malenic. Díky tomu se sblížily i manželky. Marie Pešková se s Jiřinou Jiráskovou staly nejlepšími přítelkyněmi.

„Když mi Jiřina vyprávěla o paní profesorce Peškové, začala tím, že se znají chvíli, asi třicet let, a Mařenka se pro ni stala nadosmrti vzorem. Podobně se vyjádřila i před paní profesorkou a ta pohotově a s typickým úsměvem opáčila, že je vidět, jak velká dramatická umělkyně Jiřina Jirásková je. Rozuměly si," vzpomíná Renata Novotná, která byla více než deset let osobní tajemnicí Jiřiny Jiráskové v době jejího ředitelování v Divadle na Vinohradech.

„Jiřina Jirásková vzpomínala, že se pana Zíky (otec Marie Peškové, pozn.aut.) jednou o pouti zeptala, jestli už začali se žněmi. Odpověděl jí, že ne, že čeká, až bude mít Marie dovolenou a to už patřila ke známým pražským chirurgům. Jiřina se domnívala, že právě díky tomu, že se od dětství zapojovala do domácích i polních prací, získala zručnost a manuální obratnost, bez nichž by se nemohla stát vynikajícím operatérem," popisuje Renata Novotná.

Podle ní si byly Marie Pešková s Jiřinou Jiráskovou podobné. „U obou převažovalo racionální analytické myšlení, u obou se projevoval dominující akcent mužského vidění a energie. Obě dámy stanuly v čele velké instituce, kterou do té doby ani potom žena nevedla. V takovém postavení není prostor pro sentiment a emotivnost, je potřebná racionalita, kterou v dostatečné míře disponovaly," uvedla Renata Novotná.

Přátelství s Jiřinou jiráskovou a Olgou Čuříkovou

Zvláštní trojici tvořily Pešková a Jirásková s Olgou Čuříkovou, moderátorkou pořadu Československé televize a malenickou chalupářkou. „Marii, Jiřinu i mě spojovalo, že žádná z nás neměla děti. Nepamatuji si, že bychom se o tom někdy bavily. Neměly jsme z toho mindrák a svým způsobem nám to vyhovovalo," zavzpomínala Olga Čuříková.

Čuříkovou do Malenic přivedla Jiřina Jirásková, která byla první manželkou herce Jiřího Pleskota, pozdějšího životního partnera Olgy Čuříkové. Všichni včetně Zdeňka Podskalského jsou pochováni na malenickém hřbitově. „Z naší šestice žiji pouze já. Na malenický hřbitov se za nimi dostanu jen jednou, dvakrát do roka a všem svým nejmilejším tu vždycky připiji ´frťánkem´ na zdraví," řekla dříve Olga Čuříková, jež zemřela letos v březnu.

Marie Pešková v jednom ze svých mála rozhovorů na toto téma uvedla. „Nemám děti. A mám tolerantního manžela, který má po celá léta pro můj zájem a zaujetí pochopení. Díky obojímu jsem se mohla práci maximálně věnovat, chovat se jako muž. Sladit chirurgii s rodinou je nemožné, nemáte-li doma babičku nebo neobětujete-li svůj plat na chůvu. I tak je obtížné, abyste v ní vynikla, protože vám chybí stoprocentní soustředění."

Blízkým kolegou i přítelem Marie Peškové byl Pavel Pafko v letech 1992 až 2010 přednosta III.chirurgické kliniky FN Motol v Praze. „Nikdy na Marii nezapomenu. Z mého pohledu byla tím nejlepším typem chirurga. Takovým, jakým jsem se snažil celý život být i já. Strávila život u operačního stolu," vypráví Pavel Pafko.

Vychovala stovky mladých mediků

Její nejlepší žáci dnes patří ke špičkám české chirurgie. „Vedla mě v tom, jak operovat, jak přistupovat k pacientům a učila mě celý obor. Většinu toho, co v chirurgii umím, jsem se naučil od ní," uvedl Mojmír Kasalický, zástupce přednosty Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze, který po jejím boku pracoval od promoce až do její smrti v roce 2008. I on vzpomíná na její obětavost.

Bez řečí zajela kvůli pacientovi na otočku do Prahy i na Štědrý den. Vánoce měla spojené s profesním rituálem, který si na „své" klinice obnovila. Byla to vizita všech pacientů, kterou absolvoval kompletní personál kliniky a následné přátelské posezení s kolegy. Během kariéry pomohla tisícům nemocných, řadě z nich zachránila život. Při zdravotních komplikacích ráda pomáhala lidem ze Čkyně a z Malenic.

„V roce 1995 mi lékaři zjistili zhoubný nádor na jícnu. Všichni považovali můj stav za beznadějný. Objel jsem všechny nemocnice na jihu Čech. Všude si mě přehazovali jako horký brambor, vážil jsem sotva padesát kilogramů. Naštěstí někoho z rodiny napadlo požádat o pomoc Marii Peškovou," uvedl Ladislav Frnoch z Malenic, jemuž paní Chirurgie zachránila život. Na klinice ho operovala a několik měsíců léčila.

Zvládla obor náročný na fyzickou a psychickou zátěž

Jako jediná žena v dějinách české medicíny získala profesuru z všeobecné chirurgie. Nejsmutnějším paradoxem je skutečnost, že podlehla chorobě, kterou sama po léta léčila. Nádor plic, kterým onemocněla, byl zhoubný a progresivní. „Na začátku roku 2007, první pracovní den po Vánocích, brzy ráno, se objevila u nás na klinice. Nikdy předtím se to nestalo. Zajímal jsem se, co potřebuje. A přišel šok. Přinesla snímky svých plic," vzpomíná Pavel Pafko. „Věděl jsem, že se s tím nedá nic dělat a nemá cenu ji trápit operací," popisuje Pavel Pafko. Nemoc postupovala rychle, nepomohly ani chemoterapie a ozařování. Pavel Pafko vzpomíná na poslední setkání. „Snažila se se mnou komunikovat, rozvinout příběh, dělat, že bude vše v pořádku, ale podle mě už věděla, že se nedá dělat nic, že je konec," zavzpomínal Pavel Pafko.

Marie Pešková zemřela 13. března 2008 v Praze. Její manžel Jaroslav ji o jeden týden předběhl. On netušil, že její stav je tak vážný. Ona byla v posledních dnech v umělém spánku, a tak se o Jaroslavově konci také nedozvěděla. Odešli jako Romeo a Julie.

Pavel Pechoušek

Autor: Redakce

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
3 10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Oblíbená letecká přehlídka CIAF 2017 již klepe na dveře

V pořadí již 24. ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF, jehož přípravy jsou již v závěrečné fázi, proběhne na letišti Hradec Králové ve dnech 2. až 3. září. 

První burčák je v prodeji. Jak poznat ten pravý? Zákazník nemá šanci, říká vinař

/ANKETA/ - Hrozny už pomalu dozrávají a s blížícím se vinobraním začíná i burčáková sezóna. Zatímco někteří vinaři čekají s výrobou burčáku na začátek září, jiní už prodávají.

Libanon a Sýrie zahájily ofenzivu, chtějí vyčistit hranice od islamistů

Hnutí Hizballáh spojilo své síly se syrskými vládními jednotkami s cílem zbavit pohraniční oblasti posledních bojovníků Islámského státu. Libanonskou armádu v této operaci podporují i Američané.

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení