Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné

Polykání špatně se slučujících tablet může způsobit dokonce selhání jater. Pojišťovny by na promyšlených receptech ušetřily miliardy.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Za jeden den 23 léků na předpis pro jediného pacienta. Na takový případ kápla Všeobecná zdravotní pojišťovna v Královéhradeckém kraji při průzkumu receptů. Přitom už při šesti lécích vzniká 15 různých dvojic medikamentů, které spolu mohou reagovat. I jedna špatná kombinace může nadělat pěknou paseku.

„Hrozí vznik žaludečního vředu, porucha srdečního rytmu, poškození jater či ledvin. Reakce každého pacienta na nesprávné spolupodání dvou léků může být jiná. Co organismus jednoho ani nezaznamená, může u druhého vést až k hospitalizaci,“ vysvětluje mluvčí VZP Jiří Rod.

Pojišťovna se proto rozhodla udělat nevhodným kombinacím přítrž. Každému lékaři, kterého takto zjistila, poslala dopis a pozvánku na seminář. Dalším řešením je možnost pro pacienty probrat s odborníky své léky na webu. A pokud to projde, odstartuje od léta na Vysočině a v Karlovarském kraji elektronické předepisování léků.

Pokud by se podařilo recepty vyladit a zabránit škodlivým kombinacím, mohla by pojišťovna ušetřit i dvě miliardy korun. V době, kdy se chystá zvyšování DPH, které se dotkne i léků a zdravotnických prostředků, by taková úspora jistě přišla vhod.

Rádce v počítači

Ne vždy při předepisování léků, které se příliš dobře nesnášejí, však dělají lékaři chybu. Může se stát, že zvolené přípravky jsou jediné, které mohou pacientovi pomoci, a riziko neléčení je vyšší než riziko komplikací.

Na to, aby měli volbu léků doktoři ověřenou, si mohou pořídit i pomocníka.

„Řada lékařů má v počítačích programy, které upozorňují na možné interakce. Ale je k dispozici samozřejmě jen těm, kteří mají počítače,“ říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Část zodpovědnosti ale leží i na pacientech. „Lidé často neví, jaké léky užívají, takže by si měli napsat na kartičku, co všechno berou a v jakých dávkách. Někdy je to těžká komunikace, když lékař musí odhadnout, co je to za zelené prášky, které pacient užívá,“ podotýká Kubek.

Chaos v lécích také způsobuje, že jich řada existuje pod velkým množstvím názvů, i když mají stejné účinné látky. Lékař tak může předepsat skoro stejný lék, který už pacient užívá na radu jiného odborníka, ale kvůli odlišnému názvu na shodu nepřijde. Nemocný se tak může i předávkovat.

Vlastní chybu přiznáme jen zřídka

S léky na receptech však mohou pomoci i lékárníci.

„Pokud odhalíme, že se spolu předepsané léky úplně dobře nesnášejí, snažíme se dávkování rizikových tablet od sebe co nejvíce oddálit, tedy třeba jednu ráno a druhou odpoledne. Když je interakce závažnější, hledáme lepší variantu i ve spolupráci s lékařem. Lékárník plní kontrolní funkci i tehdy, když je v předpisu chyba a pacient by třeba kvůli podobnosti jmen dostal zcela jiný lék. Je tedy takovou poslední stráží,“ vysvětluje Stanislav Havlíček, šéf České lékárnické komory.

Pacienti se mohou vyhnout komplikacím také tím, že jednou za čas přijdou do lékárny se seznamem užívaných léků a poradí se.

Odhadnout, kolik lidí zdravotní následky skutečně potkaly, je ale složité. „Nejrizikovější jsou dlouhodobá užívání. Když beru něco, co se k sobě vzájemně nehodí, tak orgány trpí soustavně. Může také jít o nevhodnou terapii, kterou si zvolí sám pacient. Navíc to pak málokdy přizná. Vzal si třeba dvojnásobnou dávku, protože ho něco hodně bolelo. Přitom u některých léků zvyšování množství účinek neposílí, ale může zvýšit riziko nežádoucí interakce,“ dodává Havlíček.

Lékař Michal Prokeš, odborník na vzájemné působení léků, řekl Deníku: I grapefruitový džus je při nevhodné kombinaci rizikem

Praha – Podle Michala Prokeše ze společnosti Infopharm, která zkoumá kombinace léků, by se každý pacient měl s tím, co bere, důkladně seznámit.

Nesprávně zkombinované léky mohou mít nečekané následky. Jaké?
Jsou tři možnosti: Buď snížíme působení jednoho z léků, nebo ho zvýšíme anebo se objeví zcela nový nežádoucí účinek. Snížení může nastat například u antibiotik. Pokud kvůli kombinaci léků antibiotikum nedosáhne účinné hladiny v organismu, infekce se účinně neléčí, což může mít vážné důsledky.

Na míchání kterých přípravků by si měli pacienti dát obzvláště pozor?
Například kombinace dvou léků, které mohou poškodit játra. To je nebezpečné zvlášť u pacientů, kteří mají kladný vztah k alkoholu. Dále jsou to kombinace některých léků na snižování cholesterolu s těmi, které zvýší jejich koncentraci v organismu. Může pak dojít k poškození svalů a selhání ledvin. To je jinak velmi vzácné. Je obtížné vybrat nejnebezpečnější kombinace, protože tisíce z nich mohou mít, přinejmenším teoreticky, za následek smrt.

Pokud pomineme tuto nejhorší variantu, jaké jiné škody na zdraví mohou člověku způsobit?
Například poruchu srdečního rytmu, selhání ledvin nebo jater.

Jsou tedy vedlejší účinky při kombinacích léků časté?
To závisí na tom, o jaké léky se jedná. Například když podáme přípravky na bolesti kloubů typu ibuprofen spolu s určitými léky na depresi, zvýší se pravděpodobnost vzniku krvácení ze zažívacího traktu zhruba na dvojnásobek. Protože každý den po požití samotného ibuprofenu ze zažívacího traktu nekrvácíme, nebude každý z nás krvácet ani po kombinaci ibuprofen antidepresivum, ale celkový počet krvácení v Česku stoupne na dvojnásobek. Takové krvácení může pacienta usmrtit, takže se snažíme mu vyhnout, jak jen to jde.

Mají vliv jiné látky či potraviny na konzumaci léků?
Ano. Grapefruitový džus výrazně zvyšuje koncentraci některých léků v plazmě, například těch na snižování cholesterolu. Jsou známy i případy selhání ledvin. Naopak třezalkový čaj koncentraci některých léků v organizmu snižuje. Týká se to třeba léků na srdce, mohou to ale být i antikoncepční pilulky. Jediné přípravky, které nemohou reagovat s léky, jsou homeopatika, protože neobsahují žádné účinné látky v takové koncentraci, která by mohla mít vliv na zdravotní stav pacienta.

Na co bychom si tedy měli dát pozor, abychom se zdravotním potížím vyhnuli?
Každému lékaři, který mi něco předepisuje, vždy ukazovat seznam všech léků, které již užívám, i když některé předepsal jiný lékař nebo si je sám kupuji. Špatně se totiž mohou snášet třeba i léky ze skupin, které spolu na první pohled nemají nic společného. Také je třeba vždy se s lékem seznámit, to znamená přinejmenším si přečíst příbalový letáček. A ptát se na léky nejen svého lékaře, ale i lékárníka. Pacienti by také neměli vysazovat předepsané léky z vlastního rozhodnutí, ale vždy se poradit s lékařem, který je předepsal.

Mohou být lékaři, kteří předepíšou špatně se snášející léky, nějak postiženi?
Každý účinný lék s sebou přináší jak pomoc, tak i určité riziko. Podobně kombinace léků. Nedá se proto říci, že každý předpis na léky, které se spolu hůře snášejí, je chybou. Proto postihy lékařům nehrozí. Existuje velké množství léků, které spolu reagují, žádný doktor je nemůže nosit v hlavě. Existují počítačové programy, které je při předepisování na možné nebezpečí upozorní. Každá taková ochrana má ale určitá slabá místa, proto by se i pacient měl o svou bezpečnost starat.

Autor: Michaela Koubová

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
10

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

Donald Trump
1 16

Zrušme Trumpův účet na Twitteru, burcuje někdejší agentka CIA

Ferrari představilo nový model Portofino. Náhrada za Californii T má 600 koní

Trochu nečekaně dnes Ferrari ukázalo nový nejlevnější model v nabídce, který náhradní vysluhující Californii T. Portofino přichází se zcela novým šasi, nižší hmotností a pochopitelně řádnou dávkou koní navíc z přeplňovaného motoru.

SLEDUJEME ON-LINE

Reorganizace, nebo konkurz? Věřitelé rozhodnou o budoucnosti OKD

Bude se těžit dál, nebo je konec? Odpověď na tuto otázku by měli dnes svým hlasováním dát ve známost věřitelé společnosti OKD, kteří se hned ráno sejdou u Krajského soudu v Ostravě.

Na houby autem? Pozor, kam jedete. Policie rozdává pokuty a honí čtyřkolky

Výlet do lesa se může pěkně prodražit. Zvláště, pokud se s autem vydáte na místa, která jsou chráněná.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Jižní Čínu bičuje nejhorší tajfun za 53 let, nejméně dvanáct obětí

Na jihovýchod Číny, do oblasti hustě obydlených metropolí Hongkong, Šen-čen a Macao, vtrhl tajfun Hato. Ten zesílil v noci na dnešek, dosáhl rychlosti až 210 kilometrů za hodinu a vyžádal si nejméně devanáct obětí a dvě stovky zraněných. Zatím bylo evakuováno asi třicet tisíc lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení