V současné době dostávají děti v České republice devět povinných vakcín. Některé ještě jednu navíc proti tuberkulóze. Jihomoravští lékaři očkování pochvalují. „Díky němu jsme jednou ze zemí s nejnižší kojeneckou úmrtností ve světě," poznamenala boskovická lékařka Rula Machačová.

Souhlasí s ní i bývalá brněnská lékařka Marie Kopecká. „Očkování je jedna z nejlepších věcí, jakou lidstvo vymyslelo. Problém je, že si lidé méně váží svého zdraví, když část smrtelných nemocí zmizela," myslí si žena.

Vážné komplikace

Očkování je sice ze zákona povinné, přesto se mu někteří rodiče vyhýbají. Bojí se vedlejších účinků nebo v něm vidí lobby velkých farmaceutických firem. „Starší dcera má všechna povinná očkování, mladší už jen jednu hexavakcínu," uvedla matka z Blanenska, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce její totožnost zná.

Další očkování si rodiče rozmysleli. „Tyto nemoci se už prakticky nevyskytují. Navíc dítě může mít z vakcíny problémy. Někdy i vážné," dodala žena s tím, že mladší dcera měla po očkování hexavakcínou vysoké horečky, průjmy, a dokonce i krev ve stolici.

Pokud se víc rodičů rozhodne, že dítě očkovat nenechají, mohou se původci nemocí znovu rozšířit. Podle Machačové se to stalo například v Německu, Rakousku či v Anglii, kde lékaři znovu bojovali s epidemiemi spalniček či záškrtu. „Při poklesu proočkovanosti pod pětadevadesát procent hrozí podobný scénář i na jihu Moravy. My, kteří se pediatrii věnujeme čtyřicet let, víme, jak vypadají tetanické křeče a známe komplikace u spalniček," upozornila Machačová.

Rodiče, kteří odmítnou své děti očkovat, musí počítat s problémy. „Podle zákona nesmí takové dítě přijmout jesle ani školky. Nevezmou ani dítě, kterému chybí doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit ze zdravotních důvodů," vysvětlila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Pozitiva převažují

Povinnými vakcínami se nedávno zabývala i Česká lékařská komora. Její vědecká rada přijala v usnesení, ve kterém protestuje proti zpochybňování bezpečnosti očkování. Nesouhlasí s tím, že nežádoucí účinky očkování převažují nad těmi pozitivními. „Díky povinnému očkování se již několik desítek let nevyskytují nemoci, které v minulosti běžně ohrožovaly zdraví a životy obyvatel," sdělil Michal Sojka z Komory.

Nežádoucí účinky ale připustil. „Mohou se vyskytnout stejně jako u kterékoli jiné léčby," dodal. Jsou ale prý minimální a obvykle se jedná jen o krátkodobé změny, například o zvýšenou teplotu nebo zarudnutí v místě vpichu.

Podle lékařky Zlaty Jirsenské z brněnské fakultní nemocnice pokrývá očkovací kalendář spektrum nebezpečných infekčních nemocí dostatečně. „Rodiče se mohou ještě sami rozhodnout o rozšíření o další vakcíny placené pojišťovnami, například proti závažným pneumokokovým onemocněním nebo rotavirovým nákazám," dodala lékařka.

Očkování? Všechna stojí 11 tisíc
Zhruba jedenáct tisíc korun zaplatí pojišťovna za všechna povinná očkování pro jednoho člověka za celý jeho život. „V podstatě se ale jedná o částku od narození do osmnácti let. Pak už je jen doporučené přeočkování tetanu jednou za deset až patnáct let," upozornil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Přesná cena se podle něho odhaduje těžko. „Na základě očkovacího kalendáře jsme se dobrali k této částce, pokud bychom ale započítali i náklady na aplikaci očkování, je potřeba přičíst ještě další asi tři tisíce korun," dodal mluvčí.

Které očkování stojí pojišťovnu nejvíc, sdělit nechtěl. „Tuto informaci nesdělujeme, protože se jedná o cenu dohodnutou mezi zdravotní pojišťovnou a distributorem očkovacích látek," upozornil Tichý.

Rodiče zpravidla mohou zvolit i jinou očkovací látku, než která je běžná a kterou platí pojišťovna. „V takovém případě ji ale zaplatí pacient," poznamenal Tichý. Musí přitom vybrat látku, která je v České republice registrovaná.

Někteří rodiče o této možnosti uvažují. „K očkování jsem skeptická. Přece jen u toho člověk dostane i látky té nemoci, takže jsem podrobně studovala, zda je očkování skutečně nutné a zda k němu neexistují i nějaké alternativy," poznamenala například sedmatřicetiletá Ivana ze Znojma, která si nepřála zveřejnit své příjmení.

Dodala, že se zatím přesto drží očkovacího kalendáře. „Jestli to tak zůstane i v budoucnu, nedokážu odhadnout. Zvažuji všechna pro a proti," vysvětlila.

Očkování svých dětí odmítla. Teď má strach, že onemocní. Přesto podotýká:

Dětem se může stát cokoli jiného

Nechce vystavovat dětský organismus větší zátěži, než je nutné. Proto nenechala Brňanka Jana svého tříletého syna a čtyřměsíční dceru očkovat. „Setkala jsem se s různými reakcemi okolí," říká žena, která si nepřeje zveřejnit příjmení. Redakce jej ale zná.

Proč jste se rozhodla děti neočkovat?

Moje děti mají genetickou zátěž. S partnerem jsme oba alergici a u syna už se i nějaké potravinové alergie projevily. Představa, že jeho organizmus vystavím ještě další zátěži, mě vedla ke zvážení a vynechání očkování. Prozatím.

Nebojíte se, že dostanou nemoc, na kterou se povinně očkuje?

Bojím. Stejně jako se bojím, že budou mít nemoc, na kterou není očkování, že je zajede auto nebo že se jim stane něco, čemu nemůžu zabránit. S tím se musí vyrovnat každý po svém. Nemoci tady jsou a budou a je jenom na nás, jak k nim přistoupíme.

Jak na vaše rozhodnutí reagoval lékař?

Měli jsme štěstí, nemuseli jsme za to nijak bojovat. Naše lékařka je totiž velmi vstřícná a dá se s ní na všem dohodnout.

A co vaše okolí?

Tam už byly reakce různé. Od nevěřícného kroucení hlavou až po souhlasné pokyvování.

Jak jednou vysvětlíte dětem, že nejsou očkované?

Už teď se synem debatujeme u seriálu Byl jednou jeden život, jak to tam mají oni a jak to máme my. Takže to vysvětlíme bez problému.