Šance na to, že 32letý muž operaci přežije, byly podle expertů padesátiprocentní.

Operaci ve francouzsko-vietnamské nemocnici provedl s pomocí šesti vetnamských zdravotníků americký lékař McKay McKinnon, který má s podobnými případy zkušenosti - v roce 1999 operoval Američanku s podobně velkým nádorem. Po šesti týdnech v nemocnici a roce terapie se zotavila a dnes žije normální život.

OperaceNguyen Duy Haietrvaladvanáct hodin.

"Jedná se o velmi náročný chirurgický zákrok, který s sebou nese vážná rizika. Šance na úspěch jsou zhruba poloviční," prohlásil před operací ředitel nemocnice Gérard Desvignes.

Nezhoubný nádor se u Vietnamce Nguyen Duy Haie vyvíjel už od narození a ve čtyřech letech věku již měl Hai pravou nohu viditelně větší než levou.

Lékaři později zjistili, že trpí neurofibromatózou typu 1, což je genetická porucha působící nekontrolovaný růst nervových buněk, kvůli němuž se u postižených vyvíjejí pod kůží nevzhledné nádory.

První operaci Hai absolvoval ve 14 letech. V 17 letech mu byla noha pod kolenem amputována, ale nádor rostl dál, až dosáhl v průměru jednoho metru. Před operací měl nádor 1,2 metru v průměru.

Hai se nemohl pohybovat a spát musel v sedě. Od července loňského roku pobýval v nemocnici v Ho Či Minově Městě. Zákrok vyjde na 12 000
dolarů, tedy přes 240 000 korun. Údajně se na něj složili místní dárci.