Ledvin od živých dárců, které vydrží déle než od mrtvých, je ale u nás stále méně než ve vyspělých zemích.
Že dialýze či transplantaci může předejít včasné odhalení nemoci, dnes připomíná Světový den ledvin.

Nový život pro pět pacientů

Když se devětadvacetiletý Martin Mašek dozvěděl, že někomu může vrátit normální život, neváhal.
„Dřív jsem daroval krev, pak jsem se přihlásil jako dárce kostní dřeně a později jsem se dozvěděl o možnosti pomoct někomu tím, že mu daruji ledvinu. A protože si myslím, že by si lidé měli nezištně pomáhat, když mohou, rozhodl jsem se do toho jít," popisuje Martin.

Umožnil tak v pražském IKEM zrealizovat druhou řetězovou transplantaci ledvin v ČR, které se zúčastnilo celkem deset lidí.
„Plánování bylo nyní lehčí než napoprvé, už jsme měli zkušenosti z listopadové výměny. Na základě matematických propočtů pak shodnost pacientů ověřovali naši imunologové, nefrologové a další lékaři. Tím jsme významně zkrátili čas přípravy," přibližuje tříměsíční plánování Jiří Froněk, vedoucí týmu, který transplantace provedl.

Nejde přitom rozhodně o poslední řetězovou transplantaci, kterou IKEM provedl – další by měly následovat každé tři měsíce. „Už teď vyšetřujeme dalších 14 dvojic," doplňuje Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

Výměna orgánů

Řetězové transplantace přibývají i ve světě – v USA například nedávno provedli výměnu 30 orgánů u celkem 60 lidí.
Nemocné ledviny nejsou žádnou výjimkou – má je totiž každý desátý Čech, a to aniž by o tom věděl. „Alarmující je fakt, že je u nás až 40 procent lidí, které se selhanými ledvinami přiveze do nemocnice až sanitka. Jen v 60 procentech případů tuto diagnózu v počátcích podchytí lékař," dodává Viklický.

Háček je v tom, že člověk vůbec nemusí mít žádné potíže, které by ho na problém upozornily. Pokud máte ovšem krev v moči, bolí vás v bedrech nebo máte oteklé nohy, měli byste si zajít k lékaři. Preventivní prohlídky by měly být pravidlem také pro všechny cukrovkáře a lidi s vysokým tlakem.

Poodhalit roušku tajemství nad tím, proč je tolik lidí s nemocnými ledvinami, se nyní povedlo také českým vědcům. Choroba je totiž dědičná – v rodinách se vyskytuje opakovaně v několika generacích 
a každý potomek postiženého má padesátiprocentní šanci, že onemocnění bude mít také.

Nemoc přitom způsobuje zmutovaná bílkovina mucin-1, kterou zkoumali odborníci 
z Ústavu dědičných metabolických poruch pod vedením Stanislava Kmocha. Připravili protilátku, která umožňuje poškozený protein najít, a zavedli tak unikátní diagnostiku.

Do budoucna by mohla být dostupná metoda, jak odhalit chorobu již u ještě nenarozených dětí. Otevřena je i cesta k nalezení léku, který nemoc zpomalí nebo zcela zastaví.

Kam na vyšetření

V dialyzačních střediscích 
B. Braun Avitum se můžete dnes nechat zdarma vyšetřit od 8 do 17 hodin. Od 8 do 15 hodin vám zdarma vyšetří ledviny také v Odběrovém centru Fakultní polikliniky VFN na Karlově náměstí 32 v Praze.

Jak se vyšetření provádí? Je třeba malé množství čerstvé moči a z prstu se odebere pár kapek krve. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě.

Ledviny