Neplodných párů stále přibývá. Ve vyspělých zemích je nechtěně bezdětné každé sedmé manželství a procento stále narůstá. Kdy je na čase nechat se vyšetřit? „Rok je zcela přirozená doba, za kterou může žena otěhotnět, a proto není třeba se zbytečně trápit a strachovat. Pokud má ale pochybnosti o své plodnosti či ještě nechce podstupovat složitá vyšetření, může si nechat udělat test na stanovení hladiny AMH. Hodnota ukáže, zda má žena dostatek kvalitních vajíček, a tudíž reálnou šanci na otěhotnění nebo naopak. Žena se buď uklidní, nebo začne řešit případnou neplodnost,“ vysvětluje Jan Šulc z Centra asistované reprodukce GEST.

V rámci vyšetření neplodného páru hradí tento krevní test zdravotní pojišťovny. V případě, že pouze chcete zjistit, jak na tom jste, musíte počítat s cenou 900 korun. Odběr krve se provádí v kterýkoliv den menstruačního cyklu a bez podmínky být nalačno.

Na jakém principu test vlastně funguje? K početí žena potřebuje kvalitní vajíčko. Všechna vajíčka, která má během života pro svou reprodukci k dispozici, jsou již ve vaječnících přítomna při narození. Stejně tak jsou tu také folikly, tedy malé cystičky, jejichž buňky se starají o dozrání vajíčka uloženého uvnitř. Čím více folikulů, tím více AMH vzniká a zvyšuje se i jeho hladina v krvi ženy. Hladina AMH je tak poměrně spolehlivým ukazatelem počtu vaječných váčků ve vaječnících – takzvané ovariální rezervy. Při normální hladině AMH je pravděpodobné, že vajíček je ještě relativní dostatek, naopak snížení hladiny je varujícím příznakem.

Pro koho je test vhodný

Hodí se pro ženy, které se již nějaký měsíc snaží o početí a zatím neotěhotněly nebo ženy, které plánují své těhotenství až hluboko po 30. roce života.