Rýma je většinou virového původu a je akutní a infekční. A protože je často spojena s nachlazením, máme tendenci ji přecházet a čekat, že se organismus zase hodí do pořádku. Pokud máte rýmu, dochází v důsledku zánětu k překrvení a otoku nosní sliznice. Díky tomu máte ucpaný nos a těžko se můžete vysmrkat. Nos je zkrátka neprůchodný.

A když se k tomuto zánětu přidají škrábání v krku, teplota, kašel či únava, nezbude nic jiného, než sáhnout po kapkách, nebo přejít na přírodní medicínu. Při léčbě je důležité, aby došlo ke zmenšení zduřelé sliznice co nejrychleji a mohlo se obnovit dýchání nosem. Pokud ale s léčbou včas nezačnete, hrozí nepříjemné komplikace, jakými mohou být zánět vedlejších nosních dutin, zánět středouší či sestup infekce na dolní cesty dýchací.

Celková léčba

Lékaři zpravidla doporučují podávat protizánětlivé léky (paracetamol, ibuprofen), a to hlavně v případě, pokud máte teplotu nebo se přidá kašel, únava, bolesti hlavy. V lékárnách zakoupíte celou škálu přípravků jak pro děti, tak pro dospělé (např. Ambroxol, Mucosolvan, Ambrosan).

Lokální léčba

Pokud vás obtěžuje hlavně rýma, ucpaný nos a výtok z nosu, můžete si pomoct tzv. dekongestanty. Látky obsažené v přípravcích nosní sliznici uleví a způsobí její splasknutí. Oteklá a rýmou poškozená výstelka nosní dutiny může pálit, smrkání bývá bolestivé, proto je vhodná i současná péče o dutinu nosní. Spolehlivě působí např. Muconasal.

Hlavní příznaky rýmy


• Zvýšená hlenovitá sekrece
• Porucha nosního dýchání
• Porucha čichu
• Nucení ke kašli až kašel
• Nucení ke kýchání
• Slzení

Nezapomínejte!
• Pijte dostatečné množství tekutin
• Dopujte se vitaminy a nezapomínejte na pestrou stravu
• Zvlhčujte vzduch v místnosti
• Vyhýbejte se zakouřeným místnostem

Poradna lékaře
Na otázky čtenářek odpovídá MUDr. Cyril Mucha

Chodím pravidelně do sauny. Mohu ji navštěvovat, i když mám rýmu? (Erika T., Brno)
Pokud trpíte rýmou nebo jiným respiračními onemocněními, není určitě vhodné v akutním stavu saunu navštěvovat. Sauna má pozitivní účinek pouze na zdravého člověka. Oslabenému organismu neprospívá ani studená sprcha po saunování. Pobyt v sauně může nemocnému člověku naopak zhoršit nachlazení, které se může vyvinout i v komplikovanější onemocnění. Jako prevenci nachlazení však mohu saunování doporučit.

Manžel je často nachlazený a má rýmu. Hrozí mu nějaké zdravotní komplikace, když rýmu nikdy pořádně nevyléčí? (Jitka Sedláčková, Český Krumlov)
Jako každé jiné onemocnění tak i běžná rýma zatěžuje lidský organismus. Mohou se tak z ní vyvinout i komplikovanější onemocnění, například záněty dutin, dlouhodobé kašle, krvácení z nosu. Navíc mohou sliznice dlouhodobým zánětem otékat a zvětšovat se (hypertrofovat), tak může dojít i ke vzniku tzv. polypů – tedy jakýchsi výrůstků, které mohou následně ucpávat nos i nosní dutiny a dále stav zhoršovat.

Je to ten nechvalně známý „začarovaný kruh“: neléčená rýma zhoršuje polypy a polypy umožňují snadnější množení bakterií, a tedy zhoršují rýmu. Doporučuji každé nachlazení a rýmu vyléčit. Nemocný by měl být v klidu, v teple a mít dostatek tekutin. Od některých příznaků rýmu, například ucpaného nosu mohou pomoci nosní spreje, které uleví zduřelé sliznici a usnadní dýchání. Pokud rýma trvá déle než pověstných 7 dní, měl by Váš manžel navštívit svého (praktického) lékaře.

Moje dcera trpí během zimních měsíců často rýmou. Několikrát prodělala i zánět středního ucha. Souvisí spolu tyhle dvě onemocnění?
(Marie Kratěnová, Ostrava)
Tato dvě onemocnění spolu opravdu souvisí. Akutní zánět středního ucha může skutečně vzniknout z rýmy (tedy zánětu nosohltanu). Nosohltan a ucho propojuje tzv. Eustachova trubice. Infekce tak může přejít z nosohltanu přes tuto trubici až do středního ucha. Zánětem zduřelé a špatně průchodné sliznice, zejména u dětí, jsou ideálním prostředím pro množení bakterií a virů.

Určitě proto doporučuji rýmu - nejen u dětí - léčit a pokud možno i vyléčit. Opakované nedoléčení záněty horních cest dýchacích mohou vést k opakovaným zánětům středouší, což může vést i k poškození sluchu (nehledě na opakovanou traumatizaci dětí nepříjemnými léčebnými zákroky).

Vnoci mám problémy s dýcháním a pořádně se nevyspím.Existuje nějaký způsob, jak se při rýmě rychle zbavit ucpaného nosu? (Mirka S., Dobříš)
Ucpaný nos je jedním z projevů zánětu nosohlatnu – lidově rýmy. Sliznice nosu se díky zánětu překrví a oteče, což způsobí jeho neprůchodnost. K odstranění ucpaného nosu jsou vhodné například nosní spreje. Ty zmírní otok nosní sliznice a umožní tak dýchání nosem, což kromě příjemného pocitu má i nezastupitelný vliv na vyléčení zánětu horních cest dýchacích.

Výhodou nosních sprejů je jejich pouze místní účinek (léčivo se téměř nevstřebává). Tím odpadají celkové účinky na organizmus, které mívají některé i volně prodejné tablety (většina nosních kapek a sprejů se většinou může používat i v těhotenství nebo při kojení).