Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radim Uzel: Nepřátelé plodnosti jsou stres, cigarety a alkohol

Ze zkušeností gynekologa a sexuologa Radima Uzla vyplývá, že čeští muži mají nejčastěji problémy s erekcí a ženy s nedostatečnou úrovní libida a nepřítomností orgasmu. Přesto u nás zájem o preparáty na podporu erekce klesá a léky na zvýšení chuti na sex u žen se k nám nejspíš ani nedostanou.

12.9.2015 4
SDÍLEJ:

Sexuolog Radim Uzel.Foto: ČTK

Prázdniny jsou za námi. Bývají spojeny s takzvanými letními láskami. Kdo jim nejčastěji podléhá a proč?

Znám pouze jednu statistiku týkající se tohoto problému. A sice, že osmdesát procent prvních pohlavních styků je uskutečněno v měsících červenci a srpnu. Ne snad proto, že je teplo, ale že jsou prázdniny.

Jak takové lásky končívají?

Letní láska končí stejně jako láska podzimní, zimní nebo jarní: dobře, či špatně. Roční doba na to vliv asi nemá.

A dá se podle porodnosti v jednotlivých obdobích roku říci, v jakém počasí bývají nejčastěji děti počaty?

V dřívějších dobách, kdy ještě nebyla k dispozici spolehlivá antikoncepce, byl občas patrný sezonní vzestup nebo pokles porodnosti. V současné době se již konečně podařilo ve většině případů oddělit sexuální aktivitu od reprodukce, takže počet porodů na počtu souloží vlastně nezávisí.

Je věrnost jednomu partnerovi unikátní?

Není to zrovna jev unikátní, ale rozhodně výrazně menšinový. Zejména u mužů.

Jaký je rozdíl mezi tím, proč jsou nevěrní muži a proč se nevěry dopouštějí ženy?

Je to dáno biologickou podstatou mužství a ženství. Žena může za život porodit maximálně 12 až 14 dětí, muž je schopen zplodit potomků tisíce. Ženský zárodečný materiál, tedy vajíčko, je nesmírně cenný, žena jich vyprodukuje za celý život asi 300 až 350, muž při každé ejakulaci vyloučí miliony spermií – představují vlastně téměř odpadový materiál. Žena zpravidla úzkostlivě vybírá toho, koho k reprodukci připustí. Muži je to zpravidla jedno, s kým dítě zplodí.

Na světě existuje mnohonásobně více společností s mnohoženstvím, zatímco mnohomužství je jevem unikátním.

Setkal jste se někdy s tím, že by se notorický nevěrník či nevěrnice dali dobrovolně sterilizovat, aby zachránili vztah či rodinu?

S ničím takovým jsem se nesetkal. Samozřejmě existují muži s chronickou obavou z nechtěného těhotenství, která někdy přerůstá až v jakousi fobii. Takovými strachy prý v mládí trpěl slavný spisovatel Milan Kundera, který snad dokonce o sterilizaci uvažoval.

Souhlasíte s okřídleným heslem Zatloukat, zatloukat, zatloukat?

Nevěra byla, jest a bude a důležité je, aby ublížila co možná nejmenšímu počtu lidí. Co možná nejmenšímu počtu lidí pak ublíží, když o ní bude co možná nejmenší počet lidí vědět. Z toho to zatloukání vyplývá zcela jednoznačně. Známý odborník na nevěru doktor Miroslav Plzák však odmítal heslo Zatloukat, zatloukat, zatloukat, protože mu asi připomínalo Leninovo Učit se, učit se, učit se. Stačí tedy dvakrát: Zatloukat, zatloukat.

Dá se říct, jak jsou na tom se sexuálními návyky potažmo promiskuitou takzvaní singles?

Moderní civilizace velice často spěje k jakémusi individualismu, singles přibývá. Nebudou asi promiskuitnější, ale nemusí to tak úzkostlivě tajit.

Co říkáte na seznamování přes internetové seznamky, facebook a podobně? Jaká rizika tu číhají?

Tady existuje zejména riziko falešné identity, kterou mohou zneužít úchylní lidé zejména ve vztahu k nezkušené mládeži. Rizikem je už samotný mobilní telefon. Nejvíce nevěr je prozrazeno čtením cizích SMS zpráv. Proto místo Zatloukat, zatloukat, musíme zdůraznit Mazat, mazat a mazat!

Jste mimo jiné propagátorem antikoncepce a údajně jste byl první, kdo kdysi v televizi ukázal rozbalený kondom. Jak jsme na tom s bezpečným sexem dnes?

Moderní antikoncepce osvobodila lidi od nebezpečí nechtěného těhotenství, což v minulosti mohlo znamenat často doslovné životní tragédie. Kondom už nepředstavuje zakázaný kontraband ani v mládeži přístupném vysílacím čase.

Máte funkci čestného předsedy Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, která byla založena už v roce 1991. V čem spatřujete její hlavní přínos?

Bezprostředně po revoluci představovala tato společnost jednu z prvních nevládních organizací. Veškeré snahy o její založení před rokem 1989 se setkávaly s neúspěchem. Z takzvaných socialistických zemí byla taková organizace jenom v Polsku. Cením si zejména toho, že je to společnost interdisciplinární, působí v ní učitelé, vychovatelé, lékaři, psychologové, právníci nebo třeba sociologové. Přínosem je koordinace sexuální výchovy školní i mimoškolní.

Osvětovými přednáškami a besedami se zabýváte řadu let. Jsou dnešní školáci v oblasti sexu zběhlejší než předchozí generace?

Sexuální výchovou se zabývám od roku 1973. Situace se zlepšuje krůček po krůčku. Velké rozdíly jsou nejen mezi různými školami, ale i mezi různými oblastmi České republiky.

Kde u nás je na tom mládež nejlépe, a kde naopak zaostává?

Bohužel zde hraje neblahou roli vysoká religiozita. Zejména katolická církev je k sexuální výchově značně nepřátelská. Bohužel však nepoučená mládež vykazuje paradoxně celosvětově nejvyšší výskyt negativních jevů včetně nechtěných těhotenství mladistvých a sexuálně přenosných nemocí.

Může být přílišná nebo předčasná informovanost ke škodě?

Nejde jen o informovanost. Sexuální výchova zahrnuje také vytváření postojů a dovedností. Pokud se řídí principem pravdivosti a věkové přiměřenosti, nemůže být v žádném případě škodlivá. Zabraňuje především již zmiňovaným negativním jevům, jako jsou zneužívání nezletilých, nechtěná těhotenství a sexuálně přenosné nemoci.

V rámci různých poraden jste již jistě odpovídal na ledasco. Vzpomenete si na nějaký dotaz, který vás přesto překvapil?

Nedávno jsem dostal dopis od novomanželů, kteří se ptají, zda jeden pohlavní styk o svatební noci už stačí, nebo zda v tom mohou pokračovat. Mají totiž obavu, že by to mohlo poškodit možné těhotenství.

V Americe se začal prodávat lék na zvýšení chuti na sex. Na jakém principu takový lék funguje?

Je to vlastně psychofarmakum na podstatě antidepresiva. Má ovšem mnoho vedlejších nepříznivých účinků.

Myslíte, že tento přípravek doputuje i do České republiky?

Velmi o tom pochybuji. Nedovedu si představit, že by náš Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl podlehnout stejným komerčním tlakům jako americký FDA. I tam jsem se tomu dost divil.

Bude podle vašich zkušeností o takový lék mezi ženami zájem?

Ženskou sexuální touhu dokážeme zlepšit i jinak než užíváním psychofarmak.

Jak?

Každý případ musí být posuzován individuálně. Často stačí větší ohleduplnost ze strany partnera a vystříhání se negativních vlivů, jakými jsou alkohol, kouření, nedostatečná tělesná hygiena, sobectví a tak dále.

Čím to je, že některá žena sex k životu nepotřebuje a jiná bez něj nedokáže žít?

Každý člověk je ve svých sexuálních tužbách a jejich intenzitě odlišný. Pohlavní chladnost nebo naopak zvýšené libido není žádnou nemocí. Prostě je to tak vrozené a sudičkami do kolébky nadělené.

Jak se vlastně vyvíjel zájem mužů o různé přípravky na zkvalitnění erekce od jejich uvedení na trh do dnešní doby?

Zájem poněkud klesá. Muži totiž začali chápat, že erekce není pro oboustranně uspokojivý sexuální život zdaleka tak nutná, jak se domnívali dříve. Ženy už to věděly dávno.

Mám pocit, že ženy jsou vůbec v oblasti sexu informovanější a tolerantnější, je to tak?

To je také nesmírně individuální. Pokud bychom brali průměr, tak informovanost a tolerance nesporně vzrůstá. Sice pomalu, ale přece.

Když pomineme otázku věku, proč muži ztrácejí svou mužnou sílu?

Tady hrají velikou roli stresové situace, přepracovanost a kolize povinností. Ale taky kouření cigaret a větší dávky alkoholu, zatímco jeho pravidelná konzumace v menším množství je ku prospěchu.

Co bývá příčinou neplodnosti?

Ty příčiny jsou obdobné jako v minulé otázce.

Jaký postup byste doporučil lidem, kteří se dlouho snaží o dítě a nedaří se jim?

V naprosté většině případů pomůže specializované pracoviště zabývající se poruchami plodnosti. Česká republika v tom má vynikající pověst. Vždyť se zde narodilo první dítě ze zkumavky ze všech východoevropských a středoevropských zemí. Samozřejmě v Brně, na mé mateřské univerzitě.

Letos jste oslavil 75. narozeniny. Jakou roli hraje v tomto věku sex?

Sexualita provází každého člověka od narození až do smrti. V různých obdobích života má ovšem odlišnou stránku kvalitativní i kvantitativní.

Kvantita bude zřejmě klesat. Dá se ale obecně říci, že s přibývajícím věkem a zkušenostmi si lidé dovedou sex více vychutnat?

Ano. Kvantita a kvalita nejdou ruku v ruce. Je s podivem, jak třeba i starší generace začíná preferovat některé netradiční sexuální aktivity, například orální sex.

V jedné anketě jste se pochlubil, že máte sbírku knih čítající čtyři tisíce svazků. Která literatura převládá a kterou čtete vůbec nejraději?

Dobrá polovina těch knih se týká gynekologie, porodnictví, sexuologie a příbuzných oborů. Některé jsou opravdu unikátní, mám například česky psané porodnictví s krásnými ilustracemi vydané v roce 1788. Kniha se jmenuje „O babském umění".

Druhá polovina svazků je beletrie. Je zajímavé, že teď na stará kolena přicházím na chuť poezii. Je to asi tím, že jsem místopředsedou Obce spisovatelů České republiky a hodně kamarádů mne zásobuje svými verši.

Vaším kamarádem je mimo jiné i Miloš Zeman. Když jste se naposledy setkali na Vysočině, prý jste bavili celou hospodu. Odpusťte možná trochu vlezlou otázku, ale jaká témata se řeší, když se baví sexuolog s prezidentem?

Probírají se samozřejmě více témata sexuologická. Miloš Zeman totiž rozumí sexuologii mnohem lépe než já prezidentování.
Nedávno mě představoval své manželce jako nejlepšího sexuologa na světě. Samozřejmě přeháněl, což činí v dobrém úmyslu. Snad nemusím předstírat, že by mě to netěšilo.

vizitka Radima Uzla
• MUDr. Radim Uzel, CSc. je český gynekolog, sexuolog a popularizátor sexuologie, čestný předseda a člen vědecké rady Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu a vysokoškolský pedagog. Mimoto se angažuje v regionální politice a je místopředsedou Obce spisovatelů ČR.

• Publikoval mnoho populárních článků a rozhovorů v tisku, je autorem publicistických relací v rozhlase a v televizi. Každoročně se zúčastňuje desítek přednášek a besed v oblasti sexuální výchovy.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
9 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Jiří Kajínek hraje fotbal v Třemošnici
1 15

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko. Několik tisícovek domácností v jižních Čechách je stále bez elektřiny. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

AUTOMIX.CZ

Sen chalupářů. Nadšenec si z VW postavil pojízdnou chatku, jezdí až 160 km/h

Proč jezdit na chatu, když můžete jezdit přímo s chatou? Tohle sice nebyla záminka pro stavbu tohoto kuriózního vozidla, ale na pojízdné chatce si najde výhody snad každý. Je dílem britského mechanika a trochu překvapivě opravdu může i na silnici.

Odcházející stratég Washingtonu: Trumpovo prezidenství je u konce

Kontroverzní Trumpův poradce a bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News Steve Bannon končí. Výpověď podal údajně už na začátku srpna, tedy před svými nejnovějšími skandálními výroky na adresu pravicových radikálů v Charlottesville. Po odchodu z Bílého domu prohlásil, že Trumpovo prezidentství, za které od počátku bojoval, skončilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení