Pokud nás úřady nepřestanou pokutovat, hrozí zánik některých kulturních akcí spojených s vínem, varují drobní jihomoravští vinaři. Doposud přitom úředníci vinaře při sezonních akcích nekontrolovali.

Bez trestu po nedávné inspekci nevyvázl třeba Pavel Košulič z Hustopečí na Břeclavsku. Živnostenský úřad prověřil především jeho povolení k prodeji vína. „To sice mám, ale v mém historickém sklepě nejsou vyhovující toalety," podotkl.

Poukázal přitom na to, že sklep je starý tři sta let. „Když jsem si vyřizoval povolení, úředník se divil, že k němu nemám kolaudační rozhodnutí," svěřil se hustopečský vinař.

Povinnosti vinařů
• Pokud vinař vyrábí do dvou tisíc litrů vína ročně pro vlastní spotřebu, nepotřebuje žádná zvláštní povolení.
• Jestliže chce víno i prodávat, musí získat živnost a splnit příslušné stavební, hygienické, požární a další podmínky.
• V praxi musí mít například ve sklepě toalety, nesmí nalévat víno přímo z koštýře, ale musí využít ocejchované skleničky.

Následovaly další požadavky. „Například mohu mít sklep buď jen pro výrobu nebo prodej vína. Ale ne dohromady," poukázal vinař na zvláštní předpisy. Košulič to vyřešil, má sklepy dva a každý provozuje pro jiný účel, pro jiné je to ale problém.

Předseda hustopečského svazu zahrádkářů Radovan Tomeš se bojí, že kvůli takovým nárokům skončí akce, jako jsou otevřené sklepy. „Problém je hlavně u sklepů starých několik set let. Například v momentě, kdy někomu nabídnete drobné občerstvení, je nutné mít vyjádření hygieny nebo hasičů," zmínil.

S kontrolami prodeje vína turistům, které postihly vinaře v Hustopečích, se zatím nikde jinde nesetkali. Potvrdil to Stanislav Hrabal ze spolku Velkobílovických vinařů, který každý rok na jaře pořádá hojně navštěvované putování Ze sklepa do sklepa a poté letní akci Za vinařem do Velkých Bílovic. „Takové problémy jsme neřešili, ale je pravda, že jsme vlastně všichni podnikatelé. Dá se říci, že je to i jedna z podmínek pro vstup do našeho spolku. Každý vinař má schválenou provozovnu," ubezpečil.

Ani vinaři na Znojemsku se s podobnými problémy vůbec nepotýkají. „Úředníci chodí spíš kontrolovat například vstupenky na akci, kterou pořádáme. Zajímá je, jestli vše správně evidujeme," přiblížil třeba vinař Dušan Vojtěch.

Podle Tomáše Rady z Dobšic na Znojemsku se tamní úřady zaměřují na jiné problémy. „Obecně se spíš zabývají věcmi, jako jsou například nelegální dovozy nebo špatné značení vína," naznačil.

Zbyněk Polášek z Milotic na Hodonínsku si myslí, že kontroly by neměly cílit na malé vinaře. „Lidé na malých domácích akcích nikdy nezbohatnou, pořádají je z vlastní dobré vůle. Pokud by měli opravdu na otevřených sklepech rozdávat pokuty, nemusíme ani nic pořádat," řekl Polášek.

Vedoucí živnostenského odboru v Hustopečích Václav Novotný kontroly brání. „Víno je potravina, a jestli ho někdo chce vyrábět, musí splnit jisté požadavky. Neurčuji je já, ale zákon. Jestliže dáváte víno do oběhu, otevíráte turistům, tak musíte splnit určité povinnosti," upozornil Novotný.

Do řešení problému se vložil i senátor Jan Hajda, který má na starost novelu vinařského zákona. Požadavky už podle svých slov ověřoval na stavebním a živnostenském úřadu. „Problém je v tom, že místní plně neznají podmínky pro malovinaře. Zvýhodnění už jsou. Do určité úrovně jsou osvobození od daně z příjmů, nemusí podávat hlášení a u mnohých sklep nepodléhá stavebnímu úřadu. U těch, kteří skutečně podnikají a mají živnostenský list, je to pak samozřejmě jiné," reagoval Hajda.