Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbené zumbě pomohla na svět náhoda

Mnoho převratných objevů jejich autoři uskutečnili v podstatě omylem nebo náhodou. A zdaleka nejde jen o vynálezy z oblasti techniky. Stejný princip „postihl“ i metody cvičení a tance.

14.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Nedůslednost se někdy vyplácí. Alexandr Fleming zapomněl v laboratoři v roce 1928 před odjezdem na dovolenou kultivační misku se stopami stafylokoka. Po návratu ji našel pokrytou houbou, která bránila v růstu původních bakterií. Objevil tak penicilin. Také omyly posouvají lidstvo dopředu.

V roce 1970 se snažil chemik Spencer Silver vyvinout silné lepidlo. Nedařilo se mu. Místo toho přivedl na svět hmotu, která se držela jen na jedné straně papíru a po odlepení nezanechávala stopy. Vymyslel lepicí papírky post-it, v současné době neodmyslitelnou součást každé kanceláře.

Z improvizace

Kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez je dalším z řady těch, kterým se dostalo poct za něco, co vůbec neplánoval. Na hodinu aerobiku si zapomněl vzít CD se správnou hudbou, a tak mu nezbylo nic jiného než improvizovat. Na latinskoamerickou hudbu si vymýšlel krátké taneční choreografie kombinované s cvičebními prvky – vytvořil tak nový styl, který dostal pojmenování zumba. Od roku 1999 se světem prohání vlna zumbamánie, která pohlcuje další a další příznivce.

Alberto Perez založil organizaci Zumba Fitness LLC, kterou později z Kolumbie přesunul do Spojených států amerických. Zastřešuje výuku formou certifikace lektorů a provozování tohoto stylu po celém světě.

Jedna lekce zumby obvykle trvá hodinu. Na začátku pouštějí trenéři pomalejší skladby, aby si tělo přivyklo na pohyb a zahřálo se. Postupně se tempo zrychluje. V polovině lekce by mělo být nejsvižnější a pak se zase zpomaluje. Na závěr si každý při uvolňovacích cvicích tělo pěkně protáhne a celkově se zklidní.

Nakonec se v šatnách rozpoutá bitva o místo ve sprše, protože kdo cvičil poctivě, z toho pot jen leje. Doslova. Střídání pomalého a rychlého tempa během tanečních sestav totiž pomáhá zapojit všechny svaly a partie těla a podporuje spalování tuků. Při správném cvičení údajně spálíte až 900 kcal za hodinu.

Proto má nový styl tolik příznivců. Navíc při cvičení nemáte pocit, že děláte něco výjimečného. Netrápíte tělo složitými a náročnými metodami a nemusíte si dávat pozor, abyste to nepřehnali.

Zablbněte si

Zumba je přirozený pohyb, podpořený vášnivou a rytmickou latinskoamerickou hudbou. Obsahuje řadu prvků, kterými si člověk uleví od civilizačního spěchu a stresu. Nechodíte cvičit – jdete si „zablbnout“.

Zumba využívá základní kroky tanců, jako je například salsa, mambo, reggaeton, merengue nebo cumbia. Při lekcích pro pokročilé se setkáte i s kroky z tanga, samby, flamenca a dalších. Možná vás překvapí, když při cvičení rozpoznáte i některé prvky z břišního tance, jógy, pilates, street dance a dalších forem pohybu. Cvičení vyhovuje všem věkovým i výkonnostním kategoriím. Na zumbu chodí děti, senioři, lidé s problémy pohybového aparátu nebo po úrazech, dokonce i těhotné maminky.

Nemusíte mít žádné taneční nadání, klidně můžete i plést kroky a nahradit je vlastními – všechno je povoleno. Také intenzita, s jakou se do cvičení „položíte“, je jen na vás. Nikdo vás k ničemu nenutí a nedívá se na vás skrz prsty, že vám to nejde, jako u jiných sportovních disciplín.

Velmi důležité je najít správný stupeň náročnosti, který vám bude vyhovovat. Než půjdete na svoji první lekci, nestyďte se přiznat, že zumbu neznáte a nemáte představu, který typ byste si měli vybrat. Nechte si poradit. Pokud se „trefíte“, bude z vás další z těch, kdo novému stylu propadli.

Pro okolí budete otravní, protože všude budete o zumbě nadšeně vyprávět. Začnete shánět latinskoamerickou hudbu na CD, abyste se mohli aspoň trochu protáhnout i doma. A budete přesvědčovat partnera, aby si to taky vyzkoušel. Asi se bude bránit.

Zumba je zatím doménou žen, mužů byste na lekcích viděli jen málo. I když ve Spojených státech už prý začínají přicházet novému stylu na chuť i muži. Kdoví, třeba budou jednou taneční sály plné i českých protějšků.

Styl oblékání

Tak jako každý sport, i zumba má svůj styl oblékání. Často uvidíte trička nebo kalhoty se symboly „zumbíků“, siluetu tančícího panáčka v kruhovém poli. Typické je i písmo, kterým se tato sportovní disciplína píše. Stylu se ujali marketingoví odborníci a vymysleli značku.

Pokud ale přijdete v obyčejném tričku a k němu si obléknete jakékoli lehké kalhoty nebo tepláky, které nebrání pohybu, také neuděláte chybu. A nezapomeňte na pevné boty, které vám nebudou klouzat z nohy při každé otočce. Příjemný je také ručník, kterým si můžete otřít pot.

Kdybyste ale zumbě opravdu propadli a chtěli si pořídit stylové oblečení a doplňky, jako jsou sportovní tašky, gumičky a sponky do vlasů, potítka, šály a mnoho dalších, stačí se podívat na internet. Najdete spoustu e-shopů, v České republice i v zahraničí, kde si najdete přesně to, co se vám líbí.

Pijte vodu

Během cvičení nesmíte zapomenout na tekutiny, nejlépe čistou vodu bez bublinek. Přestávky na pití jsou při cvičení v podstatě povinné.

Zumba je výborná metoda hubnutí. Výsledek je vidět už po prvních deseti lekcích, kdy se tělo začíná zbavovat zadržované vody a pomalu formuje postavu. Pochopitelně je třeba upravit také jídelníček a cvičení podpořit i dalším pohybem – lekce jednou týdně by sama o sobě nedokázala odstranit následky dlouhodobého nicnedělání a sedavého zaměstnání.

Nová metoda cvičení má celou řadu zajímavých prvků, pěkně se u ní protáhnete, poslechnete si dynamickou a vášnivou hudbu a vyčistíte si hlavu od nahromaděného stresu. Ale hlavně: zumba je zábava. Zkuste to a uvidíte.

Druhy lekcí

ZUMBA PRO ZAČÁTEČNÍKY – zahrnuje základní kroky zumby, z tanců například salsa, cumbia, reggeaton, merengue.

ZUMBA PRO POKROČILÉ – více tanečních stylů, například belly dance, samba, tango, flamenco.

ZUMBA GOLD – zumba určená aktivním seniorům, osobám s nadváhou, po úrazech, méně nadaným tanečníkům nebo těhotným ženám, kde se vyžaduje mírnější přístup při cvičení. Odnoží Zumby Gold je také Zumba Gold Chair class, která se zaměřuje na zdravotně postižené.

ZUMBA TONING (nebo Tonning) – kombinace posilovacích a tanečních prvků za účelem spalování kalorií a zároveň tvarování těla, při cvičení se používají malé činky.

AQUA ZUMBA – zumba vhodná například pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace, jelikož cvičení ve vodě je pro tělo příjemnější.

ZUMBATOMIC – cvičení určené dětem od čtyř let do 12 let. V tuto chvíli není v České republice dostupný příslušný workshop, a proto si nejprve ověřte, zda je Zumbatomic ve vašem okolí tou pravou, certifikovanou

zumbou pro juniory. Povolenou alternativou je „Zumba pro děti“, kterou smí provozovat Zumba instruktor do doby, než bude v Česku Zumbatomic workshop.

Při lekci nemusíte dělat nic přesně

Vendy Aubrechtová je jedna z lektorek, které v České republice vyučují zumbu. Certifikát získala v roce 2008 v Berlíně u Marty Formosso.

Jak vás napadlo věnovat se zrovna zumbě?

Byla to náhoda. Jela jsem s kamarádem, lektorem aerobiku, do Berlína, kde si chtěl udělat certifikát na něco nového, aby měl zajímavější nabídku pro své klienty. Byla to právě zumba, která tehdy v Evropě teprve začínala. Když už jsem tam byla, udělala jsem si certifikát taky. Musím přiznat, že to byl vlastně nápad mé maminky.

Měla jste už nějakou zkušenost s předcvičováním?

V té době ještě ne. Chodila jsem na aerobik, ale ne předcvičovat. Zumba byla něco úplně jiného. Naprosto mě chytla a už mě nepustila. Byla jsem z toho úplně nadšená.

Pak jsem si udělala licenci i na aerobik a začala jsem předcvičovat. Věnuji se oběma sportům, ale zumbu mám raději.

Proč?

Je to větší legrace. Nikdo nemusí dělat všechno přesně podle mě, může si najít své pohyby, své kroky.

A nevadí vám to?

Vůbec ne. Jsem raději, když se každý snaží po svém, než aby stál na místě a byl nešťastný, že to nezvládá. To se mi na tom právě líbí. Že na lekci přijdou lidi, kteří se snaží hodinu si užít.

Který hudební styl se vám nejvíc líbí?

Zumba se dá cvičit na mnoho různých druhů latinskoamerické hudby – já mám nejraději styl cumbia a reggaeton.

Čím si vysvětlujete, že je o zumbu takový zájem i v České republice?

Hodiny jsou postavené tak, že to musí chytit každého. Hýbete se na skvělou hudbu, která je tak dynamická, že vás nenechá v klidu. Cítíte, že se vám chce tancovat, a lektor to jen usměrní jednoduchou choreografií.

Navíc tu nic není špatně, cokoli uděláte, je dobře. Do ničeho se nemusíte nutit, všechno jde samo, přirozeně.

Dá se podle vás zumbou opravdu zhubnout?

Jednoznačně ano. Je to dané kombinací pomalých a rychlých pohybů. A pokud do toho dáte všechno, výsledek se rychle dostaví.

Všimla jsem si, že na konci každé lekce se potíte stejně jako všichni, komu předcvičujete.

To je pravda, já to jinak neumím. Když slyším hudbu, už mi v hlavě běhá sestava cviků a jdu do toho. U zumby to nejde, dělat něco jen napůl. Pokaždé do toho dám všechno.

Choreografie jednotlivých skladeb si vymýšlíte sama, nebo jsou dané?

Jako každý lektor dostávám DVD, kde jsou ukázkové choreografie. Když se mi předváděné prvky líbí, převezmu je a doplním o své.

Některé sestavy si vymýšlím úplně sama. Vždycky záleží na tom, jak mi která písnička sedí. Jenomže mně se líbí v podstatě všechny. Poslouchám je doma, v autě, od rána do večera, pořád. Navíc je musím dobře znát, abych při lekci nezapomněla choreografii.

ALENA ČECHOVÁ

14.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karolína Plíšková na Roland Garros.
20

Soupeřky rozhodly: Plíšková bude jedničkou i při US Open

Desetisíce obyvatel Hongkongu vyšly do ulic
4

Tisíce lidí v Hongkongu vyšly do ulic kvůli zatčení trojice aktivistů

Bez elektřiny desítky hodin, stojí i některé vlaky. To je účet páteční bouřky

Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo v jižních Čechách spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život. Ještě v neděli večer zůstávaly bez elektřiny domácnosti nejen v okolí lipenské přehrady. 

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

/FOTOGALERIE/ U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

/ROZHOVOR/ Režisér filmu Václav Marhoul, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku ve středních Čechách. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení