Bolesti kloubů, únava, vyčerpávající dráždivý kašel a vysoká teplota, která náhle vyskočí až ke čtyřicítkám. To jsou obecně známé symptomy chřipky, jejíž hrozba se s příchodem podzimu stává aktuální. Chránit sebe i svou matku před možnými komplikacemi, které by vzešly právě z chřipky, se již několik let snaží Judita Križanová z Dobšic. „Mamince je osmaosmdesát a jako bývalá zdravotní sestra vím, jak je imunitní systém u starého člověka oslabený. Takže nechci nic riskovat a již několik let se necháváme očkovat a musím říct, že vakcíny skutečně fungují," pochvalovala si Križanová s tím, že vzhledem k věku již za vakcínu neplatí.

Vyvrátila tak obecně vžitý mýtus, že očkovaný chřipku dostane i přes vakcínu, kterou mu lékař píchne do ramene. Mnozí lidé totiž nerozlišují chřipku a jiné nemoci dýchacího ústrojí, proti kterým očkování pacienta neochrání. To je nutné každý rok opakovat, protože chřipkové viry se obměňují a tomu se musí přizpůsobit i složení vakcíny.

Právě ve středu se nechal proti chřipce očkovat Libor Dostál. „Lékař mi napsal recept, v lékárně mi pak ampule s látkou objednali a já se jen zastavil do ordinace pro injekci," popsal Dostál.

Jak chránit sebe i ostatní
- při kašlání a kýchání je nutné překrývat si ústa kapesníkem určeným na jednorázové použití
- použité kapesníky ihned odhodit do odpadkového koše
- mýt si pravidelně ruce
- při prvních příznacích chřipky navštívit okamžitě lékaře
- v případě onemocnění udržovat od ostatních odstup alespoň jeden metr
- s chřipkou nepracovat a nechodit do školy ani na jiná místa s větší koncentrací lidí
- neobjímat se, nelíbat a nepodávat ruce při pozdravu
- nedotýkat se očí, nosu nebo úst neumytýma rukama
Zdroj: www.euro.who.int/influenza

Recept ale není nezbytně nutný, ve většině oslovených lékáren objednají příslušnou vakcínu dle požadavku zákazníka a přijde zhruba na dvě stě až tři sta korun. Některé zdravotní pojišťovny, jako například VZP, vakcíny zpětně proplácí.

Podle znojemského lékaře Lubomíra Černoška je očkování důležité zejména pro starší pacienty. „Doporučuji je všem nad pětašedesát let, ale rozhodnutí je pak na samotných pacientech. U mladých lidí je možná lepší, když si chřipku v lehčí formě prodělají a vytvoří si protilátky. U starších lidí je už ale imunita oslabená," uvažoval Černošek.

Většina případů chřipkových onemocnění končí v ordinacích praktických lékařů, ale výjimkou není ani hospitalizace. „Za uplynulou sezonu evidujeme v kraji zhruba deset pacientů, kteří skončili v nemocnici," naznačila Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice v Brně.

Pacient s chřipkou by měl dodržovat klidový režim a zůstat v posteli. V opačném případě může dojít ke komplikacím, jako je zápal plic, zánět svalů, zánět srdce nebo postižení nervového systému.

Obecně je proočkovanost populace proti sezonní chřipce nízká. Podle údajů z distributorských společností se pohybuje mezi čtyřmi až sedmi procenty. Očkovat se tedy nechává u nás zhruba každý dvacátý.

Ideální čas na očkování nastává právě před příchodem zimy. Vakcína začíná chránit před onemocněním za čtrnáct dní a ochrana trvá obvykle půl roku až jeden rok.

Ročně onemocní chřipkou asi patnáct procent lidí. V roce 2013 zemřelo v celé zemi sto čtyřiadvacet lidí na chřipku a následně způsobené komplikace. Mrtvých bylo nejvíce za poslední čtyři sezóny. Právě tak dlouho hygienici statisticky evidují počty úmrtí v souvislosti s chřipkou. Čísla začali evidovat po tehdejší pandemii nových mutací chřipkových kmenů. Očkování by mělo riziko úmrtnosti snížit až o osmdesát procent.