Která centra v tuto chvíli dostala vakcínu proti H1N1?
Jsou to vybraná centra v nemocnicích, ambulance praktických lékařů Dopravního zdravotnictví a jednotliví praktičtí lékaři. S těmi by se měla distribuční firma spojit a nejpozději v prvních dvou dnech tohoto týdne jim vakcínu rozvést.

Kolik dávek dostávají?
Do Olomouckého kraje je v první várce rozvezeno orientačně devět až deset tisíc dávek. Očkovací centra v nemocnicích či Dopravním zdravotnictví, kde se bude očkovat zdravotnický personál a záchranná služba, a také personál dvou infekčních oddělení dostaly každá po 210 dávkách. Praktičtí lékaři v této první fázi deset dávek. Podle dohody se mají vzájemně naočkovat lékař a sestra v ordinaci a poté také nejbližšího praktického lékaře pro děti a jeho zdravotní sestru. Zbylých šest dávek je pro chronicky nemocné.

O jaké pacienty se jedná především?
Jsou to lidé s komplikovaným onemocněním, například astmatici, lidé po operacích srdce či transplantaci.

Jak se to dotyční dozvědí, že se právě jich očkování týká?
Praktičtí lékaři dostali informace od ministerstva zdravotnictví, jak mají s látkou zacházet, jak ji ředit a koho přesně mají očkovat. Jmenné seznamy pacientů dostali od pojišťoven, které data vyjely ze svých systémů podle diagnóz.

Lékař tedy pacientovi zatelefonuje?
Praktický lékař nebo očkovací středisko má povinnost obeslat podle jmenných seznamů jednotlivé pacienty. Je na nich, jakou formu zvolí. Každopádně to musí zvládnout během tohoto týdne. Mají docela fofry.

Zhruba kolik obyvatel Olomouckého kraje by mělo být naočkováno? Padesát nebo až sedmdesát tisíc?
Když se hovořilo o potřebě aplikace dvou dávek, bylo to na 32 000 lidí. Jenže u některých chronicky nemocných se stále hovoří o dvou dávkách, jde o pacienty po transplantacích, dialýzované a lidé s deficitem imunity. V tuto chvíli přesné číslo zveřejňovat nebudeme.

V takovém počtu se zatím neočkovalo. Jak se to organizačně zvládá?
Faktem je, že zcela ideální to není. Jednotlivá centra a praktici musejí úzce spolupracovat s distribuční firmou, která vakcíny rozváží, a sledovat pandemický odkaz na webu ministerstva zdravotnictví.

Pokud jde o samotnou aplikaci, Česká lékařská komora doporučuje lékařům, aby nechali pacienty podepsat před očkováním informovaný souhlas kvůli případným nežádoucím účinkům, za které není výrobce zodpovědný. Jak mají pacienti postupovat?
Stát otálel s očkováním proto, že chtěl pro občany registrovanou očkovací látku. Procento vedlejších účinků by mělo být stejné jako u každého jiného očkování. Informovaný souhlas není zapotřebí. Každopádně očkování je to dobrovolné. Pokud ho někdo odmítne, musí to lékař zaznamenat do jeho zdravotní dokumentace a pacient toto stvrdit svým podpisem.

Budou lidé platit aplikaci nebo regulační poplatek, jako u jiného očkování?
Ne. Toto očkování je včetně aplikace hrazeno státem. Regulační poplatek proto lidé platit nemusejí.

Pokud někdo má o očkování zájem, je například opakovaně po zápalu plic, ale není vybrán pro očkování proti H1N1, co má udělat?
Měl by se informovat u svého praktického lékaře, ten sepíše jeho diagnózu a jeho jméno dá na vědomí očkovacímu centru. To se pak samozřejmě podle možností bude snažit vyhovět.

Reakce některých lékařů na vakcínu byly zpočátku hodně odmítavé. Máte aktuální odezvu?
Zpočátku snad polovina naznačovala, že jí není příliš nakloněna. Nyní i vzhledem k vývoji epidemiologické situace a průběhům onemocnění postupně názor mění.