Na otázky, jak se s ječným zrnem vypořádat, zda je možné mu předcházet a co je jeho příčinou, odpovídá v následujícím rozhovoru Soňa Karkanová, lékařka očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Co vlastně ječné zrno je a jakou část oka postihuje?
Jedná se o zánět mazové žlázky některé z řas horního či dolního očního víčka.

Můžeme sami podle příznaků zjistit, že jde právě o ječné zrno?
Mezi počáteční příznaky patří bolest, zarudnutí a otok víčka, po nějaké době se vytvoří bulka s bělavou čepičkou prosvítajícího hnisu. Prvotní příznaky jsou však nespecifické.

Je vždy nutné vyhledat lékaře?
Ječné zrno v lepším případě samo uzraje, praskne a zmizí. Pokud je však zrno příliš bolestivé či přetrvává dva týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který buď zahájí konzervativní terapii nebo zrno sterilně nařízne, což umožní hnisu vytéci. Toto naříznutí se provádí v lokální anestesii, u dětí se někdy přistupuje k anestesii celkové.

Můžeme říci, že existují rizikové faktory, díky nimž na toto onemocnění trpí někteří lidé více než jiní?
Mezi rizikové faktory pro vytvoření ječného zrna patří jednak zdravotní stav – cukrovka, růžovka (rosacea – porucha mazových žláz), zánět slzných žláz, snížená imunita, hormonální změny či poruchy, mastná pokožka – ale také chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru), snížená frekvence mrkání (zejména při práci s počítačem či sledování televize), mnutí očí znečištěnýma rukama a vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Je možné předcházet opakovanému výskytu této nemoci?
Pro prevenci nemoci, pokud se nevyskytuje opakovaně, postačí hlídání a snižování rizikových faktorů. Při častějším výskytu je vhodné věnovat očím zvýšenou péči – především hygienu. Nejlépe pravidelné čištění. V současné době jsou na trhu volně prodejné preparáty určené přímo k hygieně víček.

Existují komplikace při neléčení tohoto onemocnění?
K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu často spojené s horečkou (zánět slzné žlázy, zánět očnice…), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.

Dagmar Čerňanská