Pupečníková krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře a odebírá po porodu dítěte, přináší naději k vyřešení desítek nemocí. V Německu díky ní lékaři pomohli dítěti s mozkovou obrnou.

„Léčba dítěte s mozkovou obrnou se v Německu uskutečnila vůbec jako první. Díky kmenovým buňkám z vlastní pupečníkové krve byla naprosto úspěšná," uvedla mluvčí Národního centra tkání a buněk v Brně Andrea Gutová. Dodala, že to není jediný případ, kdy tato metoda pomohla při léčbě závažného onemocnění.

Využití pupečníkové krve bylo také jedním z témat, o kterém v dubnu promluvili na konferenci v Brně lékaři z ciziny. „Podle prezentovaných výsledků je zcela zřejmé, že Česká republika je v tomto oboru teprve na začátku," uvedla ředitelka centra Matějková.

Klinické studie

Na světě existuje mnoho klinických studií pojednávajících o využití pupečníkové krve k léčbě. „Je jich asi 400. Podle nich by se pomocí kmenových buněk z pupečníkové krve dalo léčit zhruba 200 nemocí. Vše je ale zatím ve vývoji, takže se to může změnit," poznamenala Gutová.

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře. Je to krev dítěte, která se nemísí s krví matky. Odebírá se těsně po porodu a dá se uchovávat řadu let. Právě uchování nabízí Národní centrum tkání a buněk v Brně. Pupečníkovou krev lze využít k vlastní léčbě pro dítě nebo pro dárcovství. Podle Gutové má využití kmenových buněk z pupečníkové krve mezi českými lékaři zastánce i odpůrce. „Jsou různé póly. Někteří využití potenciálu krve nevěří, další si za její účinností stojí," doplnila Gutová. Zahraniční odborníci na konferenci však jednoznačně mluvili o pozitivech. „Česká republika neumí využít možnosti, které pupečníková krev jako zdroj nabízí," uzavřela ředitelka centra Matějková.