Letos pylová sezona začala na začátku března, loni oproti tomu kvůli mírné zimě už v lednu. Aktivní je teď hlavně líska. „Posledních čtrnáct dnů mi kvůli ní v ordinaci pacienti přibývají. Stačí jí, když je teplota asi pět dnů kolem desíti stupňů," potvrdil brněnský alergolog Sáva Pešák.

Kromě toho je teď aktivní taky olše, topol, jasan, drnavec nebo kopřiva. „Koncem března se ale hodně začne uplatňovat taky bříza," připomněl Pešák. Od května pak budou nejaktivnější trávy a na konci léta pelyněk či ambrozie. Pylová sezona končí zhruba v listopadu s prvními mrazy.

Pyly snadno překonávají třeba i třicetikilo­metrovou vzdálenost. „I proto je prevence těžká. Člověk se v sezoně pylům nevyhne. Pacientům ale radím, aby se místům, kde se pyly vyskytují, alespoň v době sezony vyhýbali a brali potřebné léky," uvádí lékař. V domácnosti podle něho mohou pomoci i sítě v oknech.

Pyly se šíří hlavně za teplého větrného počasí, alergikům se naopak žije lépe, když lehce poprchává. „Vyčistí se totiž vzduch a pyly klesají k zemi," vysvětluje Pešák.

To si teď budou alergici užívat až do neděle. Pak se zase vyjasní. „Dnešek bude beze srážek, v pátek a v sobotu očekáváme drobný déšť. Teploty však nepřesáhnout deset stupňů. Začátek příštího týdne už ale bude jasný a slunečný s teplotami nad deset stupňů," informovala Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.