Jen málokdo ví, že nádory prsu patří k těm, které se dnes daří vyléčit nejlépe. Současná medicína má k dispozici celou řadu možností, jak karcinom prsu nejen úspěšně léčit, ale dokonce i vyléčit. Ženy se tak mohou vrátit do normálního života, pracovat, mít rodinu a věnovat se svým koníčkům.

Čím dříve se dostanou k lékaři a je stanovena diagnóza a zvolena správná léčba, tím jsou jejich šance vyšší.

Pomozte mi

Každý rok si jen v Česku vyslechne diagnózu zhoubný nádor prsu více než šest tisíc žen. Právě karcinom prsu je u žen vůbec nejčastějším nádorem a počet nemocných rok od roku vzrůstá. Onemocnět mohou ženy bez ohledu věk, sociální postavení nebo počet dětí. Pro každou ženou je ale sdělení, že má nádor prsu, vždy šok.

„Když se dozvíte, že s vašimi prsy není něco v pořádku, ptejte se svého lékaře a chtějte po něm co nejvíce podrobností o své nemoci. Zajímejte se o to, zda je nádor zhoubný, nebo nikoliv. Pokud se jedná o zhoubný nádor, ptejte se na další postup léčby a možnosti, které máte,“ vysvětluje Janetta Bogdanová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu. Vždy je podle ní dobré, když je s ženou u lékaře i někdo další, ať již partner, někdo z rodiny nebo dobrá kamarádka.

Rozhodující pro léčbu je histologický nález. „Dokážeme získat velmi přesné informace nejen o velikosti nádoru, ale také o jeho struktuře a dalších vlastnostech. Díky tomu je možné pacientovi léčbu ušít na míru a neztrácet jeho drahocenný čas,“ popisuje profesor Aleš Ryška, přednosta Fingerlandova ústavu patologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Jenže aby lékař mohl správně rozhodnout o léčbě, je nutné, aby bylo histologické vyšetření provedeno a také vyhodnoceno správně. Každý pacient má přitom právo znát svůj histologický nález.

Je možné si také vyžádat jeho „druhé čtení“, neboli kontrolu v jiné referenční laboratoři. To je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Mluvte s lékařem

Čím více informací o své nemoci máte, tím lépe pro vás. Lépe se pak dokážete rozhodnout o své léčbě. Jednotlivé pacientky se od sebe liší nejen typem nádoru, ale stádiem onemocnění, genetickou výbavou a zdravotním stavem. Proto je dobré, aby ještě před tím, než je zahájena léčba, sejde se takzvaná mammarní komise složená z odborníků, chirurga, onkologa a radiologa.

„Léčba je komplexní a pro každý jednotlivý případ specifická. Před jejím zahájením musí být jasně stanoveno, které typy terapie a v jakém pořadí budou indikovány, případně aplikovány. Je žádoucí, aby tímto rozhodovacím procesem prošla každá pacientka s nově diagnostikovanou rakovinou prsu. Z praxe ale víme, že se tak v Česku vždy neděje,“ popisuje Pavel Jandík, vedoucí lékař Komplexního onkologického centra a Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Bohužel ne vždy má žena možnost, aby se jí věnovalo hned několik odborníků. Od jednoho lékaře se dozví diagnózu i léčbu a často ani neví, že by se mohla léčit jinak.

„Je třeba, aby si mohla pacientka potvrdit, zda léčba, která jí byla určena, je právě pro ni tou nejlepší, nebo zda existuje ještě nějaká další možnost,“ dodává Janetta Bogdanová. Od června tak na webových stránkách www.rakovinaprsu.cz začne fungovat virtuální mammární tým, který bude ženám k dispozici a pomůže jim při rozhodování o další léčbě. Najdete zde také kontakty na organizace, které pomáhají pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým.

Nebojte se zeptat

Snažte se od svého lékaře získat co nejvíce informací o své nemoci. V rozhovoru vám mohou pomoci například tyto otázky:

Jak závažný je můj nález? Byly zjištěny nějaké metastázy?

Jaký typ nádoru mám? Jak dopadlo histologické vyšetření?

Jaké možnosti léčby přicházejí v úvahu a kterou byste mi doporučil?

Jaký účinek by v mém případě měla biologická léčba?

Jaká rizika jsou s navrhovanou léčbou spojena?

Jaký typ operace mě čeká? Je možné, aby můj prs zůstal zachován?

Existuje pro mě méně nepříjemná varianta léčby?

Kolik pacientek s rakovinou prsu se ročně léčí ve zdejší nemocnici?

Kdybych se léčila v onkologickém centru, měla bych lepší možnosti léčby?

Jak rychle musí být léčba započata?

Jak může léčba ovlivnit můj každodenní život a kdy se budu moci vrátit do práce?

Ráda bych, aby navržený postup posoudil ještě jiný lékař. Mohl byste mi

zprostředkovat konzultaci v onkologickém centru?

Další otázky a podrobnosti se dozvíte na www.rakovinaprsu.cz

LUDMILA HAMPLOVÁ