Ročně na rakovinu varlete umřou stovky mladých Čechů, nemoc propuká nejčastěji mezi 18. a 40. rokem. Důkazem, že se nemoci nevyhnou ani aktivní lidé, může být badmintonista Petr Koukal či hokejista Peter Frühauf. „V kabině jsme jedli zelňačku, jely fórky morbidnějšího charakteru, dělali jsme si z toho srandu, jenže náš fyzioterapeut to vzal vážně a poslal mě do nemocnice. Možná mi tím prodloužil život," svěřil se Frühauf v lednu Deníku.

Na nádory pohlavních orgánů letos upozorňuje i sbírka ligy, na kterou můžete koupí symbolické kytičky, jež bude dnes nabízet více než 13 tisíc dobrovolníků ve žlutých tričkách na 1100 místech po celé republice. Do akce Český den proti rakovině se zapojí skauti, školy i pacientské organizace. „Za 25 let činnosti Liga rozdělila více než 255 milionů korun," rekapituluje předsedkyně Ligy Michaela Fridrichová. „Příznivou informací je, že sledujeme stagnaci, respektive pokles úmrtnosti na zhoubné nádory obecně 
u mužů i žen, ve výskytu u nás dlouhodobě přetrvává nepříznivá situace, počty nově hlášených případů převyšují evropský standard," upozorňuje primář Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Daniel Driák.

Očkování

Neméně nebezpečné jsou 
i nádory ženských intimních partií, v roce 2012 podle statistik onemocnělo nádorem děložního hrdla více než 
čtyři tisíce žen, desetina jich podlehla. Přitom proti většině druhů papilomavirů, které nemoc způsobují, existuje očkování, které mají dva roky hrazené z veřejného pojištění dívky ve věku 13 let. Jestli ho ale Češky začnou dostatečně využívat, se podle Fridrichové pozná na úbytku počtu případů až za několik let, kdy začnou být sexuálně aktivní.

Jak se chovat, aby se nádor neobjevil? Například u rakoviny děložního těla jsou rizikovými faktory obezita, cukrovka, kouření, vysoký krevní tlak či bezdětnost. Jak upozorňuje Liga, pravidelné cvičení a redukce váhy sníží nebezpečí až o 46 procent.
V rámci prevence se bude dnes upozorňovat i na rakovinu kůže, lidé si budou moci 
v mnoha městech nechat vyšetřit kožní znaménka dermatologem. „Při vyšetřeních na akcích naši lékaři nacházejí případy zhoubných nádorů včetně nebezpečného maligního melanomu," uvedla lékařka Jana Hercogová.

Nádory intimních partií v Česku.

Předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová regionálnímu Deníku řekla:

Kytičky se musí dělat v Číně, jinak by byly příliš drahé

Praha – Stačí málo, udělat si samovyšetření nebo si zajít na gynekologii, aby se vážná nádorová onemocnění zjistila včas a dalo se Ilustrační foto.předejít fatálním důsledkům, říká předsedkyně Ligy proti rakovině a lékařka Michaela Fridrichová.

V letošním roce je celá kampaň vedena proti rakovině pohlavních orgánů. Podceňují Češi tuto chorobu?
Jsou to onemocnění, která postihují velkou spoustu mladých žen – nádory hrdla
a čípku děložního, a mladých mužů, to jsou nádory varlat. Málokdo si připouští, že by vůbec mohl onemocnět, že by se ho to mohlo týkat.

Je u nás více promiskuity, tedy sexuální nezávaznosti, a zvyšuje se riziko přenosných chorob?
To úplně neumím posoudit, ale je to pravděpodobné. Nicméně v českých zemích počet případů stoupá u všech nádorů. Jde o kontinuální proces, který se nemění. Snižuje se však úmrtnost, alespoň to je pozitivní. Pro Českou republiku bylo v roce 2010 skoro 500 případů nádorů varlat a 33 úmrtí. Postihují mladé muže ve věku 17 až 40 let, to je přesně ta kategorie lidí, kteří jsou nejvýkonnější, kteří mají největší potenciál práce, života, učení, všechno mají před sebou. Je to závažná záležitost a měli by minimálně vědět, že se jim to může stát.

V jakém věku je nejvhodnější očkování proti rakovině děložního čípku?
Nejlepší je, když jsou očkovány mladé dívky, které ještě nezačaly pohlavně žít, takže se nedostaly lokálně s virem do styku.

Zvyšují se u nás počty gynekologických nádorů?
Jde o pozvolný nárůst, ale výskyt je po celém světě. 
V Evropě bylo 58 tisíc nových případů rakoviny děložního hrdla, úmrtnost 24 tisíc lidí. Jsou to mladé ženy a je dobré o tom vědět. Prevence přitom zase nikoho tolik nezatíží. Dojít si ke gynekologovi na vyšetření a na stěr není tak hrozné. Doba vývoje od první fáze nemoci, tzv. epiteliální léze se odhaduje na deset až patnáct let, což je čas, kdy se dá onemocnění zachytit. Dojít občas na gynekologickou kontrolu je to minimum, co můžeme udělat.

Vraťme se k rakovině varlat, věnují se Češi prevenci?
Podle nedávného dotazníkového šetření mezi 150 českými muži vyplývá, že 77 procent mužů nikdy nedostalo informační materiály o rakovině varlat, nikdy o ní nic nečetli a dokonce si nedělali ani samovyšetření, tedy nesáhli na sebe ani při mytí.

Kolik odhadujete, že letos během kampaně vyberete peněz?
Posledních pět nebo šest let se pohybujeme kolem 14,5 milionu korun. Je tam víceméně stagnace, ale vzhledem k ekonomické situaci je to velmi slušný výkon.

Na co peníze půjdou?
Používáme je na tři hlavní pilíře – na dlouhodobý program prevence, na vědu a výzkum a na zlepšení života onkologicky nemocných. Prevence je jasná. To jsou publikace nebo třeba letáčky, které se dostávají ke každé kytce. Vydáváme publikace ke každému nádorovému onemocnění, jsou volně distribuovatelné, například přes ordinace nebo školy, jež projeví zájem.

Jak pomáháte onkologickým pacientům?
Například rekondicemi, rehabilitačními pobyty, buďto na Pleši nebo v Meziboří nebo Lázních Toušeň jim pomáháme s rehabilitací a přispíváme jim finančně. Také dáváme peníze na dovybavení onkologických pracovišť 
i na hospice. Provozujeme nádorovou linku a alespoň symbolicky hradíme čas odpovídajících lékařů.

Kolik jedna kytička stojí?
Kytičku prodáváme za 20 korun a náklady na kytičku jsou asi devět až deset korun. Není to žádná sláva, musejí se dovážet. U nás není žádná chráněná dílna, která by je byla schopná vyrobit.

A odkud tedy jsou?
Z Číny. Všechno se vozí z Číny, v Evropě to nikdo za tyto peníze neudělá. Poškozené kytičky nebo kytičky 
z předchozích let nám přestužkovávají v chráněných dílnách v Mělníku, ale 150 tisíc kytiček nejsou schopní udělat, i když mají čas několik měsíců dopředu.

JAN DRAHORÁD