Muž původem ze západořeckého Agrinia zemřel v pátek v nemocnici v Patrasu na severu Peloponéského poloostrova, upřesnilo řecké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KEELPNO).

Epidemie dengue zasáhla Řecko naposledy v letech 1927-28. Avšak v roce 2003 zdravotníci zaznamenali výskyt komára tygrovaného (Aedes albopictus), který je hlavním přenašečem viru způsobujícího dengue.
Za poslední desetiletí se tomuto moskytovi podařilo proniknout do dvacítky evropských zemí, zejména na pobřeží Středozemního moře. Registrován byl ale i v částech Německa, v Belgii a Nizozemsku. Izolované případy horečky se objevily i ve Francii a v Chorvatsku.

Virus dengue vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného. KEELPNO vyšle do oblasti Agrinia tým, který zhodnotí především nutnost nasazení insekticidů. Už v červenci středisko varovalo před výskytem západonilského viru, jejž rovněž přenášejí moskyti. Několik případů této nemoci bylo zaznamenáno na předměstí Atén, kde byl následně vydán zákaz kropení, aby se předešlo vzniku stojatých vod, a nasazeny byly také insekticidy.

V Kongu řádí ebola

Zatímco v Řecku se objevila krvácivá horečka dengue, v Kongu zabil nejméně 14 lidí usmrtil virus eboly. První případ úmrtí na tuto nemoc se v zemi objevil v srpnu; krizi se však zatím nepodařilo zvládnout. Uvedli to v pondělí představitelé zdravotnických organizací, které citovala agentura Reuters.

Epicentrum nákazy je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) město Isiro ve Východní provincii, virus se ale rozšířil do 75 kilometrů vzdálené osady. Podle pracovnice organizace Lékaři bez hranic zdravotníci do neděle potvrdili nebo měli podezření na 29 případů nákazy, které podlehlo skoro 48 procent infikovaných. Skoro 170 lidí podle činitelů zdravotníci pozorují, zda se u nich objeví příznaky nemoci.

WHO požádala dárce o skoro dva miliony dolarů na pomoc konžskému zdravotnictví v boji s touto nebezpečnou nemocí. Ebola patří k nejnebezpečnějším chorobám na světě. Přenáší se tělesnými tekutinami včetně slin a zatím proti ní neexistuje účinný lék. Její projevy se léčí antibiotiky, prášky proti bolesti a prostředky, které mají posílit obranný systém pacienta. Nemoci podléhá téměř 70 procent nakažených.

V sousední Ugandě jiný druh eboly podle Reuters nedávno zabil 36 lidí, od 3. srpna se v zasažené oblasti další případ nákazy neobjevil a epidemie tak podle WHO zřejmě skončila. Do Konga nákazu pravděpodobně zavlekli lidé, kteří v přírodě snědli nakažené maso.