VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REPORTÁŽ: Jak se děti léči v Lázních Luhačovice

Opakované záněty průdušek, stavy po zápalech plic, operacích hrudníku či například alergická rýma. To vše patří k nejčastějším důvodům, které celoročně přivádějí děti do komplexu Dětských léčeben v Luhačovicích.

1.8.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
9 fotografií

Dětská léčebna v LuhačovicíchFoto: DENÍK/Lenka Bořutová

Cestou tam očekávám typicky chladné nemocniční prostředí. Když však vstupuji do II. Dětské léčebny – Miramonti, berou mé děsivé představy rázem za své. Vítají mě totiž útulně vypadající prostory vymalované teplými barvami a nejrůznějšími obrázky na zdech. Cestou k primářce Janě Rydlové míjím menší ratolesti i mládež.

„Léčíme děti od dvou do devatenácti let s nemocemi dýchacích cest a plic a děti od deseti let s obezitou,“ přibližuje mi hned v úvodu primářka. Podle ní hrají prim respirační onemocnění, která představují zhruba 95 procent diagnóz. Ostatní se léčí s komplikacemi souvisejícími s obezitou. Ve spolupráci s dietní sestrou se děti snaží naučit, jak a kdy jíst a čeho se naopak vyvarovat.

Během letních měsíců přijíždí také hodně středoškoláků. „Jedná se zpravidla o astmatiky. Máme tu asi šest dorostenců po operacích hrudníku či po těžkých zápalech plic,“ upřesnila. Kromě léčebných procedur mají v harmonogramu i aktivity odpovídající jejich věku. „Chodí na kulturní představení, bowling a při dobrém počasí hrají míčové hry na hřišti,“dodala.

Léčí i místní klima

Velké procento však představují hlavně dětští návštěvníci lázní. Obecně prý přibývá astmatu u mladších dětí. U více než 60 procent se podle Rydlové astma diagnostikuje do pěti let věku. „Je důležité začít s léčbou včas,“ podotýká lékařka. Zajímám se, zda včasná léčba může předejít chronickému onemocnění či dokonce úplnému vyléčení. „Předejít tomu určitě může. O úplném vyléčení však zcela hovořit nejde. Může se ale stabilizovat tak, že dotyčnému nebrání v žádné činnosti,“ zdůraznila.

Kromě astmatu přijíždějí děti například se záněty průdušek a alergickou rýmou. A jaké jsou nejúčinnější léčebné postupy? „Jsme přesvědčeni o tom, že je to komplexní působení veškerých procedur včetně místního klimatu. Že je léčba úspěšná je jasné, jinak by se nám sem děti nevracely. A lékaři nepsali návrhy na lázeňskou péči, kdyby neviděli ten efekt,“ míní Rydlová s tím, že organismus mnoha dětí se udrží v lepší kondici po celý rok.

V některých vážných případech je to prý pět měsíců či půl roku. Záleží na diagnóze. Že komplex Dětských léčeben se těší oblibě dokazuje to, že pacienti přijíždějí doslova ze všech koutů České republiky. „Nejvíce jezdí ze severní Moravy. Nejčastěji z Ostravska a Karvinska. Pak tu máme ratolesti z Brněnska či Břeclavska, Valticka, ale i Vsetínska a Zlínska,“ upřesnila Rydlová a dodala, že čím dál více jich do lázní míří také z Prahy a jižních a severních Čech.

Mlžina? Co toje?

Zatímco procházíme chodbami, potkáváme děti mířící na procedury podle svého individuálního harmonogramu. „Důležitá je rehabilitace. Pokud jsou děti zahleněné, fyzioterapeutové je učí správně odkašlávat, dýchat, a zbavit se hlenu tak, aby se jim zlepšilo nejen dýchaní ale také plicní funkce,“ vysvětluje mi primářka. Pozornost však prý soustřeďují i na zvýšení tělesné zdatnosti. Podle ní využívají pomůcek jako jsou například dechové trenažery, které cvičí dýchací svaly.

„Rehabilitaci tvoříme tak, aby byla v souladu s nejnovějšími znalostmi, vědomostmi a trendy,“ míní Rydlová. Současně si pochvaluje nové inhalátory. Děti s nimi na Miramonti pracují v novém inhalatoriu. „Je tam lepší mlžina, která se dostane až do plicních sklípků,“ začne mi vysvětlovat lékařka když její výklad přeruším. Slovo mlžina totiž slyším poprvé. Dozvím se, že se jedná o rozptyl maličkých kapének minerální vody, tak aby se dostaly do nejmenších dýchacích cest.

„Navíc v inhalatoriu děti kloktají a prolévají si nosy což je důležitá procedura, k tomu aby se odhlenily,“ dodává Rydlová. Účinky prý ocení například ratolesti s chronickou rýmou a záněty dutin. Když dorazíme do místnosti, kde děti inhalují, zaujatě je pozoruji. Sedí vedle sebe na židličkách a z přístrojů připevněných na zdi inhalují.

Co a jak, jim radí usměvavé dámy v bílých pláštích. Přestože se děti tváří spokojeně, neubráním se otázce, zda to pro někoho nemůže být náročné či nepříjemné. Děti prý ale musejí všechny procedury vnímat pozitivně. Jinak není účinek správný. „Pokud dítě určitý postup nezvládne, fyzioterepeuté se mu věnují individuálně. Žádné nepříjemné pocity nepřipadají v úvahu,“ ubezpečila.

Když procházíme útrobami Miramonti, zaujme mě velká vana. Tam si malí pacienti užívají například perličkovou či zásaditou koupel. Přírodní minerální lázeň má prý pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Vstřebáním kysličníku uhličitého má totiž docházet k lepšímu fungování srdce. Koupele si pochvaluje například sedmnáctiletý Alexey Zorin z Prahy.

„Uhličitá koupel je velmi relaxující a určitě má i pozitivní vliv na imunitu,“ míní Zorin s tím, že se po proceduře cítí odpočatý. „Jsem spokojený,“ dodává s úsměvem.

Léčba i hra

Sedmnáctiletý Vladimír Štěrbovský z Ostravy zas oceňuje návštěvy posilovny a plavání. „Na Miramonti je už po třetí,“ pochvaluje si.

Zatímco se vydáváme do tělocvičny, primářka Rydlová mi popisuje, jak vypadá typický den v dětské léčebně. „Vstávají před sedmou ráno, kdy od sestřiček dostanou své léky. Poté dýchají pefr (měření maximální výdechové rychlosti. Pozn. red.), kde vidíme, jestli se jim nehorší plicní funkce. Je to zároveň trénink dýchacích svalů,“ vysvětluje mi.

Ratolesti neminou ani vizity lékařů a pravidelné kontroly. Poté už přichází na řadu snídaně a dělení do skupinek. „Některá jde například inhalovat, jiná odchází například rehabilitovat,“ přibližuje lékařka. Děti tak během dne zvládnou několik procedur, vycházku s doprovodem a žáci základní školy během školního roku také vyučování.

V tělocvičně malí pacienti protahují své svaly na cvičebních podložkách nebo cvičí na balónech. Na volnočasové aktivity však mají vyčleněné prostory také. V herně, kam vzápětí s Rydlovou zamíříme, děti na koberci hrají obří dámu. O kousek dál školačka vyšívá. „Menší děti mají rády hlavně výtvarné kroužky, kde se jim věnují vychovatelky,“ doplnila primářka.

Přestože v budově potkáváme ratolesti s rodiči i bez nich, ubytování má svůj řád. „Pravidlem je, že na patře jsou buď maminky s dětmi nebo jenom děti,“ vysvětluje mi s tím, že například v nedalekém léčebném domě Vítkov jsou ubytované pouze maminky s dětmi.

V komplexu Dětských léčeben Lázně Luhačovice je takříkajíc živo po celý rok. Na Miramonti mají v současnosti obsazených všech 135 lůžek. „V léčebném domě Vítkov je kapacita třiadevadesát lůžek a ve vile Rodina jednatřicet,“ doplnila primářka s tím, že o zdraví dětí pečují celkem čtyři lékaři, víc než dvacítka zdravotních sester a čtyři fyzioterepeuté. „Pro případy potřeby je zajištěna čtyřiadvaceti­hodinová pohotovost,“ uzavřela primářka.

Autor: Lenka Bořutová

1.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok před britským parlamentem
AKTUALIZUJEME
18 10

Teror před britským parlamentem: Útočník čtyři lidi zabil a 40 zranil

Ilustrační foto.
29

EET a fitness: trenéry čeká existenční dilema, zákazníky fronty

Britská policie provedla razii v Birminghamu

Britská policie dnes provedla razii v Birminghamu. Stalo se tak den po teroristickém útoku v Londýně. Zátah s tímto činem podle informací televize SkyNews souvisí, ačkoli to úřady oficiálně nepotvrdily. BBC v noci na dnešek uvedla, že je možné, že útočník si v Birminghamu vypůjčil auto. Tato informace ale ověřena nebyla.

Katastrofa: Zelenina zdražila!

„Brutální zdražení potravin." „Salátová krize!" „Zákazníci zuří: Zelenina je moc drahá!" „Oběti letošní zimy: okurky, cukety, ledový salát." Češi jsou od počátku roku zásobováni katastrofickými zprávami o tom, jak letos zdražuje zelenina. Jeden by snad začal okopávat zanedbaný záhumenek či navezl na balkon pytle plné hlíny, aby si mohl vypěstovat pár rajčátek a nějakou tu okurku.

Očkování proti chřipce může způsobit narkolepsii

 Vědci přišli s překvapivým zjištěním: poruchu spánku zvanou narkolepsie může způsobit očkování proti chřipce. Na jedné z přednášek, která se konala v rámci Týdne mozku, o tom informoval profesor neurologie Karel Šonka.

Spíme málo. Trpíme proto nadváhou a depresemi

Spánek? Na ten jsem dlouho neměla čas, přiznává osmatřicetiletá manažerka Lenka Procházková. Snažila se totiž stihnout úplně všechno – práci si nosila domů, děti dirigovala hlavně přes telefon, k tomu se starala o nemohoucí rodiče. Během pracovního týdne strávila v posteli sotva pět hodin denně. Někdy musely stačit i čtyři hodiny. Dokud nepřišel zvrat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies