VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka. Jak zařídit, aby ji dítě přežilo ve zdraví?

Rodiče se často děsí toho, že ve školce se nemoci šíří jako lavina a jejich potomek bude chytat jednu za druhou. Co dělat, aby dítě nebylo neustále nemocné?

27.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock.com

Za vším je imunita. Děti ještě nemají imunitní systém vyvinutý tak jako dospělí a z toho pramení i jejich náchylnost k onemocněním.

Výměna bakterií

Krizový je ve školce zejména hned první rok, než se dítě i jeho imunitní systém stačí alespoň trochu adaptovat. Do nástupu do školky nebyla dětská imunita nikdy tolik zatěžována. Děti si mezi sebou půjčují nejen hračky, ale sdílejí sociální zařízení, jeden od druhého se napijí, dají si ochutnat z jedné lžičky – takových „výměn bakterií" se ve školce provede každý den bezpočet. Proto je bohužel normální, že prvních pár měsíců dítě prostoná. Navíc hraje roli také psychika.

Tip
Správnému vývoji imunity rozhodně nepomůže, budete-li se úzkostlivě snažit dítě uchránit styku se všemi bakteriemi a viry. Nechte raději půlroční dítě klidně brát do pusy hračku, která mu doma spadla na zem, nedezinfikujte hned každý upadlý dudlík a nechte dítě lézt po podlaze. Podle imunologů je přílišná úzkostlivost na škodu. Čím později se dítě bude s bakteriemu a viry setkávat, tím hůře se s nimi bude vyrovnávat.

Některé děti zažívají, především zpočátku, úzkosti pramenící z odloučení od rodičů. Nemohou spát, budí se, mají zlé sny. Ráno jsou vyčerpané, do školky se jim nechce a v důsledku toho jsou ještě náchylnější k onemocnění, než kdyby byly v dobré psychické kondici. Některé děti se dokonce začnou znovu pomočovat, ačkoli už měly osobní hygienu zvládnutou dobře, jiné zase trpí nechutenstvím a poruchami příjmu potravy.

U každého dítěte je adaptace různě dlouhá. Ke klasickým nemocem, kterými si většina dětí ve školce projde, patří samozřejmě rýma a kašel, ale i zánět středního ucha či spála. Děti, které chytnou ve školce kde co, bývají často prvorození nebo jedináčci, kteří jsou doma v rodině více izolováni a nejsou na setkání s tolika bakteriemi a viry připraveni. Roli hraje samozřejmě i genetika, ale také třeba to, jak dlouho bylo dítě kojeno. Plné kojení po dobu prvních šesti měsíců života dítěte má na dobrý imunitní systém vliv, nedá se však říci, že kojení dítě od budoucí vyšší nemocnosti ve školce zcela uchrání.

Pestrý jídelníček pomůže

Pro posílení dětské imunity nejvíce pomůže vyvážená a pestrá strava. Dalším důležitým faktorem je posilování imunity dětí tím, že je rodiče povedou k aktivitě, pohybu a otužování. S otužováním ale musíte opatrně a postupovat po malých krůčcích. Začít byste měli alespoň půl roku před nástupem do školky. Vliv má také to, v jakém prostředí dítě vyrůstá. Především zakouřené prostředí má na častá onemocnění neblahý vliv.

Jak bude imunitní systém na nápor virů a bakterií ve školce reagovat, záleží na kombinaci všech výše zmíněných faktorů. Aby jedna nemoc neskončila a vzápětí nezačala druhá, je nutné dopřát dítěti úplnou rekonvalescenci, která by měla trvat nejméně dvakrát déle, než trvala nemoc.

Když dítě rodiče pošlou do školky, jakmile se mu teplota sníží, můžou očekávat, že za chvíli bude nemocné znovu. Žádné prostředky na podporu imunity v tom případě moc nepomohou.

Kdy navštívit imunologa

Někdy jsou časté nemoci způsobené alergií. Proto by rodiče, kteří tento problém u dětí řeší, měli navštívit imunologa. Jen menšina dětí však skutečně má poruchu imunity. Zbystřit by rodiče měli především v případě, kdy se dětem například neustále opakují bronchitidy nebo záněty středního ucha či močových cest, nebo je-li nemocné každý měsíc. Častou nemocnost může také způsobovat streptokok. Při opakujících se potížích je proto lepší navštívit lékaře.

Pokud dáváte přednost přírodním léčivým přípravkům, můžete zpočátku vyzkoušet některý z prostředků na zvýšení dětské imunity, na trhu jich najdete dostatek. Vynikající je například rakytníkový sirup. Pomáhají také přípravky s echinaceou nebo s betaglukanem, trvá však, než se jejich účinky plně projeví. S jejich podáváním byste proto měli začít alespoň tři měsíce před nástupem do školky a o vhodnosti jejich užívání se předem poradit s vaším dětským lékařem.

Nepříjemnou nemocí, která se ve školkách objevuje, jsou plané neštovice. Proti těm se dá očkovat, buď samostatně, nebo v takzvané tetradávce, to znamená ve spojení se zarděnkami, spalničkami a příušnicemi. Někteří rodiče si myslí, že je lepší neštovice ve školce prodělat, aby je dítě nedostalo později a nebylo to pro něj ještě horší. Málo se ovšem ví, že prodělání planých neštovic neznamená trvalou imunitu proti této nemoci. Bohužel se mohou v pozdějším věku opakovat.

Vyšší výskyt zanamenávají lékaři u žloutenky typu A, takzvané nemoci špinavých rukou. Jde o dlouhé onemocnění, jehož inkubační doba je 15 až 50 dní. Hlavní prevencí je dostatečná hygiena, ke které musí rodiče dítě vést od malička. Měli by mu ukázat, jak se správně myjí ruce, a trvat na tomto „rituálu" po každém použití toalety, před jídlem, nejlépe i po jídle, a když přijde dítě z venku. I proti žloutence typu A lze nechat dítě očkovat.

Desatero dětského stravování
- Myslete na správnou životosprávu již u nejmenších dětí. Pomůže to jak s posílením imunity, tak proti faldíkům v pozdějším věku.
- Strava musí být pravidelná. Ideální je pět až šest dávek denně.
- Dbejte na to, aby dítě snídalo. Pokud nechce, zkoušejte ho k tomu přimět postupně po malých porcích.
- Připravujte dítěti svačiny. Dodají energii a zároveň zabrání večernímu přejídání.
- Svačina by měla obsahovat kousek ovoce či zeleniny.
- Potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků podávejte jen výjimečně (tučná masa, uzeniny).
- Ryba alespoň jednou týdně! Toho byste se měli držet. Smažené rybí prsty se pochopitelně nepočítají. Ideální příprava je dušení či pečení.
- Dbejte na to, aby dítě mělo dostatečný příjem vlákniny. Kromě celozrnných obilovin může být jejím zdrojem ovoce a zelenina. Vysoký obsah vlákniny mají také luštěniny, na které se v dětském jídelníčku často zapomíná. Nemusíte je připravovat třeba ve formě klasické hrachovky, která u dětí moc oblíbená není. Vyzkoušejte pomazánku, salát či luštěninové karbanátky pečené nasucho v troubě. Uvidíte, že si je děti zamilují.
- Sladkosti by děti měly jíst jen výjimečně (maximálně třikrát týdně).
- Součástí pestré stravy je také správný pitný režim. Doporučuje se vypít denně 50 až 150 ml na kilogram hmotnosti. Nejlepší je čistá voda, kterou můžete „proložit" například zeleninovými či ovocnými šťávami.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

27.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

spolujízda, ilustrační foto
6

I když máte hlouběji do kapsy, dojedete tam, kam chcete

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
4 20

Pivaři chtějí výjimku ze zákona, sepsali petici

Láďa Hruška: Žádná z mých knih není obyčejná a vždy je převratná

/ROZHOVOR/ Nejradši hledá inspiraci mezi lidmi, třeba v hospodě, na ulici. Má k tomu dostatek příležitostí, denně se na něj obracejí lidé s dotazy, názory, postřehy. Rád si je vyslechne, sám sebe totiž považuje za průvodce pořadem, nikoli moderátora či profesionálního kuchaře. Emotivní introvert Láďa Hruška svou práci považuje za zábavu a koníčka. Rád překvapuje. I proto nedávno vydal knihu receptů a rad nazvanou Revoluce v grilování…

Nová fakta o buchlovské mumii. Nejde o tělo muže

/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.

Čína propustila z vězení známého disidenta, má rakovinu jater

Čínský laureát Nobelovy ceny za mír a disident Liu Siao-po, jehož činy ocenila v minulosti i Česká republika, byl podmínečně propuštěn z vězení. Dne 25. května mu bylo diagnostikováno konečné stádium rakoviny jater. Jeho stav je velmi vážný. 

Buďte rychlí na zemi i na vodě. K tomuto Lamborghini dostanete rychlostní člun

Tento výhodný balíček auta a člunu ladí jak rychlostí, tak stylem. U jednoho floridského prodejce se totiž objevilo Lamborghini, ke kterému dostanete i stejně šílený a rychlý člun. Nabídce však odpovídá i cenovka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies