Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bylinkářka: Své pacienty mi stále častěji posílají sami lékaři

Malý obchůdek na třebíčské Staré poště je provoněn stovkami vůní. Většinu z nich tvoří bylinky, z nichž majitelka krámku, nazvaného Bylinky od Ludmilky, tvoří neobvyklé čajové směsi. Ludmila Horáková jimi (a také poradnou s alternativní léčbou) pomáhá lidem.

10.11.2013
SDÍLEJ:

Ludmila HorákováFoto: Tadeáš Mahel

Chodí k vám hodně lidí pro radu ohledně svých zdravotních problémů?

Chodí hodně, už si na mě zvykli.V obchodě jsem ale jenom určité dny, jinak mám speciální poradnu, která je na objednání. Tam diagnostikuji zdravotní potíže z pohledu alternativní, chcete-li celostní poradny, schválně neříkám medicíny.

Výraz alternativní medicína je tedy špatně?

Není, ale některé instituce to nechtějí slyšet, říkáme raději alternativní poradna.

Alternativní léčba je téma, které stále vyvolává kontroverze. Jedni věří, že pomáhá, druzí jsou přesvědčení, že jde o nesmysl. Setkáváte se i vy s negativními reakcemi?

S vyloženě negativními reakcemi za mnou nikdo nechodí, nicméně jsem si jich vědomá. Ideální stav by byl, kdyby se učená lékařská věda i alternativní směr krásně podporovaly. Každý z nich umí něco. Já nechci a ani nemohu operovat, já jsem spíš přes prevenci nebo na odstranění některých zdravotních problémů, které klasická medicína neumí odstranit nebo je léčí ze svého někdy krátkozrakého pohledu.

Rozveďte to, prosím.

Já se dívám, kde je příčina. Proč vzniká, dejme tomu, zánět v krku nebo angíny. Jsou jedinci, kteří mívají opakované angíny, virózy a chřipky. Lékař jim bude dávat vitamíny, potom se přejde na antibiotika, ale problém přetrvává. Já lidi učím, aby se zamysleli, že jde vlastně jenom o nerovnováhu v těle. Je v něm něco špatně, něco, co způsobuje, že se tam uchýlila bakterie nebo bacil, který je velmi aktivní až agresivní a projevuje se v podobě nemocí. Spíš se snažím posílit imunitní systém, tělo vyčistit a naladit ho tak, aby jeho přirozená obranyschopnost začala konečně fungovat. To souvisí se spoustou jiných směrů. Musím lidem upravit stravu, musím je naučit správně pít, aby o sobě trochu jinak přemýšleli a aby si svůj čas rozdělili na aktivní a pasivní, což je odpočinek.

Když to shrneme, co tedy umí alternativní léčba vyléčit efektivněji než klasická medicína?

Veškeré chronické stavy, různé ekzémy i některé druhy psychických problémů, samozřejmě pokud je jedinec schopen poslouchat postupné rady, které dostává. Obracejí se na mě ale i lidé s rakovinou nebo s chorobami, které sice nejsou přímým ohrožením života, nicméně v konečné fázi pak život ovlivňují. Můžou to být potíže se zády, chronická nespavost nebo problémy se střevy. Poslední dobou se mi stále častěji stává, že za mnou lékaři posílají své pacienty s tím, ať to zkusí přes bylinky, že oni už neví, co s nimi.

Takže už vás lékaři neberou jako nějakou šarlatánku?

To netuším (směje se), ale rozhodně je to lepší, spolupracují se mnou třeba i dětští lékaři. Stejně je já neberu jako konkurenci, a ani si to nemohu dovolit. Někdy je nutné, aby lékařská pomoc nastoupila, ne všechno se dá rozchodit.

Jak vypadá v praxi, když k vám přijde člověk s určitým problémem? Co mu všechno poradíte?

Trochu čaruji (usmívá se). Pracuji na bázi energetického pole, které je kolem člověka, k tomu mám jako pomůcku kyvadlo. To je pro mě měřič, kterým změřím momentální zdravotní stav daného jedince a pomocí něj zároveň vidím, jak na tom bude i za půl roku. Někdo tomu říká jasnovidectví, ale okamžiky, kdy do člověka vidím, tady prostě jsou.

Je u alternativní léčby důležitá víra? Myslím tím, jestli pomůže i tomu, kdo si bude říkat, že je to vlastně hloupost.

Když člověk řekne, že něco stejně nefunguje, vytvoří si energetický blok, ten si může vytvořit i u léků. To není nic čarovného, to je psychika. Jeho mozek potom zkrátka nechce pomoc přijmout. Náš mozek je velmi chytrý, ale zároveň velmi hloupý a uvěří tomu, co se v něm často opakuje. Takovým lidem se musí nejdříve dát důvěra, že bude lépe. To je základ všeho. To není věř a víra tvá tě uzdraví, skutečně jde jen o to, nevytvořit si blok.

Mnoho lidí je navíc vystresovaných, přepracovaných, nemají čas si odpočinout a vlastně ani neví, jak si odpočinout. Odpočívají nesprávně. Tělo má rezervy. Je potřeba, aby se člověk sám poznal a věděl , co si může a nemůže sám dovolit. On by na to sám třeba časem přišel, ale nemá čas si to utříbit, je pořád v koloběhu. Nevšimne si, že když sní jablko, dostane kopřivku. Za chvilku ho to přejde, pak už ani neví, co snědl… Naši předkové to všechno znali, viděli a stačily jim bylinky, které si sbírali z přírody.

Mohl bych s bylinami, které dnes najdeme v přírodě, vyžít?

Pokud znáte alespoň pár bylin, tak to není problém. Když pojede na dovolenou někam do přírody, nemusíte si s sebou ani brát žádné pytlíkové čaje, stačí ráno vyjít na louku, utrhnou pampelišku, kopřivu nebo kontryhel. Nicméně takové bylinkové čaje doporučuji pouze na léčbu, nikoliv jako snídaňovou formu. Na ni se dají v přírodě použít listy jahodníku, maliníku a ostružiníku. To jsou tři základní bylinky, které se mohou dávat dohromady, je to tzv. čisticí čaj.

Jaký je pohled odbornice na nejrůznější babské recepty?

Jsou stále velmi účinné, nicméně kvůli alergickým projevům je potřeba být opatrný. Když se třeba dělá čaj z majoránky, který je na odhlenění nebo odkašlávání velmi účinný, nesmí se to přehnat. Musí to být slabší čaj, je lepší si ho udělat třeba třikrát, než jeden dryják. Z něj se může i udělat nevolno.

Spousta lidí si také pěstuje na zahrádce nebo jenom v květináči vlastní bylinky.

Kdysi měla každá rodina svou zahrádku a něco si pěstovala, tenkrát to bylo nedostatkem věcí na trhu. Dnes se k tomu vracíme, protože si uvědomujeme, jak to bylo dobré a kvalitní. Je to teď moderní a mohu to jenom vřele doporučit. Vypěstované bylinky se dají použít při vaření, i čaj chutná úplně jinak, když do něj dáte meduňku a lísteček máty. Nicméně mají svoji životnost, v květináči v paneláku to nepřežije zimu. Potom právě nastupují sušené bylinky.

Kdy jste se vůbec alternativní léčbě a bylinám začala věnovat?

To už je přes dvacet let. Když jsem sama měla zdravotní problémy, začala jsem hledat jinou cestu, protože jsem se nechtěla smířit s tím, že budu brát dlouhodobě léky. Tenkrát jsem si na sobě poprvé vyzkoušela vliv akupunktury a zjistila jsem úžasnou úlevu. Efekt byl výrazný, začala jsem hledat další a další možnosti, až jsem se dostala k bylinkám. No a po pití bylinkových čajů jsem se cítila ještě lépe. Po revoluci jsem absolvovala různé kurzy o bylinkách a jejich působení na organismus, musela jsem se naučit i anatomii atd. Cesta byly postupná, ono to člověka donutí, aby se zajímal i o další věci.

Všechno jde ruku v ruce, ne?

Pokud chcete jít dál touto cestou, tak musíte jenom přidávat. A trvá to dodnes. Nikdo nevystačí s tím, co bylo před dvaceti lety, dnes je úplně jiná doba. Navíc je trh docela přesycen. Musí to být srdeční záležitost, není to jenom byznys. Sice je to moje živnost, ale zároveň mě to musí bavit. Je pravdou, že poslední dobou jsem z toho trošku utahaná, protože zdravotních problémů přibývá. Přibývají těžší případy, neznámé nemoci…

Neuvažujete tedy o zaškolení nástupce, aby se vám trošku ulevilo?

Obrátilo se na mě pár lidiček, kteří by se tomuto chtěli věnovat nebo se už věnují, a chtěli, ať je učím, ale já jsem nechtěla. Myslím, že každý si má najít svoji cestu. Když budu někoho kopírovat a nejsem o tom přesvědčen… Pokud někdo ovládá bylinky a má základy, může si to rozvíjet, ale já ho nebudu učit, že bazalka je na tohle a meduňka na tohle. Já navíc používám byliny i na jiné věci, než na jaké jsou doporučovány, mám jiné postupy a jiné vnímání.

Dá se váš způsob vůbec naučit?

Ale dá, děvčata, která u mě v obchodě pracují, se také musela naučit některé věci, ke kterým předtím neinklinovala. Ale jak jsem říkala, když člověk něco o bylinkách ví, nemusí se učit ode mě. Spíše doporučuji, aby se každý vyvíjel individuálně. A pokud to dokáže, vytvoří si své know how a dá si tam svůj otisk. Taky je potřeba, aby si každý uvědomil, jestli to opravdu chce dělat. Ono to není tak, že se setkáváte s krásnými věcmi, je to právě o tom, že se potkáváte s hodně nemocnými lidmi, nešťastnými nebo s nevyrovnanými. Je to náročné a mnoho lidí odchází, protože je to velmi vyčerpá. Jsme taky jenom lidé a musíme respektovat i svoji fyzickou rovinu. Člověk se po čase musí naučit poslouchat své tělo, odpočívat a naučit se říkat ne. To jsem dříve opravdu neuměla, ale za poslední čtyři roky jsem se ukáznila (usmívá se).

Pojďme k vašim bylinkovým čajům. Kolik jich zákazníkům nabízíte?

Jednodruhových, kde je jenom jedna bylinka, asi 150 druhů, směsí mám 120 druhů. Většinou to jsou moje recepty, směsi účinné od alergií až po ženské problémy.

Jak jste přišla na to, jak směsi míchat? Metodou pokus omyl?

Ne ne. Když si představím nemoc, bylinky mi naskakují samy (usmívá se). Každý bylinář má svoje receptury. Směsi, které mám sestavené já, se mohou hodit na jednak léčení nemoci, ale také na posílení imunitního systému a zároveň čistí tělo.

Právě vaše čaje mají značku Vysočina regionální produkt. Jak jste se k tomuto projektu dostala?

Byla jsem oslovena lidmi, kteří se o to starají s tím, že by to bylo zajímavé, že jsem jedna z mála, kdo takové bylinkové čaje má. První rok jsem to odmítla, je tam totiž podmínka, že musíte mít osmdesát procent surovin z regionu, ve kterém fungujete. To pro mě bylo docela problematické, ale nakonec se zadařilo a moje čaje se staly součástí regionálního produktu.

Co vám zařazení do projektu přineslo?

Když budu upřímná, tak starosti navíc. Všechny produkty se musí označit. Nálepky a štítky si hradím sama a vzhledem k tomu, že čajů mám tolik, tak mě to docela finančně zatěžuje.

Co zájem z jiných regionů?

Občas se ozvou lidé z jiných regionů, kteří pořádají farmářské trhy, s tím, že mají zájem, abych čaje přijela prodávat, ale na tohle nemám kapacitu ani čas. Bylo by to pěkné, ale nejde to.

Čekala jste od toho něco jiného?

Možná ano. Chtěla jsem vyzvednout náš region a fakt, že bylinky jsou z čistého prostředí, i to, že jsou moje čaje individuální. Očekávala jsem, že se dostanou i do dalších regionů nebo že budu mít trošku větší podporu.

Takže už pokračovat nebudete?

Zvažuji to, nevím, jestli to bude mít dál přínos pro obě strany. Jak jsem říkala, nejezdím na farmářské trhy. Z mého pohledu to není praktické, já to nemohu zvládnout časově ani finančně. Na některých trzích totiž chtějí platit místo, já jsem očekávala, že pro regionální produkty by to mohlo být snadnější a třeba zadarmo. Nechci to nijak shazovat ze stolu, ale za dva roky jsem poznala, že mi to přidá spoustu starostí.

Prý jste chtěla otevřít bylinkovou čajovnu, je to tak?

Čajovnu rozjet chci, už to mělo být v létě, nicméně do ní ještě potřebuji vhodného člověka. Věřím, že se to povede už teď v listopadu. Nic se ale nemá uspěchat, a než abych měla nespokojeného zákazníka, tak radši ještě chvíli s otevřením počkám.

TADEÁŠ MAHEL

Autor: Redakce

10.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzim. Ilustrační foto.
4

Z následujících čtyř týdnů bude nejchladnější ten od 9. října

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak si správně vybrat záchod

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

Střelba ve vlaku do Adamova: Spolucestující zabil známého, trať hodiny stála

/FOTOGALERIE/ Kolaps cestujícího a zastavení vlaku. Houfy policistů, výslechy svědků. Tak vypadala jízda pátečního vlaku z Brna do Adamova, který se na cestu vydal po desáté večerní. Jeho jízda skončila v Bílovicích nad Svitavou nedaleko za Brnem. Kolabující cestující byl totiž zastřelen.

AKTUALIZOVÁNO

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Jsou tři zranění

/FOTOGALERIE/ Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich netrefil do určeného prostoru a dopadl mezi diváky. Zranění byli tři lidé, vedle parašutisty ještě jedna z divaček a dítě. Šestatřicetiletý výsadkář skončil v Ústřední vojenské nemocnici Praha, žena byla převezena do Motola. Zranění nejsou vážná, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Španělská vláda opět zasahuje. Převzala kontrolu nad katalánskou policií

Španělské úřady se rozhodly zasáhnout i do vedení nad katalánskou policií. Jednají tak ve snaze překazit referendum o nezávislosti, který vláda považuje za nelegální. V době očekávaného konání bude tedy muset katalánská policie poslouchat příkazy z Madridu. V sobotu o tom rozhodlo ministerstvo vnitra.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení