VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svlékněte kůži, která je nemocná lupénkou

„Zapomeňte, co bylo předtím – žijte tím, co bude potom,“ vyzývá pacienty s kožními onemocněními australský vědec a lékař Dr. Michael Tirant. Významný odborník na dermatologii vyvinul po více než dvacetiletém výzkumu unikátní přípravky na bázi přírodních látek, které dosáhly nebývalých úspěchů.

1.7.2010 1
SDÍLEJ:
Fotogalerie
5 fotografií

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Viditelné a citelné změny

Speciální léčebná metoda zjednodušuje ošetřování pokožky a po několika týdnech přináší viditelné a citelné změny u více než 80 procent pacientů. V léčbě dermatologických onemocnění to znamená velký krok dopředu. Kožní nemoc svého nositele na životě bezprostředně neohrožuje, ale přináší mu překážky v seberealizaci, při hledání vhodného zaměstnání i partnera. Obtěžující a viditelné příznaky choroby, negativní emoce a zkušenosti s odmítavým postojem okolí vedou k dobrovolné izolaci postiženého od společnosti…

Léčení je obtížné a vleklé

Léčení dermatologických onemocnění je celoživotní, obtížné a vleklé. Ze strany pacienta i jeho blízkých vyžaduje velkou trpělivost. Ve většině případů promění život v kolotoč zkoušení a hledání účinného léčebného postupu. Tradičně se na postižená místa aplikují přípravky obsahující kortikosteroidy. Ačkoli jsou relativně účinné, nesmějí se používat dlouhodobě a doprovázejí je i nežádoucí vedlejší účinky.

Přírodní přípravky označované Dr. Michaels, u jejichž zrodu stál právě Michael Tirant, přinášejí pacientům velkou šanci na zmírnění projevů, a tím i na zlepšení kvality jejich života: „Strávil jsem hodně času studiem provokujících faktorů a všeho, co aktivuje kožní nemoc. Pak jsem hledal způsob, jak proti jejich vlivu bojovat,“ přiblížil australský odborník své začátky při nedávné návštěvě České republiky.

Obrácení se k přírodě

„Tři a půl roku jsem jen mapoval všechny biochemické cesty a zkoumal, jak by se daly zrušit nebo zablokovat. Obrátil jsem k přírodě a hledal v ní ty nejlepší ingredience k deaktivaci provokujících faktorů. Nebylo to lehké, zabralo mi to mnoho a mnoho let, ale nakonec jsem je našel…“

Hlavní účinný efekt přípravků spočívá v komponentě ovocných kyselin: „Další rostlinné extrakty působí protizánětlivě a zklidňují pokožku,“ dodává odborník a na základě své dermatologické praxe tvrdí, že je lze s úspěchem aplikovat nejen u lupénky – psoriázy, atopického ekzému a ichtyózy, ale i na plísňová a houbová onemocnění kůže: „V přípravcích nejsou žádné steroidy, takže jsou bezpečné. Vedle dětí od tří měsíců léčíme i těhotné a kojící ženy. Doba léčby je pochopitelně individuální a závisí na míře postižení kůže. Dobrých výsledků je možné dosáhnout už po deseti dnech i u středně těžkých, i těch nejtěžších forem onemocnění.“

Tři součásti léčebné sady

Léčebná sada Dr. Michaels obsahuje čisticí gel, mast a tělový olej. Gel zastaví olupování a vyhladí kůži, mast potlačuje zánět v nemocném ložisku a olej vytváří ochrannou vrstvu na povrchu. Společné používání přípravků příznivě ovlivní chorobný stav kůže a přinese dlouhodobou bezpříznakovost. Aplikují se nejen na tělo a obličej, ale i na pokožku vlasové části hlavy. Po doporučeném cyklu užívání problémy v 95 procentech případů ustoupí a nepříjemné příznaky mizí. Jak říká Michael Tirant: „Cílem metody je pacientům co nejvíc ulevit – udržet kožní nemoc v remisi, tedy tak, aby vymizely její příznaky, nebo je měl pacient pod kontrolou.“

Ovocné kyseliny jako peeling

„V počáteční fázi aplikace můžete zaznamenat pocity svědění či pálení kůže. Trvají většinou jen několik dní a není to důvod k přerušení nebo ukončení kúry,“ upozorňuje Michael Tirant a dodává, že přípravky by se neměly kombinovat s nadměrným sluněním či fototerapií: „Ovocné kyseliny, které jsou důležitou složkou preparátů, působí podobně jako peeling, jen odlupují nadbytečné kožní buňky o něco šetrněji. Protože se přitom lehce ztenčí pokožka, není nadměrné slunění vhodné.“

Nezanedbatelnou výhodou léčebné řady Dr. Michaels je příjemné aroma, což přináší výrazný psychologický efekt. Pacienti jsou díky nevtíravé vůni přípravků mnohem více pozitivně naladěni a to je podle Dr. Tiranta nesmírně důležité: „Psychika hraje zásadní roli. Pozitivně naladění pacienti mívají i lepší léčebné výsledky.“

Účinný, ale nikoli pro všechny

Kožní oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem je jedním z osmi center v České republice pro biologickou léčbu psoriázy. „Přípravky Dr. Michaels rozhodně nepatři mezi biologika. Jedná se o jednu z metod místní terapie lupénky,“ upřesňuje primářka ústeckého kožního oddělení Olga Filipovská.

„Přípravky nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, vzhledem k poměrně vysoké ceně je doporučujeme spíše jako alternativu standardní léčby. Účinnost dle mých zkušenosti je dobrá, asi u 50 % pacientů dochází k výraznému zlepšení. Rozhodně se ale nejedná o lék, který pacienta zbaví nemoci napořád. Navíc, jak je to v medicíně běžné, žádný lék neúčinkuje stejně u všech pacientů. Setkala jsem se i s případy, kdy nemocný byl nucen lék vysadit pro podráždění kůže, nebo byl efekt léčby minimální.“

Podle primářky Filipovské jsou v Ústí nad Labem léčeni pacienti s nejtěžšími a nejrozsáhlejšími formami lupénky z celého Ústeckého kraje. Kromě standardních metod léčby zde používají rovněž moderní terapii psoriázy biologiky.

Jsou to léky ovlivňující průběh lupénky na molekulární úrovni.

Biologická terapie bez komplikací

Biologická terapie je velice drahá, ale v indikovaných případech je hrazená zdravotními pojišťovnami, vysvětluje primářka. „V současné době léčíme biologiky 38 pacientů, naše zkušenosti jsou velmi pozitivní a zatím jsme nezaznamenali vážné komplikace léčby. Naopak dochází k významnému zlepšení kvality života pacientů. Výrazného zlepšení jsme dosáhli u 100 % pacientů, z toho 90 % léčených pacientů nemá v současné době žádné projevy psoriázy,“ konstatuje s uspokojením.

Úspěšná světloléčba

Na ústeckém kožním oddělení mají pro léčbu lupénky a ekzémů k dispozici také přístroje pro světloléčbu. Ta využívá k léčbě lupénky a ekzému určitou část spektra ultrafialového záření. Nejčastěji se užívá UVB část spektra, nebo dokonce určitá vlnová délka UVB záření. Nejefektivnější je vlnová délka 311 nm.

„Fototerapie je jednou z významných metod terapie lupénky a ekzému, u lupénky se účinnost pohybuje kolem 70 %. Přístroje k fototerapii jsou podobné přístrojům v soláriích, kde se ale setkáváme s UVA části spektra ultrafialového záření, které u lupénky není účinné,“ říká ústecká primářka.

Fototerapie se většinou kombinuje s aplikací místních nebo celkových léků, poměrně oblíbená je i kombinace fototerapie a léčebných koupelí, dodává.

„Světloléčba není vhodná pro každého, stejně jako sluneční záření má svoje rizika, proto se provádí pod dohledem lékaře a má být ukončena po dosažení celoživotní kumulativní dávky záření,“ uzavírá Olga Filipovská.

A tak je jasné, že i v případě kožních onemocnění léčit je vždy lepší než nečinnost…

NEJČASTĚJŠÍ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ

Lupénka

Zánětlivá ostře ohraničená ložiska, typické stříbřitě bělavé odlupující se šupinky, červené zbarvení kůže na loktech, kolenou, v oblasti kříže a kštice. Psoriáza se může objevit v jakémkoli věku a stává se celoživotní průvodkyní svého nositele.

Lupénkou trpí každý padesátý Čech. Z 60 procent je onemocnění dědičné, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou. Nejkritičtější období vzniku je dospívání, v němž hrají hlavní roli hormonální vlivy a zároveň do života jedince vstupují nové stresové faktory, které celkový stav lupénky ještě zhoršují. Každý desátý psoriatik přiznává, že alespoň jednou pomyslel na sebevraždu…

Atopický ekzém


Nepříjemné autoimunitní onemocnění kůže začíná typicky ve třetím měsíci života červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, ale může se objevit po celé hlavě. Postupně se šíří na trup, stěhuje se i do loketních a podkolenních jamek, na zápěstí je zhrublá a popraskaná kůže.

Jen v České republice trápí zhruba patnáct tisíc dětí v kojeneckém věku. Ve skupině dětí do patnácti let už je to už více než desetinásobek postižených. V odborných statistikách se potom uvádí, že ve věku od šestnácti let je u nás postiženo 260 tisíc lidí…

Ichtyóza

Je vrozené onemocnění, které charakterizuje porucha rohovění kůže. Nejdříve se objevuje na trupu, extenzorech končetin a také na obličeji. U nejčastějšího typu (Ichtyosis vulgaris) je kůže suchá a tvoří se hnědavé šupiny, které se podobají „hadí“ kůži.
1.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
3

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

AUTOMIX.CZ

Škoda vážně chystala vlastní pick-up. Neklaplo to. Zatím...

V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že Škoda zvažuje výrobu pick-upu. Nejčastěji se přitom hovořilo o vlastní verzi Volkswagenu Amarok. Nyní se ukazuje, že na těchto informacích opravdu něco bylo.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Česko zažilo neobvykle slunný den, teplota atakovala osmnáct stupňů

Na většině území Česka vystupovaly teploty na 10 až 15 stupňů Celsia, v Karviné, ale rtuť teploměru dosáhla až na 17,7 stupně. Teplotní rekordy pro 27. únor byly dnes překročeny na 20 ze 144 stanic měřících 30 a více let. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Podobně teplo bylo už v minulém týdnu ve čtvrtek.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies