Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemný mozek: co o něm nevíme

Zajímat se o něj je jako číst napínavý román. O počítači v naší hlavě bylo řečeno mnohé, spousta informací zůstává neznámá, některé se přehodnocují. Každopádně kdyby se mohl transplantovat, už bychom to nebyli my…

31.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Nejlepší počítače světa proti němu působí dojmem směšných hraček. A právě proto nám toho v souvislosti s mozkem stále hodně uniká.

Stačí se podívat na čísla, která jej charakterizují. Docent Jakub Hort, jeden z expertů Mezinárodního centra klinického výzkumu (pod Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně) a předseda Sekce kognitivní neurologie České neurologické společnosti říká: „V mozku je přibližně sto miliard nervových buněk a každá z nich má v průměru tisíc spojů (synapsí) s ostatními buňkami. Již tento fakt nabízí obrovské množství kombinací a kapacity. Navíc výběžky nervových buněk mohou měnit svůj tvar a metabolismus, čímž se možnost zpracovávat informace mnohonásobně zvyšuje."

Máme rezervy?

Orgán, který váží asi dvě procenta naší celkové tělesné hmotnosti, zůstane nejspíš vždy zahalen rouškou tajemství. Těžko ho někdy probádáme úplně celý a naprosto přesně pochopíme, jak funguje. Navíc lze jen těžko říci, kolik jsme se toho o něm doposud dozvěděli.

„Nevím totiž, kolik toho o lidském mozku nevíme," uvedl známý neuropatolog František Koukolík. Je to jednoduché – když neznáme přesný cíl cesty, těžko můžeme určit, jakou část už jsme z ní ušli.

Věda nedokáže odpovědět ani na otázku, jak velkou kapacitu mozku v současné době využíváme. Desetiprocentní údaj, jenž se sem tam objevuje na internetu, není ničím podložený. „Převládá však názor, že kapacita mozku není plně využita," říká Jakub Hort.

Záhadná paměť

V čem experti nejvíc tápou? „Relativně málo je prozkoumána čelní část mozku a potom paměťové mechanismy. Paměť se ukládá ve spánkovém laloku mozku, ale neexistuje shoda v tom, kde je pak uchovávána a jakou formou," přiznává Jakub Hort, který však zároveň považuje poznatky o tvorbě paměťové stopy za nejvýznamnější objev posledních let.

Vědci mimo jiné zjistili, že v takzvaném hipokampu, který má na starosti právě vytváření paměťové stopy, probíhá v průběhu celého života tvorba nových nervových buněk. „Dřív se předpokládalo, že když se člověk narodí, tak jich má konečný počet, a jak stárne, jenom mu odumírají," prohlásil profesor Milan Brázdil z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Paměť se dá trénovat, existují dokonce experti, kteří se na tuto činnost zaměřují. „Mozek je sval, který je funkční jenom tehdy, když ho řádně procvičujeme," shrnuje Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Technik je mnoho a trénovat se dá v každém věku – hlavně senioři jsou v tomto směru často aktivní.

Choroby s otazníky

Otazníky jsou stále typické i pro onemocnění mozku. Vezměme například Alzheimerovu chorobu – „neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci", píše encyklopedie Wikipedia. Většinou se projevuje po šedesátce, před rokem jí trpělo deset procent lidí mezi 80 a 85 lety. Víme, že jak populace stárne, bude „alzheimer" čím dál častější. Ovšem vyléčit ani dlouhodobě zmírnit chorobu neumíme. „Jsme stále relativně bezradní nejen v léčbě, ale i v diagnostice," přiznává Jakub Hort, který se na tuto nemoc specializuje, a dodává: „Dosud nezpochybňovaná teorie o beta-amyloidu jako hlavní příčině zániku nervových buněk utrpěla trhliny."

Nejasnosti se pojí rovněž s epilepsií, která je doprovázena záchvaty a provází člověka vlastně od počátku jeho existence. Parkinsonovou nemocí trpí hlavně muži a ženy starší padesáti, ovšem není to pravidlem. Budoucí výskyt choroby se nedá předpovědět, příčiny jsou stále nejednoznačné, léčba neexistuje.

Kolik váží duše?

Naděje na zlepšení ovšem přišla před rokem, kdy vědci prezentovali nový poznatek: onemocnění nezačíná v mozkových centrech řízení pohybu, ale v nervových buňkách, které zajišťují čich. „To může jednoho dne otevřít možnost diagnostikovat tuto nemoc mnohem dříve a předejít jejímu dalšímu rozvoji," uvedl profesor Heinz Reichmann, prezident Evropské neurologické společnosti.

v číslech
- Mozek váží asi dvě procenta celkové tělesné hmotnosti.
- Využívá 20 procent veškerého kyslíku a kalorií v těle.
- Po dosažení pětatřiceti let ztrácí člověk každý den přibližně
- 7000 nervových buněk.
- Mužský mozek je asi o 20 gramů těžší; ten Einsteinův však měl jen podpůrměrných 1230 gramů, zato o 15 procent větší část zodpovědnou za matematické myšlení.

Existují teorie, které tvrdí, že člověk nemá svobodnou vůli. Například že přítomnost vnímá s jistým – samozřejmě velmi malým – zpožděním; na tomhle principu byl založený známý experiment Benjamina Libeta ze 70. let minulého století. Pokud bychom přijali zmíněnou tezi, byli bychom vlastně svědky, nikoliv hybateli vlastního osudu.

„Svobodná vůle není iluzí. Správně položená otázka zní: Kolik svobodné vůle máme? tvrdí však František Koukolík. A jak na „správně položený" dotaz reaguje Jakub Hort? „To je otázka, kterou si také kladu. S odpovědí by snad kromě lékařů a biologů mohli pomoci sociologové, filozofové nebo teologové. Neočekával bych však, že se shodnou," naznačuje odborník, o jak složitou, nejasnou a ideologicky podbarvenou problematiku se jedná.

Vášně vyvolává i parapsychologie, jež zahrnuje například schopnost číst myšlenky (telepatie), předjímat budoucnost či vzdálenou skutečnost (telegnoze) nebo pohybovat předměty (telekineze). „Nejsme zatím v situaci, kdy by se s poctivě, přísně a seriózně dělanou vědou potkávala," tvrdí Jakub Hort.

„Existují informace o tom, že snad lze na gramy změřit lidskou duši, ale podle mých informací se tyto experimenty nepodařilo zopakovat, tedy ověřit a potvrdit," doplňuje.

Problém s duší spočívá i v tom, že představy o významu toho slova jsou značně odlišné. „Chápeme-li duši v teologickém slova smyslu, pak nepochybně existuje," říká František Koukolík.

Ženský a mužský

Kromě otazníků můžeme v souvislosti s mozkem mluvit i o vykřičnících, tedy informacích, které o něm víme, ale o nichž se moc nemluví. Mezi takové patří i skutečnost, že mužský a ženský mozek se liší. Zvlášť „kontroverzně" působí fakt, že mužský je asi o 20 gramů těžší. Je však dokázáno, že na hmotnosti nezáleží.

„Spojení dvou polokoulí mozku je u žen silnější, a proto činnost obou zřejmě neprobíhá tak odděleně jako u mužů. Levá polokoule je spíše racionální, pravá spíše emoční, prostorová," popisuje Jakub Hort další rozdíl.

„Snad z tohoto důvodu ženy hůře oddělují rozum od citů, snad proto se v jejich společnosti cítí muži dobře a možná i proto významní matematici nebo hudební skladatelé byli muži. Snad proto politika nebo společnost s nedostatečným zastoupením žen je méně soucitná, více agresivní a expanzivní," zamýšlí se neurolog.

Po přečtení tohoto článku vás možná napadá více otázek a méně odpovědí než před četbou, podobně jako autora. Anebo uvažujete úplně jinak, což je naprosto logické. Mozek každého člověka je totiž jedinečný.

„Většinu orgánů lze již nahradit či transplantovat. Dokonce i srdce. Mozek však nikoliv. Nebyli bychom to již my…," shrnuje Jakub Hort.

JÁCHYM NOVÁK

Autor: Redakce

31.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení