VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V urologii platí, že mladší ročník je do šedesáti

Rozhovor s urologem Otakarem Marešem, který působí na Nymbursku, o urologických potížích Nymburáků nejen na podzim a kam se s nimi obrátit.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Doktor Mareš v nymburské ordinaci. Foto: Deník/ Olga Havránková

První urologickou ambulanci zakládal v Jubilejním domě v Poděbradech v roce 1994. Rok fungoval v nájmu u chirurgů. Poté se ambulance přestěhovala do Hakenovy ulice za hotel Bellevue na obdobnou dobu. V těchto ordinacích jste se mohli postupem času setkat s doktorem Otakarem Marešem, který se zabývá diagnostikou a terapií chorob ledvin, vývodných cest močových a mužských pohlavních orgánů. V současnosti působí v nemocnici v Městci Králové a ve znovuoživené ambulanci na nymburské poliklinice.

Proč zrovna nemocnice v Městci Králové na Nymbursku?
Když jsem byl ještě zaměstnancem Urologické kliniky v Praze na Karlově náměstí, dostali jsme nabídku na zajištění urologických služeb pro pacienty městecké nemocnice. V roce 1993 jsme zde skutečně začali, ale problém byl v tom, že jsme museli všechny pacienty, kteří potřebovali provést urologický výkon, převážet do Prahy na urologickou kliniku. Viděli jsme, že zhruba devadesát procent výkonů bychom mohli provést přímo v Městci, pokud by nemocnice měla potřebné vybavení. V r. 1994 nemocnice skutečně nakoupila zdravotnickou techniku a začali jsme zde pravidelně operovat.

Kam všude v regionu se dnes mohou lidé s urologickými problémy obrátit?
Na okrese máme tři ambulance. Jednu na nymburské poliklinice v Okružní ulici, kde právě sedíme. Druhá ambulance je v Poděbradech v Lázeňské poliklinice a třetí je ambulance v městecké nemocnici. Všechny ambulance jsou vybavené moderními přístroji pro diagnostiku a běžným chirurgickým instrumentáriem. V nymburské ambulanci máme navíc operační sálek na malé výkony v lokální anestezii.

S jakou věkovou kategorií pacientů se setkáváte na Nymbursku?
Je zajímavé, že každá ambulance má odlišnou věkovou skladbu pacientů. Například v Nymburce převažují mladší lidé. Je to dáno spádovou oblastí Milovic a Lysé nad Labem. V Poděbradech a především pak v Městci jsou to spíše starší ročníky. Ale když už jsme u těch ročníků, tak v urologii platí, že „mladší ročník“ je do šedesáti.

A která u nás sledujete nejčastější onemocnění?
Spektrum urologických chorob je zde podobné jako kdekoli jinde. Do Nymburka jezdí často rodiče s dětmi s drobnými vrozenými vadami. Přicházejí sem ve větším procentu mladí muži s nemocemi zevního genitálu, nebo mladé ženy s infekcemi močových cest. V letních měsících často ošetřujeme pacienty s ledvinovými kolikami způsobenými blokádou močovodu kamenem. V poděbradské a městecké ambulanci je nejfrekventovanějším onemocněním u mužů zbytnění prostaty, u žen chronické infekce a inkontinence moči, což jsou problémy přibývajícího věku. Léčíme velkou skupinu pacientů s nádory ledvin, močového měchýře a prostaty.

Například onemocnění prostaty jste schopni na Nymbursku léčit i operovat?
Je nutno rozlišit běžné, nenádorové zbytnění prostaty, které mužům dělá nejčastější problémy s močením a rakovinu prostaty. Léčba nenádorového zbytnění prostaty je největším „chlebíčkem“ urologů. V zásadě se léčí dvěma způsoby, buď medikamenty, nebo operací. Operační léčbu nabídneme většinou pacientům fyzicky zdatným s delší životní perspektivou. Většinu operací provádíme endoskopicky cestou močové trubice. Pro pacienta má tento výkon oproti otevřené operaci řezem řadu výhod. Je šetrný, doba hospitalizace je kratší. Dá se v případě potřeby kdykoli v budoucnu zopakovat a rekonvalescence pacienta po takovém výkonu je výrazně kratší.

Léčba rakoviny prostaty je samozřejmě náročnější. Pacientům s rakovinou prostaty, kde je onemocnění lokalizováno pouze na žlázu, fyzicky zdatným a ve věku zhruba do 75 let nabídneme operační řešení, tzv. radikální prostatektomii. Jedná se o rozsáhlý otevřený operační výkon, kdy se odebírá kompletně celá žláza včetně části semenných váčků a močový měchýř se nově adaptovaným hrdlem našívá zpět na močovou trubici. Tyto výkony provádíme v městecké nemocnici již řadu let a máme desítky úspěšně odoperovaných pacientů. Po tomto výkonu již pacient obvykle nemusí absolvovat žádnou další léčbu, je ale dále trvale v pravidelných intervalech sledován. Pouze v případě, kdy zjistíme podle krevních markerů aktivitu onemocnění i po provedené operaci v důsledku zbytkové nádorové tkáně, tak v těchto případech operační léčbu kombinujeme s ozářením, nebo s hormonální terapií.
Na některých pracovištích v republice se provádějí také operace laparoskopické, v posledních několika letech i operace robotické.

U lokálně pokročilých nádorů, nebo u pacientů ve vyšším věku, nebo s jinými komplikujícími chorobami je jako primární léčba volena léčba zářením, eventuálně v kombinaci s hormonální terapií. Velmi dobrou spolupráci v této léčbě máme s Ústavem radiační onkologie v Praze Na Bulovce.

Operativní léčba je jistě rychlejší.
Ano, operační léčba je rychlejší. Pacient stráví v nemocnici celkem 8 dní. Rekonvalescence po propuštění obvykle zabere několik týdnů, ale většina pacientů se pak rychle vrací do normálního života. Léčba zářením je časově náročnější. Záření se většinou provádí ambulantně a pro naše pacienty znamená minimálně sedm týdnů denního dojíždění do Prahy.

V oboru už působíte řadu let, jaký sledujete vývoj v léčbě rakoviny prostaty?
Když srovnám možnosti diagnostiky a léčby rakoviny prostaty před třiceti lety, kdy jsem v oboru začínal, a dnes, je to nesrovnatelně někde jinde. Dříve se k nám dostávali pacienti většinou v pokročilé fázi onemocnění, často s metastázami, ale to už je dnes spíše vzácností. Je to především díky osvětě a prevenci, že se nám dnes daří toto onemocnění diagnostikovat v počátečních stádiích, kdy má pacient velkou naději na vyléčení. Praktičtí lékaři dnes běžně provádějí mužům po padesátce – v tomto věku se významně zvedá výskyt rakoviny prostaty v mužské populaci – základní vyšetření prostaty včetně krevních markerů (PSA). Toto vyšetření je také rutinou v lůžkových zařízeních.

Které operace provádíte tady na Nymbursku?
Provádíme endoskopické operace močové trubice například pro zúžení močového měchýře, třeba pro nádory, nebo kameny, prostaty, močovodu a pánvičky ledviny pro kameny, nádory, nebo obstrukce.

Spektrum otevřených operačních výkonů zahrnuje výkony na zevním genitálu, např. u mužů zúžení předkožky, nebo vodní kýly šourku. Provádíme otevřené operace prostaty, močovodů a ledvin, např. pro nádory, kameny, nebo vrozené vady. Provádíme také miniinvazivní výkony ženám pro inkontinenci moči.

Pojďme k podzimním nemocem, nachlazením, prevenci a typům pro toto období.
Ano, teplotní přechod léto – podzim lidé v mnoha případech neakceptují. Jsou ještě zvyklí chodit nalehko, vykoupat se doma v bazénu, nebo si lehnout do trávy. Přináší to s sebou takovou tu urologickou klasiku, především záněty močových cest. Trpí tím hlavně ženy. Obvykle od začátku září zhruba do konce října nastává sezóna těchto potíží, se kterými přichází už i velmi mladé dívky. Mají akutní nucení na močení, řezání při močení, bolest v podbřišku, někdy i teploty. Stále platí omšelé známé rady: teple se oblékat, nesedat na studené, převléknout se po spocení. Nastane-li přesto problémem, doporučuji co nejdříve k lékaři, protože čím dříve se pacient správně zaléčí, tím je menší riziko opakování potíží.

Je známé, že si mnoho žen na opakování zánětů močových cest stěžuje. Čím to je, že právě u žen se tak často tento problém projevuje?
Skutečně je to tak, ženy tím trpí mnohem více, nežli muži. U žen tkví podstata problému v anatomické blízkosti zevního ústí močové trubice a konečníku. A protože nejčastějšími původci infekcí močových cest jsou bakterie, které jsou běžně přítomné v zažívacím traktu, pak např. na WC, nebo při mytí často dochází k přenosu střevní infekce do močové trubice. Odtud se vzestupnou cestou dostává infekce do močového měchýře, někdy i dále do horních močových cest. Neléčení infekce, nebo necílená léčba může být příčinou vzniku chronických potíží. Nachlazení pak funguje jako spouštěcí mechanizmus klinických projevů nemoci.

V jakém případě jít k urologovi?
V případě prvních potíží bychom měli navštívit svého praktického lékaře. Ten na základě provedeného vyšetření rozhodne, zda bude pacienta léčit sám, nebo ho pošle k urologovi. Někteří lidé, většinou ti, kteří mají potíže opakovaně, obvykle přicházejí rovnou k nám. U žen by se v těchto případech měla zásadně odebrat cévkovaná moč do sterilní zkumavky na bakteriologické vyšetření, u mužů stačí k vyšetření střední proud spontánně vymočené moči.

VIZITKA: MUDr. Otakar Mareš, urolog

Narodil se v roce 1956 a pochází z Úval u Prahy. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor urologie, v němž získal dvě atestace. V současnosti studuje třetím rokem doktorské studium PhD. V praxi byl do roku 1994 vedoucím lékařem oddělení urologické kliniky 1. LF.UK v Praze, poté vykonával soukromou praxi do roku 1999, kdy v lednu nastoupil jako ředitel nemocnice v Městci Králové. Tuto funkci zastával do roku 2003. Do roku 2008 působil v Oblastní nemocnici Kladno. Dnes se o pacienty s urologickými problémy stará v ordinaci v Nymburce a Městci Králové. Má rodinu a tři děti.

Autor: Olga Havránková

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Bohuslav Sobotka na setkání lídrů států Evropské unie.
4 6

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

Sivok před San Marinem: Vpředu máme hladové kluky, věřím jim

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ Od českého národního týmu se zítra v San Marinu očekává čisté konto. Podle kapitána Tomáše Sivoka však právě první pohled klame, svěřence Karla Jarolíma, a speciálně obránce, nečeká jednoduchá práce. 

Návštěva interiéru: petrolejová modř

Vydejme se do bytu mladého muže, úspěšného muže, fanouška dobrého umění, fotografie a modré barvy ve všech jejích odstínech. Pojďme se podívat do bytu s petrolejovou modří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies