VYBERTE SI REGION

Včasné rozpoznání příznaků rakoviny v oblasti hlavy a krku je velmi důležité

Benešov - Když se řekne rakovina hlavy a krku, většina z nás asi nebude přesně vědět, kde všude se tento zhoubný nádor může nacházet. Pravděpodobně správně trefíme například hlasivky, dutinu ústní, hltan a hrtan. Ale patří tam i mozkové nádory, či oči, anebo štítná žláza? Jak je to tedy správně?

23.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

„Národní onkologický registr zahrnuje pod pojem rakoviny hlavy a krku nádorové postižení rtů, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, nosohltanu, dutiny nosní i dutin paranazálních a postižení slinných žláz," vysvětlila MUDr. Lucie Benešová z ORL oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Z dat zadávaných do Národního onkologického registru lze vyčíst, že ročně je rakovina hlavy a krku diagnostikována u 1500 mužů a 430 žen, a je tak 10. nejčastěji nově diagnostikovaným typem rakoviny.

„Počet nově diagnostikovaných případů rakoviny hlavy a krku se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil u mužů o více než 11 %, u žen dokonce téměř o 37 %. A bohužel u žen ani úmrtnost neklesá (18 %)," doplnila MUDr. Benešová.

Kouření a vysoká konzumace alkoholu rakovinovému bujení svědčí

Vznik tohoto nádorového onemocnění jednoznačně podporuje zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu (především tvrdého, potažmo kombinace kouření a alkoholu) a v posledních přibližně 20 letech se jako třetí nejdůležitější rizikový faktor uvádí infekce lidským papilomavirem HPV, který většina z nás zná spíše především jako původce rakoviny děložního čípku.

„Statistiky ukazují, že asi 70 % některých nádorů ústní části hltanu (orofaryngu) je způsobeno právě infekcí HPV, a výskyt nově zachycených nádorů s prokázanou infekcí HPV strmě stoupá po celém světě. Nádory orofaryngu tvoří v České republice téměř čtvrtinu všech nádorů spadajících do ORL oblasti. V poslední dekádě došlo v jejich výskytu k suverénně nejvýraznějšímu nárůstu. Mezi lety 2000 2010 se počet nově diagnostikovaných karcinomů orofaryngu skoro zdvojnásobil," uvedla lékařka ORL oddělení benešovské nemocnice.

Příprava nových očkování

Infekce virem HPV se často spojuje s rizikovým sexuálním chováním (orální sex) a obecně s postupným uvolňováním sexuálních tabu v několika posledních dekádách.

V některých vyspělých zemích se proto již přistoupilo k plošnému očkování nejen děvčat ve věku 11-14 let, ale také chlapců. I u nás je možné si toto očkování proti HPV u chlapců zajistit, avšak bez příspěvku či úhrady ze všeobecného zdravotního pojištění.

„V ordinacích lékařů se díky vzrůstající promořenosti populace virem HPV stále častěji objevují lidé mladšího věku, vyššího dosaženého vzdělání a socio-ekonomického postavení a v dobrém zdravotním stavu. Ačkoli typický většinový pacient s rakovinou v oblasti hlavy/krku odpovídá spíše profilu muže ve věku 60 65 let s pramalým zájmem o vlastní zdraví, který je silným kuřákem a kouření kombinuje s vyšší konzumací alkoholu," popsala MUDr. Benešová.

Je až pozoruhodné, nakolik naše česká legislativa odolává protikuřáckým tendencím a tzv. protikuřácký zákon nemá dostatečnou podporu u námi volených politiků. Zatím spíše nesmělou iniciativou je povinné umístění odstrašujících fotografií důsledků kouření na 65 % povrchu krabiček cigaret (od září 2016), ale i to lze chytře zakrýt elegantními pouzdry a efekt se tím ztrácí. V zemích, kde se kampaně proti kouření těší vysoké politické podpoře, jako je USA, dochází k výraznému poklesu výskytu onkologických onemocnění způsobených kouřením, jako je rakovina plic či právě rakovina hlavy a krku.

Rakovina hlavy a krku je diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích

„Dalším smutným faktem je, že rakovina hlavy a krku je diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, neboť pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Bohužel se v České republice tento trend nedaří nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia (stadium 4) stále prudce roste. Přitom včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi by mohlo výrazně zlepšit šance pacientů na přežití," zdůraznila MUDr. Lucie Benešová.

Vzhledem k výše uvedeným negativním českým statistikám, a nejen proto, se letos Česká republika už po 5. připojila k celoevropské iniciativě nazvané MAKE SENSE, v rámci které se ve dnech 19. až 23. září 2016 uskutečnil Týden osvěty rakoviny hlavy a krku. Cílem kampaně bylo především zvýšení informovanosti veřejnosti o tomto závažném onkologickém onemocnění a vyburcování k vyšší zodpovědnosti za vlastní zdraví. Lékaři kladli hlavně důraz na vzdělávání o prevenci, na pochopení vážnosti příznaků onemocnění ze strany pacientů i praktických lékařů, které by mělo vést k včasné diagnostice nádorů.

Prevence na vyšetřovnách ORL

Veřejnost tak mohla díky zapojení několika předních českých ORL pracovišť navštívit například speciálně zřízené ambulance pro včasnou diagnózu v Brně, Benešově… Motolská klinika pod vedením pana prof. Jana Klozara se navíc rozhodla pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, v nejmenovaných pražských restauračních zařízeních nižších cenových skupin.

K týdnu osvěty rakoviny hlavy a krku se připojilo i ORL oddělení benešovské nemocnice, a to akcí Den včasné diagnózy, která se uskutečnila ve dnech 22. a 23. září 2016 a jejímž cílem bylo upozornit na nebezpečí zvyšujícího se výskytu rakoviny v oblasti hlavy a krku a apelovat na důslednou prevenci, která je hlavně spjata s rizikovými faktory především s kouřením jakožto jedním z hlavních rizikových faktorů, ale také i s dalšími faktory jako jsou alkohol a HPV infekce.

V rámci Dne včasné diagnózy se mohli lidé v Benešově nechat zdarma vyšetřit od odborného lékařského týmu ORL a to rovnou ve dvou dnech a na dvou místech: ve čtvrtek 22. září od 8.30 do 15.30 během Dne otevřených dveří na oddělení ORL benešovské nemocnice a v pátek 23. září od 11 do 15 hodin na Masarykově náměstí, kde byl k dispozici stánek prevence.

„Preventivní vyšetření jsme prováděli také v terénu, kdy jsme navštívili Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku a Domov seniorů Benešov," doplnila MUDr. Lucie Benešová z ORL oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Vyšetření by měli podstoupit především kuřáci a osoby, u kterých se objevuje jeden z následujících příznaků trvající více než tři týdny: bolestivost jazyka a nehojící se vřed v ústech, bolest krku, dlouhodobě trvající chrapot, bolest při polykání, bulka na krku a jednostranná nosní neprůchodnost s hlenovým výtokem.

Autor: Redakce

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Hillary Clintonová.

První televizní debatu podle průzkumu CNN vyhrála Clintonová

New York - Při první společné televizní debatě hlavních kandidátů letošních amerických prezidentských voleb Hillary Clintonová zahnala Donalda Trumpa do defenzívy, což je možná kritický okamžik zatím velmi vyrovnané kampaně. Uvedla to dnes televize CNN v prvním komentáři k vystoupení obou politiků na Hofstraově univerzitě ve státě New York. Podle rychlého průzkumu CNN demokratická kandidátka v debatě zvítězila.

V Drážďanech explodovaly dvě bomby, nikoho nezranily

Drážďany - V Drážďanech na východě Německa vybuchly v pondělí večer dvě improvizované bomby; jedna byla nastražena před mešitou a druhá před mezinárodním konferenčním centrem. Exploze si nevyžádaly žádné zraněné. S odvoláním na německou policii o tom dnes informovala agentura Reuters.

V Česku je šest tisíc hospod „čtyřek" a pět tisíc cukráren. S EET váhají

Připomíná to pověstný klid před bouří. Ti, kteří jsou zavedením povinných účtenek nejvíce „zasaženi", se dva měsíce do startu elektronické evidence tržeb (EET) tváří, že se jich to zatím moc netýká. Upozorňuje na to třeba aktuální průzkum společnosti Storyous, která je jedničkou na tuzemském trhu gastronomických pokladen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies