Metoda se nazývá Snoezelen. Malí klienti docházejí k terapeutkám do speciálně vybavené relaxační místnosti. Vypadá jako z pohádky. Je plná barev, různých světel, stínů a neobvyklých předmětů různorodých tvarů a materiálů. „Pobyt v prostoru dětem zprostředkovává multisenzorickou stimulaci, tedy stimulaci hmatu, sluchu, zraku, čichu i chuti," říká primář Vasil Janko, ředitel léčebné péče Janských Lázní.

Metodu mám šanci vidět na vlastní oči. Terapeutka vede malého, špatně se pohybujícího chlapce ke stěně, na které jsou zavěšeny různé předměty. Adam Kuthan, kterému ve třech letech museli lékaři odstranit nezhoubný nádor na mozku, se je snaží rozpoznávat. Pak se pod vedením terapeutky Ivy Burlakové zklidňuje a usedá do houpací sítě. Místnost je již zahalena do tmy, kterou protínají různé světelné vjemy, pomáhá i práce s počítačovou technikou.

Co znamená Snoezelen?

Základem léčebné metody je unikátní prostředí multismyslové místnosti. Výraz vznikl propojením holandských slov „snuffelen" (cítit, čichové vjemy) a „doezelen" (dřímat, pobývat, relaxovat). Terapeutický koncept vznikl v Holandsku a jeho zakladatelem je Ad Verheul s kolegy, kteří pracovali s postiženými pacienty. Snažil se o aktivaci a zpříjemnění života postiženým pomůckami z rozličných materiálů, tvarů a barev. Na základě jejich reakcí začal budovat speciálně vybavená místa pro klienty a rozvíjel samotný koncept.  

„Jsem moc vděčná za to, že můžeme s Adamem do léčebny jezdit. Pozvolna se jeho stav zlepšuje. Vesna je pro nás největší šancí na další pokroky," říká Silvie Kuthanová, maminka pacienta. Rodina bydlí na vesnici u Kyjova, Adam pochází z dvojčat, má sestru Anetku a dvanáctiletého brášku Davida.
„Do tří let se Adam vyvíjel úplně bezproblémově. Vůbec jsme o nádoru nevěděli. Když začaly problémy, nádor byl už obrovský. Operace byla složitá a po ní se všechno obrátilo vzhůru nohama. Teď bojujeme. Ale mám radost z každého úspěchu," popisuje maminka Silvie Kuthanová.

Individuální přístup

„Metoda je na pomezí psychologie, speciální pedagogiky a ergoterapie. V místnosti se stimulují všechny smysly. S Adámkem jsme dnes stimulovali zrak, pozornost u didaktické stěny, zkoušeli jsme barvy. V houpačce jsme se světýlky stimulovali Adámkův vestibulární rovnovážný systém, což je právě pro něj hodně důležité. U každého pacienta postupujeme individuálně," komentuje konkrétní terapii Iva Burlaková.

Je vidět, že se pacienti při pobytu v místnosti, který trvá 45 minut, cítí dobře. V příjemné atmosféře, navozené světelnou stimulací, teplem, hudbou a dalšími podněty, se uvolní a zrelaxují. Pobyt v místnosti pozitivně ovlivňuje zdraví, uklidňuje, vyvolává pocity jistoty, bezpečí, důvěry, ale také probouzí zájem, aktivuje a vyvolává nové asociace a zkušenosti. Snoezelen koncept zlepšuje kvalitu života a to nejen samotným klientům, ale i jejich rodinám.