HIV aktuálněPraha - 1006 nakažených osob
věk - 18 až 25 let
muži - 82 procent
ženy - 18 procent

Cizinci
muži - 263, ženy - 115

ČR HIV pozitivních - 2145 osob
Počet zemřelých - 196 osob

Zdroj: AIDS centrum
15. dubna 2014

„V počátcích to byli i lidé po krevní transfúzi, kdy se ještě o viru HIV nevědělo. Pak se tomuto způsobu přenosu rychle zabránilo," uvedl primář Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce.

Podle primáře byla veřejnost tehdy dost vyděšená a sexuální chování bylo svým způsobem zdrženlivější. Pozdější výsledky testů ukázaly, že je to spíše nemoc homosexuálních skupin. Jenomže to už teď v žádném případě neplatí," sdělil primář Machala.

Postupem let obavy veřejnosti silně ochably, podle Machaly současná generace náctiletých virus HIV nevnímá jako životu nebezpečného strašáka. „Nejvíc ohroženou a rizikovou věkovou skupinou jsou nyní osoby ve věku 18 až 25 let. Převažují z více jak osmdesáti procent muži, osmnáctiprocentní podíl mají ženy," analyzoval primář s tím, že homosexuálové v pomyslném závodu o nákazu za heterosexuály opět nijak nepolevují.

„Loni jich bylo zhruba 50 procent, od začátku letošního roku podíl počtu nakažených homosexuálů stoupl na 70 procent!“ upozorňuje vedoucí AIDS centra. Poslední případ homosexuální osoby nakažené virem HIV primář registruje z minulého týdne.

„Je mu 30 let, pochází z východních zemí a víc to komentovat nelze,“ poznamenal s tím, že právě u cizinců je poměr mezi mužským a opačným pohlavím docela propastný. „Statistiky ukazují, že mužů je víc než jedna třetina,“ doplnil Ladislav Machala.

Nakažených HIV toxikomanů je málo

Podle něj se veřejnost mylně domnívá, že virus HIV je rovněž hromadně šířen mezi toxikomany. Opak je prý pravdou. „Je jich nakažených poměrně málo, necelých sedm procent. Můžeme zatím spekulovat, čím to je. Nabízí se lepší dopad osvěty i úsilí příslušných institucí, kteří se toxikomanům věnují. Poskytují jim například nezávadné injekční stříkačky nebo větší možnost se ze závislosti dostat,“ míní primář Machala.

„V české společnosti je zakořeněný silný iracionální strach z HIV. Přístup k této infekci je u části veřejnosti podobný jako ke středověké morové epidemii,“ konstatuje Jiří Pavlát z pražské České společnosti AIDS pomoc s tím, že nejvíce nových únorových případů je registrováno právě v Praze. Číselně vyjádřeno, přesně 15 osob.

Podle Pavláta HIV pozitivní lidé jsou vyhazováni z práce a v jednom případě ústrky na pracovišti skončily bohužel sebevraždou.

Buď testy, nebo okamžitý vyhazov

Tato instituce disponuje 
i konkrétními příběhy. „Například u Pavla infekci HIV prozradil nezákonný únik informací z personálního oddělení (z neschopenky) a následovala výpověď. Zároveň vedoucí poslal kolegům email, kde je vyzval k prokázání, že jsou HIV negativní, jinak budou také propuštěni,“ popisuje Jiří Pavlát. Ústředním problémem prý podle primáře Machaly však zůstává pražská mládež.

„Někdy, vlastně skoro pořád, žasnu, jak k tomuto nebezpečí nákazy někteří jedinci přistupují. Například mladík, který podstoupil testy 
s pozitivním výsledkem, se nadále choval promiskuitně a záměrně nákazu šířil. Na jeho chování okamžitě doplatila 
i dívka, která s mladíkem měla svou první sexuální zkušenost,“ ohlédl se v čase primář Machala.

Šéf AIDS centra však zároveň vysvětluje, že osoby s virem HIV podstupují testy v drtivé většině jinde než v Nemocnici na Bulovce. 
„U nás již aplikujeme samotnou léčbu. Většina těchto osob již byla někde diagnostikována, například na pohlavní choroby. Krevní testy pak odhalí i případnou přítomnost viru HIV,“ vysvětluje Ladislav Machala.

V buloveckém AIDS centru je podle primáře vždy někdo hospitalizován, 
v současné době je to s pohybem 10 až 15 lidí. „Samozřejmě že je mi jich svým způsobem líto. Na druhou stranu máme k dispozici několik desítek druhů antiretrovirů, které prodlužují život i o několik desítek let. Takový člověk pak může zemřít i na něco úplně jiného, než by z pochopitelného důvodu čekal,“ dodává primář.

Seznamky na internetu to 'jistí'

Léčba údajně není levná - stojí 30 až 40 tisíc korun měsíčně. Léky jsou podle primáře poměrně toxické, mají celou řadu vedlejších účinků. „Náročná je hlavně na přesnost. Jestliže pacient nedodržuje danou hodinu aplikace, léčba rychle selže. Organismus si totiž na medikamenty potom ihned vytvoří rezistenci, čili odolnost,“ varuje Ladislav Machala.

Kde se mnozí mladí nakazili zmíněným virem, dobře ví 
z klinické praxe oslovený primář. „Většina z nich na internetu. Jestli někdo vyloženě touží po viru HIV, pak stačí zavítat na seznamovací stránky se sexuálním zaměřením. Tak řečený úspěch má s vysokou pravděpodobností zaručen,“ doplnil primář.