„Mému příteli se zdálo, že se mi zvětšily rty a nos. Navštívila jsem alergologa, absolvovala vyšetření ledvin i CT mozku. Výsledky byly negativní. Při vyšetření nosních dutin lékař opět zkonstatoval, že jsem v pořádku. Protože mě ale znal, řekl, že jsem se „nějak změnila“. Následné vyšetření na magnetické rezonanci odhalilo nezhoubný nádor hypofýzy,“ vypráví dnes osmapadesátiletá Naďa z jižní Moravy.

Právě nezhoubný nádor přitom způsobil, že se do Nadina těla začal nadměrně vylučovat růstový hormon, kvůli kterému se začaly zvětšovat některé části těla, tkáně i orgány. Narozdíl od gigantismu, při němž roste celé tělo už během dětství a dospívání, postihuje akromegalie pacienty, u nichž už byl růst ukončen. Ti si pak třeba všimnou, že jim už nejsou boty, nenavlečou snubní prstýnek nebo si musí koupit větší klobouk.

Nemoc se může vrátit

„Akromegalie postihuje nejčastěji muže i ženy mezi 30 až 50 lety. Nejmarkantnějším projevem je zvětšení koncových částí těla. Prsty na nohou a na rukou se rozšiřují, dochází ke změnám v obličeji. Zvětšují se nos, rty, nadočnicové oblouky a rozšiřuje se dolní čelist,“ popisuje příznaky Michal Kršek z III. interní kliniky VFN v Praze.

Více než polovinu nemocných přitom jde pomocí operativního odstranění nádoru vyléčit. Nemoc se však jako u Nadi může vrátit. Pak následuje ozařování pomocí gama nože a léčba medikamenty. Včasnou diagnózou se také dá zabránit přidruženým nemocem, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak.