Jakou funkci v našem těle má slinivka břišní?
Pankreas – slinivka břišní má zásadní význam pro trávení a regulaci metabolismu cukrů. Produkuje důležité enzymy, které štěpí všechny důležité složky lidské potravy – cukry, bílkoviny a tuky a umožňuje tak jejich vstřebávání a využití v organismu. Bez těchto enzymů by většina potravy prošla trávicí trubicí bez užitku a člověk by trpěl těžkou podvýživou. Ve slinivce se rovněž tvoří inzulin a další hormony, které regulují hladinu glukózy (cukru) v krvi. Život bez slinivky je sice možný, ale velmi komplikovaný – pacienti musí mít speciální diety a enzymy přijímat ve formě léčiv. Trpí samozřejmě i diabetem a musí si píchat injekce s inzulinem.

Co se ve slinivce vlastně děje, pokud vzniká její zánět?
Ve slinivce mohou vznikat dva druhy zánětu – akutní, který je vyvolán nejčastěji poruchou odtoku pankreatické šťávy do střeva žlučovým kaménkem nebo toxickým působením alkoholu. Tento zánět je typický náhle vzniklou bolestí v nadbřišku a musí být léčen v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Může bohužel skončit i úmrtím, a to i u mladých pacientů. Druhým typem zánětu je chronická pankreatitida, ta vede k postupné ztrátě funkce slinivky, je provázena bolestmi, hubnutím a v naší zemi je podobně jako jaterní cirhóza nejčastěji vyvolána dlouhodobým alkoholismem.

Může mít pacient ještě před vznikem akutního stavu nějaké varovné signály, které by ho měly varovat?
Akutní zánět zpravidla přichází neočekávaně, v případě že je vyvolán žlučovými kameny mu mohou předcházet žlučníkové koliky. Pacienti, kteří mají žlučníkové kameny a ty jim činí obtíže, by si měli nechat žlučník odoperovat a nečekat na katastrofu, kterou akutní zánět slinivky je. Opatrnost a střídmost v konzumaci alkoholu je další nezbytné preventivní opatření.

S jakými příznaky za vámi pacient přichází v případě propuknutí choroby?
Pacienti s akutním zánětem nejčastěji přicházejí s krutou, neustupující bolestí na oddělení akutního příjmu naší nemocnice. Zde se diagnóza pomocí laboratorních vyšetření a počítačové tomografie potvrdí. Pacienti s chronickým zánětem udávají bolesti vázané na jídlo, hubnutí, nechutenství a někdy i mastné průjmovité stolice, někdy na nemoc upozorní i zežloutnutí kůže.

Jak se následně léčí a přistupuje se i k operačnímu zákroku?
Léčba akutního zánětu nejčastěji začíná na jednotce intenzivní péče a léčí se dietou, infúzemi a někdy antibiotiky. Pokud část slinivky odumře, je někdy potřeba tyto části odstranit chirurgicky. To je velmi nebezpečná situace, kdy je pacient bezprostředně ohrožen na životě. U chronických zánětů je třeba někdy odstranit část slinivky, která je jizevnatě změněna a utlačuje střevo nebo brání odtoku žluče. Vždy jde o těžké operace, které provádí jen několik specializovaných center v republice. Pro naše pacienty máme sjednanou péči v pražském IKEMu nebo na jiných klinikách.

Z vašich slov je jasné, že je to závažné onemocnění, jaká rizika si tedy nese neléčený stav?
Neléčená onemocnění pankreatu jsou zpravidla velmi bolestivá a mají řadu rizik – poruchy výživy, vznik diabetu, krvácení do trávicí trubice a v neposlední řadě i nádorového onemocnění – karcinomu, který je téměř stoprocentně smrtelný. Každý pacient s onemocněním slinivky by měl být sledován v gastroenterologické ambulanci naší nemocnice.

Je možné se vyvarovat tohoto zánětu?
Riziko tohoto onemocnění lze zmírnit zdravou životosprávou, střídmou konzumací alkoholu a nekuřáctvím. 

DAGMAR ČERŇANSKÁ