"Výsledky pro nás byly velice překvapující," přiznala. Průzkum také ukázal, že zatímco před sedmi lety potřebovalo ošetření 62 procent dětí, které navštívily zubní ordinaci, loni už jen 26 procent. Zcela zdravý chrup mělo 58 procent vyšetřených dětí, což podle Lekešové dokazuje správný postup v zubní hygieně.

    Pro loňské šetření bylo vybráno 320 dětí z pátých tříd z 16 škol v Praze 1 a 2. Výsledky byly porovnány se stejným průzkumem z roku 2004.

    K pozitivním změnám podle Lekešové přispělo to, že si děti čistí zuby fluoridovanými pastami. Vliv má i změna stravovacích návyků, děti jsou poučeny, že ráno a večer si mají čistit zuby, během dne jim s "očistou" pomohou žvýkačky bez cukru a v noci nemají pít sladké nápoje. Stoupla prý i odpovědnost rodičů za zubní zdraví dětí.

    Program Zdravé zuby je sice zaměřen na školáky, jejich prostřednictvím ale i na rodiče. Děti doma řeknou, co ve škole slyšely, že musejí dvakrát ročně k zubaři, jak se mají o zuby starat a co k tomu potřebují.

    Lekešová uvedla, že stav chrupu u dětí sledují od roku 1995. Průzkum v roce 1998 ukázal nárůst kazivosti o necelých 30 procent. Lekešová to přičítá tomu, že byly zrušeny školní preventivní prohlídky.

    "Najednou děti byly bezprizorné, než se rodiče naučili chodit s nimi k zubnímu lékaři," vysvětlila. S nástupem programu před 12 lety se situace podle ní změnila. Program Zdravé zuby byl zaveden v roce 2000 jako součást učebních osnov na prvním stupni základních škol s cílem informovat děti a motivovat je k péči o zubní zdraví.