Situace ve městě je kritická: ozývá se téměř nepřetržitá střelba a na ulicích leží desítky hnijících mrtvol.

Dnešní boje se soustředily zejména ve čtvrti Tawfiq v jižní části Mogadišu; podle agentury AP bylo zatím se zraněními hospitalizováno 26 lidí.

Metropoli, z níž už od února podle OSN před násilím uprchlo na 300.000 lidí, dnes údajně opustily další stovky lidí. "Ztratila jsem všechnu naději," řekla agentuře Reuters jedna z uprchlic, která dnes opouštěla Mogadišo v doprovodu svých 11 příbuzných, z větší části dětí.

Nejprudší víkendové boje však zažila metropole v sobotu, kdy při neustávající střelbě a minometných útocích zahynulo nejméně 73 lidí, z nichž většinu tvořili civilisté. Počet mrtvých se tak od počátku nové série střetů ve středu zvýšil na 204.

Agentury varují, že celkový počet obětí několikadenních intenzivních bojů může vystoupat až na několik set - podobně jako při sérii intenzivních bojů v březnu, kdy během čtyř dnů v Mogadišu zahynulo na 1.000 lidí.

Pozorovatelé se obávají, že neutuchající boje a zhoršující se humanitární situace v Somálsku může rozdmýchat konflikt v celé východní Africe. Podle Reuters to dokazuje i dnešní oznámení východoafrické Eritreje, že hodlá opustit regionální sdružení východoafrických států, Mezivládního úřadu pro rozvoj (IGAD), a to kvůli otevřené roztržce s Etiopií.

Eritrea vyčítá Etiopii "nezodpovědné" vměšování se do somálských záležitostí. Etiopie a Somálsko naopak Eritreu viní z toho, že podvrací nový režim v Mogadišu a že poskytuje pomoc islámským povstalcům.

Etiopští vojáci pomohli koncem roku vyhnat ze Somálska většinu islámských radikálů ze Svazu islámských soudů. Zbytky rebelů v zemi pak slíbily vést proti vládě a etiopským jednotkám guerillovou válku.

Hlavní koordinátor humanitární pomoci OSN Somálsku Eric Laroche ve čtvrtek prohlásil, že Somálsku hrozí humanitární katastrofa, pokud boje neskončí a uprchlíkům se nedostane pomoci ze zahraničí. Tito lidé podle něj trpí nedostatkem potravin a nezávadné vody. V zemi se navíc šíří infekční nemoci včetně akutního průjmu, který někteří lékaři považují za choleru.