VYBERTE SI REGION

Svět se dozví sedm nových divů v den magických sedmiček

LISABON/PRAHA - V sobotu, tedy v den, kdy se v kalendáři objeví tři magické sedmičky, se lidé během ceremoniálu v Lisabonu dozví jména sedmi divů světa moderní doby.

6.7.2007
SDÍLEJ:

Foto:

O tomto výběru rozhodovali hlasující z celé zeměkoule. Nyní jim zbývají poslední hodiny, aby podpořili ten podle jejich názoru nejvýznačnější počin lidstva v oblasti stavitelství. Celý projekt organizuje nadace New7WondersFoundation, kterou před šesti lety založil švýcarský dobrodruh Bernard Weber.

Nových sedm divů světa se prostřednictvím internetu, telefonátu či krátké textové zprávy vybírá ze 21 staveb. O prestižní označení se v současnosti uchází kupříkladu britský kruh megalitů Stonehenge, aténská Akropole, Koloseum v Římě, kambodžský chrám Angkor Vat, Kreml a Rudé náměstí v Moskvě, indické mauzoleum Tádžmahal, německý zámek Neuschwanstein či jordánské skalní město Petra. Na seznamu je ale i řada monumentů moderní architektury jako pařížská Eiffelova věž, newyorská Socha svobody či budova opery v australském Sydney. Jediným nominovaným, který se objevil už v sedmičce původních starověkých divů světa, jsou pyramidy v egyptské Gíze.

Anketa, která je podle svých autorů největším počinem svého druhu v dějinách, byla zahájena v roce 2005. Jediným pravidlem, které hlasující museli dodržovat bylo, aby příslušný "zázrak" byl "obstojně" zachovalým dílem člověka vybudovaným před rokem 2000. V původní širší 77členné nominaci staveb se tak kromě dalších ocitl i Pražský hrad či Karlův most. Jedenadvacítku finalistů vybrala odborná komise.

Za hlasování na internetu se nic neplatí, telefonáty a sms jsou zpoplatněny podle tarifů platných v zemi, odkud hlasující volá či posílá zprávu. Malá část poplatků je určena pro nadaci New7WondersFoundation, která celý projekt organizuje.

Tuto nadaci v roce 2001 založil švýcarský dobrodruh Bernard Weber, jehož cílem je pod heslem "Naše dědictví je naší budoucností" chránit cenné počiny lidstva pro příští generace.

Původní sedmičku divů antického světa, která svou technickou nebo uměleckou jedinečností budila obdiv lidí ve starověku, zřejmě na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem sestavil a popsal helénský filozof Filón Byzantský. Starověký svět kromě již zmíněných pyramid v Gíze tajil dech nad krásou babylonských visutých zahrad Semiramidiných, jejichž existence však není zcela prokázána či nad mohutností efeského Artemidina chrámu, který byl největším antickým chrámem, nicméně shořel. Stejný osud potkal i sochu Feidiovu Dia v Olympii. Zbývající tři divy antického světa - maják na ostrově Faru u Alexandrie, Rhodský kolos a mauzoleum v maloasijském Halikarnássu - zničilo zemětřesení.

6.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
U Vnorov na Hodonínsku potřetí ve dvou týdnech vykolejil vlak. Mimo železnici se tentokrát dostala přední kola posunovací lokomotivy na vyloučené koleji při pracích na zprůjezdnění trati.

V místě tragické nehody u Vnorov vykolejila další lokomotiva

Vnorovy /FOTOGALERIE/ – Nedávno se u Vnorov na Hodonínsku srazil vlak s traktorem, poté tam vykolejil i nehodový vlak s jeřábem. Ve stejném místě není klid ani druhý týden po tragické nehodě. V pondělí odpoledne tam jednou nápravou vykolejila posuvná lokomotiva.

Nařčení z obtěžování? Čtyři děti ve třídě, zhroucená učitelka, ředitel zůstává

Tršice – V patové situaci je samospráva v Tršicích ve sporu o učitelku Vandu Fabianovou, kterou ředitel místní základní školy propustil kvůli nařčení, že letos v květnu na škole v přírodě v Ostružné na Jesenicku sexuálně obtěžovala prvňáky.

Saúdskoarabský král kvůli ropě snížil příjmy vysokým činitelům

Rijád – Saúdskoarabský král Salmán se dnes rozhodl citelně snížit platy a příplatky vysokým vládním činitelům. K tomuto kroku ho přiměla nízká cena ropy, která má nadále vážný dopad na ekonomiku království, informovala agentura AP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies